ادبیات

سریال گامبی وزیر رکورد پربیننده ترین مینی سریال نتفلیکس را شکست

طی هفته های اخیر سریال گامبی وزیر بیش از هر مجموعه دیگری مورد توجه سریال دوستان قرار گرفته و نتفلیکس به تازگی در حساب توئیتر خود اعلام کرده است این مجموعه توانسته عنوان پربیننده ترین مینی سریال منتشر شده در این سرویس را به خود اختصاص دهد.

6 دی 1399

راه اندازی موزه استاد شهریار در تهران

شهردار منطقه 6 تهران از راه اندازی موزه استاد شهریار در قلب فرهنگی پایتخت و در محل بوستان بهجت آباد تهران خبر داد.

12 آذر 1399

یادی از استاد شجریان در خبرنامه فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی

خبرگزاری خبرنگاران-هفتاد و چهارمین شماره خبرنامه گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی فرهنگستان (مهر 1399) با یادی از محمدرضا شجریان منتشر شد.

4 آذر 1399

بیهقی مُد شد و تاریخش فراموش!

محمد دهقانی که معتقد است تاریخی بودن نثر بیهقی فراموش شده است می گوید: بیهقی و خواندن تاریخ بیهقی بیش از آن که حاصل نیاز واقعی جامعه باشد، مقداری مُد شده است.

28 آبان 1399

جواد مجابی درباره محمد رضا شجریان؛ همچنان صدای میهن ما باش!

جواد مجابی نویسنده و شاعر در یادداشتی در روزنامه اعتماد درباره درگذشت استاد محمد رضا شجریان نوشت:

22 آبان 1399

فقر کتابخوان در محله اعیان نشین شیراز، وقتی شعبه پست کتابفروشی می نماید!

به گزارش خبرنگار خبرنگاران در فارس، حال که تب و تاب فصل تابستان و گرمای حضور علاقه مندان کتاب فروکش نموده است شاید بد نباشد پای صحبت های کتابفروشان خرده پا بنشینیم و از حال و روز آنها جویا شویم.

30 مهر 1399

روایتی از یک مرگ بسیار آرام توسط یک فیلسوف

کنار آمدن با از دست دادن عزیزان و سوگ آن، همیشه موضوع چالش برانگیزی بوده است. بسیاری از آثار ادبی و هنری ثمره ی این سوگ بودند؛ اما در موقعیتی که مرگ عزیزان بر اثر بیماری یا علل دیگری قابل پیش بینی است شرایط تراژیک تری ایجاد می گردد. در این شرایط افراد برای...

21 مهر 1399

اظهارنظر ضد آمریکایی مجید مجیدی در ونیز

مجید مجیدی در نشست خبری فیلم خورشید در جشنواره فیلم ونیز، درباره موضوع جهانی فیلمش و تحریم های ظالمانه آمریکا حتی در دوران کرونا صحبت کرد.

19 شهریور 1399

دیگر با دلارهای نفتی نمی توان برای خود تاریخ ، فرهنگ، ادبیات و تمدن خریداری کرد

سفارت جمهوری اسلامی ایران در فرانسه بیان کرد:دیگر با دلارهای نفتی نمی توان برای خود تاریخ، فرهنگ، ادبیات و تمدن خریداری کرد.

6 شهریور 1399

مقصر نابسامانی های اقتصاد کیست؟

مسأله اقتصاد ایران و نابسامانی هاى آن مقوله اى نیست که تنها مرتبط به 7 سال ریاست جمهورى روحانى باشد. هم اکنون اقتصاد ما با معضلات و چالش هاى عمیقى روبه روست که منشأ ساختاری دارد هنوز در ادبیات اقتصادى ساختار اقتصاد دولتى سیاسى رانتى کشور ما تعریف نشده...

6 شهریور 1399

یک آنالیز: مجله دانشمند در ماه های انقلاب 57

ظاهرا یک نشریه علمی، بعد از گذشت یکی دو سال، نباید خواندنی باشد. از اعتبار مطالب مجله و نشریه ادبی و هنری، علیرغم سپری سدن سال ها چیزی کم نمی گردد. اما اگر یک نشریه فناوری و علمی چطور؟

5 مرداد 1399

نامزدهای جایزه آلما 2021 معرفی شدند

به گزارش خبرنگاران ، انجمن نویسندگان کودک و نوجوان به عنوان یکی از چهار نهاد ایرانی ادبیات کودک که نامزدهای جایزه آستریدلیندگرن را معرفی می نماید، اسامی سه نفر کاندیداهای انجمن را برای جایزه 2021 آلما به این توضیح اعلام نمود:

8 تیر 1399

مشهد، عناصر تعلیمی مهم ترین رگه فکری ادبیات کودک و نوجوان است

نشست تخصصی ادبیات کودک و نوجوان و گرافیک و تصویرسازی به همت حوزه هنری خراسان رضوی برگزار گردید.

8 تیر 1399

پنجمین روز از پویش معرفی ده کتاب برتر با محبوبه حاجی مرتضایی

خبرنگاران/قم محبوبه حاجی مرتضایی از اهالی فرهنگ و ادبیات قم، ده کتاب را برای مطالعه عیدانه به مردم پیشنهاد می دهد.

28 اردیبهشت 1399

5 اثر تاریخی تفرش در خطر تخریب صد درصد قرار گرفته است

علی حیدری در گفتگو با خبرنگاران گفت: این پنج بنا شامل برج تاریخی وثوق، حمام تاریخی فم و سه منزل تاریخی عباسقلی میرپنج، میرشکرایی و منزل تاریخی منسوب به حکیم و شاعر نظامی است که در صورت عدم ترمیم و بهسازی به طور کامل تخریب خواهند شد.

15 فروردین 1399

داستان عاشقانه یک جدایی؛ گفت وگو با بومباک کارگردان داستان ازدواج و برنده بزرگ جوایز گاتهام

فیلم داستان ازدواج (A marriage story) به نویسندگی و کارگردانی نوآ بومباک برنده جوایز مهم گاتهام از جمله جایزه بهترین بازیگر مرد برای آدام درایور، بهترین فیلم و بهترین فیلمنامه را به خانه برد. نوآ بومباک سال هاست که نامش را به عنوان یکی از مهم ترین و روشنفکرترین...

30 دی 1398

نقد فیلم هزارتو، بیماری فیلمنامه

در بک دهه اخیر که اصغر فرهادی تبدیل به چهره ای بین المللی شده و توجهات جهانی را به سینمای ایران جلب کرده، تعداد بسیار زیادی از فیلمسازان جوان تصمیم به استفاده از فرمول های آثار او گرفتند. در نتیجه زمانی بود که از هر چهار فیلم تولیدی در سال یکی از آن ها...

12 دی 1398

گلستان میزبان مرحله منطقه ای بیست و دومین جشنواره قصه گویی

خبرنگاران/گلستان مدیرکل کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان گلستان گفت: بیست و دومین جشنواره بین المللی قصه گویی در منطقه پنج کشور، 21 و 22 آبان به میزبانی گلستان برگزار می گردد.

10 دی 1398

تنها صداست که می ماند

نشست آنالیز شعر دو شاعر ایرانی در ایتالیا برگزار می گردد.

14 آذر 1398

بدنه سازی حیات شرق چهار باغ را گرفت

پیاده رو خیابانی که 471 سال به زیبایی بر زاینده رود عمود شده حال و هوای خودش را دارد. 400 سال پیش سیاحان سفرنامه های خود را تمام نمی کردند مگر اینکه از چهار باغ نامی ببرند و گردشگران امروز از اصفهان خارج نمی شدند مگر اینکه یک بار در آن قدم زده باشند.

11 آذر 1398
تعداد: (27)