نکاتی راجع به قهوه بدون کافئین

به گزارش مجله بوشهری ها، قهوه بدون کافئین، قهوه بدست آمده از دانه های قهوه ای است که کافئین آن ها خارج شده است. برای آن دسته از دوست داران قهوه که مایلند مقدار کافئین دریافتیشان را محدود نمایند قهوه بدون کافئین یک جایگزین عالی است.

نکاتی راجع به قهوه بدون کافئین

آیا نوشیدن قهوه بدون کافئین برای شما بهتر است؟

ممکن است شما به تازگی تصمیم گرفته باشید که نوشیدن قهوه را ترک کنید. ممکن است علت این تصمیم این باشد که شما می خواهید یک خواب منظم و آرام را تجربه کنید، یا ممکن است علت تان برای قطع آن این باشد که شنیده اید قهوه می تواند باعث سرطان گردد. (نگران نباشید این بسیار بعید است).

دلایل این تصمیم مهم نیستند، فکر کردن به ترک آن، غیر معمول نیست. یک مطالعه نشان داد که 64 درصد آمریکایی ها هر روز یک فنجان قهوه می نوشند (بالاترین درصد تا به امروز)، طبق مطالعه ای دیگر آمریکایی ها به طور میانه از 1100 دلار برای صرف قهوه در سال استفاده می نمایند.

ترک کردن سخت است. اما در مقابل، به نظر می رسد که مزایای سلامتی بی شماری برای به دست آوردن چیزهای خوب در ترک آن وجود دارد. اما صبر کنید، ممکن است یک جایگزین بدون کافئین برای آن وجود داشته باشد.

قهوه بدون کافئین چیست؟

قهوه بدون کافئین که با عنوان decaf شناخته می گردد، فقط یک قهوه معمولی نیست، بلکه یک قهوه سرد است.

اما اجازه ندهید این نام شما را فریب دهد. این قهوه بدون کافئین کاملا عاری از کافئین نیست بلکه نسبت به قهوه معمولی کافئین آن خیلی کمتر است. این که دقیقا اندازه کافئین چقدر کم تر است، می تواند کمی مبهم باشد.

از آنجا که سازمان غذا و داروی آمریکا مقررات سختگیرانه ای در خصوص قهوه بدون کافئین ندارد، دانستن این که دقیقا چه اندازه کافئین در هر فنجان دریافت می کنید، سخت است. علاوه بر این، کیفیت روش پردازش آن می تواند بر سطوح کافئین تاثیر بگذارد، به همین علت است که یک برند قهوه ممکن است باعث گردد که کافئین را ترک کنید، در حالی که برند دیگر ممکن است شما را به سرعت به اوج برساند.

چیزی که ما می دانیم این است که فرآیند decaffeination (یعنی جدا سازی قسمت اعظم کافئین موجود در قهوه از دانه ها) معمولا حدود 97 درصد کافئین را حذف می کند و به طور میانه قهوه بدون کافئین دارای 3 میلی گرم کافئین در هر فنجان نسبت به 85 میلی گرم در یک فنجان قهوه معمولی است که اگر نسبت به کافئین حساس هستید اندازه قابل توجهی است.

قهوه بدون کافئین چگونه ساخته می گردد؟

باور بر این است که قهوه decaf در دهه 1900 کشف شد، زمانی که یک محموله دانه قهوه در آب دریا در طی ترانزیت غرق شد که به طور طبیعی اندازهی از کافئین را استخراج کرد.

کمی پس از آن، بازرگانی که با این اتفاق درگیر شده بود، این دانه جادویی را با استفاده از حلال شیمیایی به نام بنزن که جز تشکیل دهنده اصلی بنزین است و هم چنین در آتش فشان یافت می گردد، بازسازی کرد.

خبر خوب این است، دانه های قهوه بدون کافئین بسیار امن تر شده و حاوی مواد شیمیایی سرطان زای کمتری هستند.

فرایند جداسازی کافئین از دانه با دانه های خام آغاز می گردد (واقعیت جالب: دانه ها قبل از پردازش سبز هستند)، که در ابتدا در آب برای تحریک کافئین آغشته می شوند. سپس، می تواند سه روش اولیه را دنبال کند.

از متیلن کلراید که در پاک نماینده های رنگ (yikes)، یا اتیل استات، که در چسب و پاک نماینده های لاک ناخن استفاده می گردد، به منظور حذف کافئین از آب استفاده می گردد و به محلول قهوه و آب اضافه می گردد (فرآیند مستقیم) و یا اینکه با حذف آب از دانه و سپس اضافه کردن آنها به مخلوط آب (فرآیند غیر مستقیم) صورت می گیرد. مرحله نهایی همان است که آب را تبخیر می نماید تا طعم در دانه باقی بماند.

یک روش دیگر به نام فرآیند Swiss Water، از یک فیلتر زغال برای حذف کافئین موجود در آب استفاده می کند و آن را 100 درصد عاری از مواد شیمیایی می سازد.

فرایند سوم بعلاوه با استفاده از دی اکسید کربن مایع برای حل کردن کافئین مواد شیمیایی را آزاد می نماید.

اگر چه ممکن است روش های بعدی ترجیح داده گردد، اندازه مواد شیمیایی به جای مانده در انتهای روش استخراج کافئین، حداقل است و به وسیله FDA امن تلقی شده است. صرف نظر از ترجیح شما، چون برچسبی برای آشکار کردن روش مورد استفاده در دسترس نیست، سخت است که بگوییم دقیقا چه چیزی را دریافت می کنید مگر اینکه نوع ارگانیک آن را انتخاب کنید که عاری از حلال است.

پس، آیا قهوه بدون کافئین برای شما خوب است؟

چه قهوه بدون کافئین و چه معمولی، هر دو در اندازه آنتی اکسیدان ها بالا هستند، اگرچه decaf می تواند شامل آنتی اکسیدان کمتری باشد ، اما این به معنی دارا نبودن این مزایا نیست. در هر صورت به نظر می رسد که قهوه می تواند به جلوگیری از سرطان و حتی دیابت نوع 2 یاری کند.

اما این همه چیز نیست. قهوه Decaf دارای ویژگی های مثبت فراوانی است که بعضی از آن ها به علت سطح پایین کافئین هستند:

مصرف قهوه Decaf در یک مطالعه، نشان دهنده کاهش خطر سرطان رکتوم بوده است.

مطالعه ای بر روی موش صحرایی (ما انتظار داریم بر روی انسان ها نیز اثبات گردد) نشان داد که موش هایی که با قهوه تغذیه شده بودند ، نسبت به گروهی که قهوه نخورده بودند در انجام وظایف شناختی بهتر عمل کردند. این نشان می دهد که قهوه (بدون توجه به محتوای کافئین) می تواند زوال ذهنی مربوط به سن را کاهش دهد.

تاثیر مصرف هر دو قهوه بدون کافئین و قهوه کافئین دار برای حفاظت از نورون ها در مغز نشان داده شده است و ممکن است به جلوگیری از بیماری هایی مثل آلزایمر و پارکینسون یاری کند.

قهوه Decaf ممکن است به لطف تاثیر مثبت آن بر عوامل خطر مانند التهاب و افسردگی، مرگ و میر را نیز کاهش دهد.

اما کدام یک برای شما بهتر هستند؟

قهوه معمولی قطعا یک فهرست طولانی از مزایای سلامتی دارد، اما لزوما به این معنی نیست که سالم تر است. از یک سو، این بحث وجود دارد که چون قهوه کافئین دار به طور گسترده مورد مطالعه قرار می گیرد، ما بیشتر در خصوص آن و مزایایش می دانیم. اما در عین حال یکی دیگر از اهداف کلیدی نیز وجود دارد:
افرادی که با کافئین رابطه خوبی ندارند
بسیاری از افراد پس از نوشیدن یک فنجان قهوه از علائمی هم چون برگشت اسید، سوزش معده و ناراحتی معده رنج می برند. (که قطعا برترین راه برای آغاز روز نیست) اما چون فرآیند استخراج کافئین از قهوه می تواند قهوه را ملایم تر کند، قهوه بدون کافئین می تواند این نشانه ها را کاهش دهد و آن را به انتخابی عاقلانه تر برای بعضی از افراد تبدیل کند.

کافئین نیز مسئول اثرات جانبی کم تر، مانند اضطراب، بی خوابی، فشار خون بالا، و خستگی است. نباید فراموش کنید که کافئین یک دارو است، و با اینکه به مقدار بعضی از چیزها اعتیاد آور نیست، مصرف منظم آن می تواند منجر به تمایل به مصرف دوباره آن گردد.

بعلاوه کافئین می تواند بر داروهای خاص تاثیر منفی بگذارد. با این حال، با توجه به حداقل اندازه کافئین، قهوه بدون کافئین گزینه بسیار امن تری به نظر می رسد. (اگر شرایط پزشکی دارید که به حداقل رساندن مصرف کافئین احتیاج دارد ، لطفا با پزشک خود مشورت کنید)

وقتی نوبت به قهوه می رسد، بستگی به شما و پاسخ بدن شما به کافئین دارد. اگر از عوارض جانبی آن رنج نبرید، مصرف آن را حفظ کنید. فقط سعی کنید مصرف کافئین را به 400 میلی گرم در روز (4 تا 4 فنجان، بسته به قدرت)محدود کنید.

اما اگر شما چیزی ملایم تر را ترجیح می دهید انتخاب شما قهوه بدون کافئین است. اگر جذب مواد شیمیایی برایتان ناخوشایند است، در پی یک بسته ارگانیک تایید شده باشید.

خبر خوب این است که بدون توجه به اولویت شما، هنوز هم می توانید از آن مزه بهشتی قهوه لذت ببرید. و این چیزی نیست جز زیبایی!

منبع: سایت مجله سلامت

منبع: راسخون
انتشار: 20 آبان 1400 بروزرسانی: 20 آبان 1400 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1799

به "نکاتی راجع به قهوه بدون کافئین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی راجع به قهوه بدون کافئین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید