کتاب مروری مختصر بر علم و فناوری در ایران منتشر شد

به گزارش مجله بوشهری ها، مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری با توجه به ماموریت خود در حوزه تعاملات و همکاری های علم و فناوری در عرصه بین المللی اقدام به انتشار کتاب مروری مختصر بر علم و فناوری در ایران نموده است.

کتاب مروری مختصر بر علم و فناوری در ایران منتشر شد

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در سال های اخیر در بسیاری از حوزه های فناوری شاهد رشد چشمگیر ایران هستیم، فعالیت بیش از چهار هزار شرکت دانش بنیان در سایه چتر حمایتی معاونت علمی و فناوری و در قالب ستادهای توسعه فناوری، نهال هایی است که روز به روز شکوفاتر شده است و ثمر خواهد داد.

معرفی بعضی از این ظرفیت ها و دستاوردها، نه تنها تصویر مناسبی از فضای علمی، فناوری و نوآوری کشور در اذهان سایر کشورها ایجاد می نماید، بلکه زمینه ساز توسعه مناسبات علمی و فناوری با فعالان خارجی این عرصه ها خواهد بود و زیربنای اقتصاد مقاومتی را در عرصه کلان تری بنا خواهد نمود.

ارائه توانمندی های فناوری ایران در حوزه همکاری های علم وفناوری بین المللی

به این منظور، مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری با توجه به ماموریت و رسالت خود در حوزه تعاملات و همکاری های علم و فناوری در عرصه بین المللی و با هدف معرفی بخشی از توانمندی های فناوری، با رویکرد توسعه دیپلماسی فناوری اقدام به تهیه و انتشار مجموعه ای با عنوان مروری مختصر بر علم و فناوری در ایران در 180 صفحه (Science and Technology in Iran: A Brief Review) نموده است. این کتاب با همکاری ستادهای توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری، منتشر شده است.

در این مجموعه منتشر شده به حوزه های مختلف علمی مانند نانوفناوری، فناوری زیستی، فناوری سلول های بنیادی، علوم شناختی، گیاهان دارویی و طب سنتی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، صنایع فرهنگی و خلاق، هوافضا، فناوری هوایی و هوانوردی، صنایع دریایی، فناوری های آب، فرسایش، خشکسالی و محیط زیست، فناوری نفت و گاز، و انرژی های تجدیدپذیر از نظر تاریخچه و پیشینه اشاره شده است.

در کتاب مروری مختصر بر علم و فناوری در ایران به مسایلی چون سیاست ها و استراتژی ها، ظرفیت ها و توانمندی های داخلی مانند وضعیت نیروی انسانی، تولیدات علمی، دستاوردها و محصولات، متولیان و زمینه های علاقمندی برای همکاری های بین المللی پرداخته شده است، همچنین در بخش هایی از این کتاب، اطلاعاتی درخصوص وضعیت کلی علم و فناوری، فعالان اصلی این حوزه و سیاستهای کلان ملی علم، فناوری و نوآوری ایران نیز ارائه شده است.

علاقه مندان برای مطالعه متن کامل این مجموعه می توانند به نشانی اینترنتی https://en.isti.ir/ مراجعه نمایند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 29 تیر 1398 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 112

به "کتاب مروری مختصر بر علم و فناوری در ایران منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب مروری مختصر بر علم و فناوری در ایران منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید