چرا ایرانی ها میزبان نمی شوند؟

به گزارش مجله بوشهری ها، از چهار تیم ایرانی که در این مرحله حضور دارند، به نظر می رسد فقط پرسپولیس است که با توجه به تیم های هم گروهش می تواند شانسی برای میزبانی داشته باشد. حالا چرا فقط پرسپولیس؟ دلیلش آن است که بقیه تیم های ایرانی همچنان با یک رقیب عربستانی هم گروه شده یا می شوند و این موضوع شانس میزبانی را می گیرد!

چرا ایرانی ها میزبان نمی شوند؟

به گزارش خبرنگاران، روزنامه شرق نوشت: روز چهارشنبه قرعه کشی مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا برگزار گردید و سه به علاوه یک نماینده ایران رقبایشان در جدول گروهی لیگ جدید را شناختند. در این بین، سه تیم پرسپولیس، تراکتور و استقلال در مرحله گروهی لیگ قهرمانان حضور دارند و تنها فولاد است که بعد از برگزاری یک ملاقات پلی آف می تواند در صورت رجحان برابر رقیب اماراتی، حضورش در مرحله گروهی را نهایی کند.

در دوره جدید لیگ قهرمانان آسیا، برای اولین بار 40 تیم شرکت می نمایند که این مورد گروه بندی را تا حدودی تغییر داده و به جای چهار گروه در هر دو منطقه شرق و غرب قرار است تیم های حاضر در مرحله گروهی، در پنج گروه مختلف در دو منطقه به مصاف هم بروند؛ پنج گروه چهار تیمی در غرب و پنج گروه چهار تیمی در شرق. سال گذشته، به دلیل شیوع ویروس کرونا ادامه رقابت های لیگ قهرمانان به صورت متمرکز در قطر برگزار گردید و تیم های ایرانی شانسی برای میزبانی در لیگ قهرمانان آسیا و از آن مهم تر، شانسی برای داشتن تماشاگر روی سکو نداشتند. در این دوره اما اگر چه هنوز تصمیم قطعی گرفته نشده ولی شایعه شده است که کنفدراسیون فوتبال آسیا در نظر دارد میزبانی را نه به یک کشور بلکه بسته به شرایطی ممکن است به چند کشور بدهد. در این مورد هم هنوز اختلاف نظر وجود دارد. در واقع مسئولان AFC این بار مصمم هستند که میزبانی متمرکز نداشته باشند یا دست کم از چند کشور برای میزبانی گروه های مختلف استفاده نمایند.

شرایط در منطقه غرب، جایی که نمایندگان ایران باید به مصاف رقبا بروند، در عین آن که ساده به نظر می رسد، پیچیده هم هست؛ قطر با قبول میزبانی متمرکز دور قبلی لیگ قهرمانان آسیا، نمره قابل قبولی گرفته است، پس به نظر می رسد در این دوره هم بخت زیادی دارد تا یکی از میزبان ها باشد. حالا اما باید به شایعات بعدی برگشت؛ جایی که عنوان شده کنفدراسیون فوتبال آسیا بدش نمی آید میزبانی هر گروه را به یک کشور بدهد. با چنین شرایطی، اگر تصمیم AFC قطعی گردد و میزبانی هر گروه را به یک کشور بدهد، آیا نمایندگان ایران هم شانسی برای میزبانی در دوره جدید لیگ قهرمانان آسیا خواهند داشت؟

قبل از رسیدن به پاسخ این موضوع اما باید گفت از چهار تیم ایرانی که در این مرحله حضور دارند، به نظر می رسد فقط پرسپولیس است که با توجه به تیم های هم گروهش می تواند شانسی برای میزبانی داشته باشد. حالا چرا فقط پرسپولیس؟ دلیلش آن است که بقیه تیم های ایرانی همچنان با یک رقیب عربستانی هم گروه شده یا می شوند و این موضوع شانس میزبانی را می گیرد!

شرایط دیپلماتیک بین دو کشور عربستان و ایران بعد از بالارفتن از دیوار سفارت عربستان در تهران همچنان نامساعد است و تیم های عربستانی حاضر به بازی کردن در ایران نمی شوند. الان چند سالی می گردد که کنفدراسیون فوتبال آسیا بازی نمایندگان این دو کشور را در زمین ثالث برگزار می نماید. این موضوع در خصوص فولاد خوزستان، تیمی که باید از پلی آف آغاز کند، متفاوت تر هم می گردد؛ چون آنها از آنجا که در پلی آف حضور دارند، اصولا شانسی برای میزبانی ندارند. استقلال هم در گروه (C) این رقابت ها با الاهلی عربستان هم گروه است و شانس میزبانی را از دست می دهد. تراکتور با تیم های الشارجه و پاختاکور ازبکستان هم گروه است. تبریزی ها شانس بیشتری نسبت به استقلال برای میزبانی دارند. البته احتمال حضور یک تیم عربستانی در این گروه وجود دارد و همین امر می تواند از شانس تراکتوری ها برای میزبانی کم کند. الوحده عربستان در بازی پلی آف باید به مصاف نیروی هوایی عراق برود. این تیم عربستانی اگر از سد حریف عراقی خود بگذرد، با سرخپوشان تبریزی هم گروه می گردد. رخ دادن چنین اتفاقی به معنای سرانجام شانس تراکتور برای میزبانی در آسیا است. در این بین پرسپولیس فینالیست لیگ قهرمانان آسیا 2020، تیم عربستانی ای در گروه خود نمی بیند و با توجه به حضور الریان قطر و گوای هند در این گروه، شانس بیشتری نسبت به سایر نمایندگان ایران برای میزبانی مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا دارد. تیم چهارم گروه سرخپوشان پایتخت در جدال دو تیم الوحده امارات و الزورای عراق تعیین می گردد. از آنجا که نهایتا هیچ تیم عربستانی ای در مرحله گروهی به پرسپولیس نمی خورد، پس این تیم، با توجه به ثباتی که در لیگ قهرمانان آسیا در سال های اخیر داشته و همچنین حضورش در سید یک رقابت های این دوره، روی کاغذ شانس برای میزبانی دارد.

از رؤیای میزبانی تا واقعیت؟

روی کاغذ شانس داشتن با این که این تیم در عالم واقع میزبان مرحله گروهی گردد، زمین تا آسمان متفاوت است. البته نه این که برای این بازی ها که قرار است به صورت تک بازی باشد، پرسپولیس مسئله ای داشته باشد ولی با توجه به اتفاقات سیاسی اتفاق افتاده، بعید به نظر می رسد کنفدراسیون فوتبال آسیا علاقه ای داشته باشد این میزبانی را به تیمی از ایران بدهد. اگر قرار باشد چهار دلیل برای ندادن میزبانی به ایران و پرسپولیس ذکر گردد، می توان به چهار مسئله امنیت، ساقط شدن هواپیمای اوکراینی، کرونا و سیستم VAR(یاری داور ویدئویی) اشاره نمود. مسئله امنیت همان بهانه جویی های کشورهای عربی است که بعد از بالارفتن از دیوار سفارت عربستان شکل گرفت. چند کشور عربی به ویژه امارات، به تأسی از عربستانی ها از کنفدراسیون فوتبال آسیا درخواست داشتند تا بازی نمایندگانشان با تیم های ایرانی در کشوری دیگر برگزار گردد. اگر چه AFC با این پیشنهاد مخالفت کرد ولی با توجه به نفوذ اعراب در تشکیلات AFC همچنان حرف آنها به کرسی می نشیند و میزبانی به تیم های ایرانی نمی رسد.

اگرچه AFC فقط رأی به برگزاری بازی نمایندگان ایران و عربستان در کشور ثالث داد ولی سال گذشته و پیش از برگزاری مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا، اتفاق جدیدی رخ داد که داستان میزبانی را پیچیده تر کرد. ماجرا مربوط به ساقط کردن هواپیمای اوکراینی در آسمان ایران است که بعد از آن، AFC در تصمیمی تازه، به این نتیجه رسید که میزبانی را از ایران، فارغ از این که رقیب عربستانی باشد یا خیر بگیرد! این موضوع اگرچه واکنش تندی از سوی ایرانی ها داشت ولی در نهایت و بر خلاف ادعای مسئولان وقت فدراسیون فوتبال و نماینده باشگاه ها، کلاه گشادی بر سر تیم های ایرانی رفت! کنفدراسیون فوتبال آسیا پیشنهاد داد که ابتدا بازی های مرحله رفت به میزبانی رقبا برگزار گردد و بعد، در صورت تأیید امنیت در ایران، میزبانی بازی های برگشت به تیم های ایرانی سپرده گردد. اگر چه مسئولان ایرانی این مورد را یک برد برای خودشان توصیف کردند ولی با شیوع ویروس کرونا و با وجود برگزاری چند ملاقات از مرحله رفت گروهی، بازی ها به صورت متمرکز در قطر برگزار گردید و علنا بحث میزبانی ایرانی از بین رفت. حالا پرسپولیسی ها هنوز نمی دانند مسئولان AFC آن داستان را فراموش نموده اند یا نه، چون اگر AFC بر سر موضع قبلی اش باشد در نتیجه پرسپولیس رسما شانسی نخواهد داشت.

دو مورد دیگر اما موضوعاتی قابل حل ولی سخت هستند. اولی مربوط به شیوع ویروس کرونا در ایران است. اگرچه میزان مرگ ومیر کاهش یافته ولی نرخ ابتلا در ایران بسیار بالاست و می تواند تأثیر زیادی روی دادن میزبانی داشته باشد. شاید بگردد با دادن تضمین های لازم این نگرانی را رفع کرد. مورد آخر هم احتیاج به هزینه دارد که بعید است باشگاهی در ایران از پس تأمینش برآید. در واقع اگر AFC پایش را در یک کفش کند که از همین مرحله گروهی باید VAR استفاده گردد، هیچ تیمی از ایران شانسی برای میزبانی ندارد، چون اصولا این سیستم هنوز در استادیوم های ایران پیاده نشده است. فارغ از این موارد اما به نظر می رسد همچنان اختلافات سیاسی و دیپلماتیک است که شانس میزبانی تیم های ایرانی در مرحله گروهی را زیر سؤال می برد و آن را نزدیک به صفر می نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 اسفند 1399 بروزرسانی: 8 اسفند 1399 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1399

به "چرا ایرانی ها میزبان نمی شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا ایرانی ها میزبان نمی شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید