بهبودیافتگان کرونایی هم باید دو دوز واکسن کرونا دریافت کنند

به گزارش مجله بوشهری ها، محققان دانشگاه نورث وسترن آمریکا در مطالعات اخیر خود تاکید کردند آنتی بادی حاصل از ابتلا به ویروس کرونا نمی تواند به تنهایی ایمنی لازم را ایجاد کند.

بهبودیافتگان کرونایی هم باید دو دوز واکسن کرونا دریافت کنند

به گزارش خبرنگار از مدیکال اکسپرس، تحقیقات تازه نشان می دهد که ابتلای قبلی به ویروس کرونا و بهبودی از آن به تنهایی سطح بالایی از آنتی بادی ها علیه ویروس یا پاسخ قوی پس از تنها یک دوز واکسن دو دوز را تضمین نمی کند.

مطالعه تازه شامل 27 بزرگسال واکسینه شده در منطقه شیکاگو بود. برخی از آن ها قبلا به کرونا مبتلا بودند. آن ها نمونه خون را دو تا سه هفته پس از دوز اول و دوم واکسن و دو ماه پس از دوز دوم ارسال کردند. نمونه های خون را برای وجود آنتی بادی ها علیه ویروس کرونا تجزیه و تحلیل کردند.

توماس مک دید، استاد مردم شناسی و یکی از اعضای هیات علمی این دانشگاه گفت: هنگامی که ما نمونه های خون شرکت کنندگان را که حدود سه هفته پس از دوز دوم واکسن جمع آوری شده بود آزمایش کردیم، سطح میانه مهار 98 درصد بود که نشان دهنده سطح بسیار بالایی از آنتی بادی های خنثی کننده است، اما سطح آنتی بادی در برابر انواع در حال ظهور به طور قابل توجهی پایین تر بود یعنی از 67 تا 92 درصد.

همچنین، بر اساس مطالعه منتشر شده در مجله Scientific Reports، نمونه های خون افراد بهبود یافته که دو ماه پس از دوز دوم واکسن جمع آوری شد، نشان داد که پاسخ آنتی بادی حدود 20 درصد کاهش یافته است.

یافته دیگر این بود که شرکت کنندگانی که دارای علائم متعدد کووید-19 بودند، واکنش ایمنی قوی تری نسبت به واکسن ها نسبت به افرادی که علائم خفیف یا بدون علامت داشتند، داشتند.

مک دد در بیانیه خبری دانشگاه گفت: بسیاری از مردم و بسیاری از پزشکان تصور می کنند که هرگونه تماس قبلی با سارس-کوو-2 باعث ایجاد عفونت مجدد می شود. بر اساس این منطق، برخی از افرادی که قبلا در معرض تماس قرار گرفته اند فکر نمی کنند که نیاز به واکسیناسیون داشته باشند، آن ها فکر می کنند که تنها بک یک دوز واکسن کرونا نیاز دارند.

او گفت: مطالعه ما نشان می دهد که ابتلا به ویروس کرونا و بهبودی از آن سطح بالایی از آنتی بادی ها و همچنین پاسخ قوی آنتی بادی به اولین دوز واکسن را تضمین نمی کند. برای افرادی که عفونت های خفیف یا بدون علامت داشتند، پاسخ آنتی بادی آن ها به واکسیناسیون در اصل همان است که برای افرادی که قبلا در معرض آن قرار نگرفته اند. به گفته مک دد، این مطالعه قبل از ظهور نوع دلتا اجرا شده است، اما یافته ها هنوز قابل اجراست.

تا آنجا که محافظت پس از واکسیناسیون انجام می شود، داستان برای همه انواع مختلف از جمله دلتا یکسان است، واکسن محافظت خوبی را ارائه می دهد، اما محافظت خوبی به نام نسخه اصلی ویروس که واکسن برای آن طراحی شده است، ندارد. این واقعیت که ایمنی با گذشت زمان کاهش می یابد، شما آسیب پذیری بیشتری را در برابر عفونت های بزرگ افزایش می دهید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 12 شهریور 1400 بروزرسانی: 12 شهریور 1400 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1721

به "بهبودیافتگان کرونایی هم باید دو دوز واکسن کرونا دریافت کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهبودیافتگان کرونایی هم باید دو دوز واکسن کرونا دریافت کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید