چرا افراد در فضای اینستاگرام هویت دیگری از خود نشان می دهند؟

به گزارش مجله بوشهری ها، استاد دانشگاه تهران به تشریح تفاوت شخصیتی افراد در اینستاگرام و دنیای واقعی از نگاه جامعه شناسی پرداخت.

چرا افراد در فضای اینستاگرام هویت دیگری از خود نشان می دهند؟

کامل دلپسند پژوهشگر جامعه شناسی و استاد دانشگاه تهران در گفت وگو با خبرنگار، درباره این موضوع که چرا افراد مایلند در فضای اینستاگرام هویت دیگری از خود ارائه دهند؟ اظهار کرد: گذر تاریخی از فیس بوک به اینستاگرام باعث شده افراد آن قسمت پنهان هویت خود را در اینستاگرام بروز ندهند. این فرصت تعامل اجتماعی ایجاد شده در اینستاگرام باعث شده که افراد درباره پنهان های خود صبحت نکنند.

دلپسند اضافه نمود: اینستاگرام جذابیتی دارد که شما را خیلی بهتر از آن چیزی که خودتان هستند نمایش می دهد و این تائید شدن از جانب دیگران با لایک و کامنت برای نسل جوان جذابیت دارد؛ این شبکه اجتماعی برای جوان و نوجوان دانشگاهی هویت ساز است و حتی قومیت های مختلف غنای فرهنگی خود را در صفحه اینستاگرام نشان می دهند.

این پژوهشگر اجتماعی در ادامه بیان نمود: در این فضا افراد به دنبال آن هستند که بخشی از پنهان خود را به نمایش نگذارند. اینستاگرام البته می تواند عرصه نمایش سرمایه های نمادین یا ارزش های فرهنگی و لباس و پوشاک فرد هم باشد در واقع مهم این است که فضای اجتماعی و میدان اجتماعی باب گفت وگو و تعامل اجتماعی را فراهم کرده و در این باب اجتماعی آسیب های اجتماعی برای نوجوانان و جوانان را رقم زده است.

ایران در زمینه پزشکی به مرجعیت علمی دست یافته است

دلپسند شرح داد: اینستاگرام فضایی است که جامعه ایرانی می تواند به دور از تاخر فرهنگی خودش را با آن تطابق دهد و هویت فردی، خانوادگی، سیاسی و اجتماعی ایرانیان باشد چون هم کم هزینه است همچنین امکان تبدیل به خود های اجتماعی و هویت های فرهنگی در فضای اینستاگرام وجود دارد.

او در ادامه در پاسخ به این سوال که چرا نمایش در اینستاگرام نمایش خود واقعی نیست؟ گفت: به دو دلیل یکی دو رویی اجتماعی در جامعه و دوم واکنش هایی است که دیگران نسبت به ما دارند که این واکنش ها از سمت اقشار مختلف است و باعث قضاوت سیاسی یا اجتماعی دیگران می شوند؛ این سبک زندگی یک سبک زندگی طبقه ای و جنسیتی هم است؛ اکانت زنان با مردان بسیار تفاوت دارد، ولی بسیاری از زنان با اکانت و تصویر واقعی وارد نمی شوند.

دلپسند در ادامه بیان نمود: برای نسل جدید اگر با میدان اجتماعی، سبک زندگی جدید و عادت واره های جدیدی فهم روبرو نشویم از دنیای اجتماعی واقعی آن ها دور خواهیم شد؛ واقعیت این است که اگر بخواهیم تغییرات فرهنگی جامعه ایرانی را بفهمیم نیازمند داریم که به انتخاب نسلی و انتخاب فرهنگی اهمیت بدهیم و از دریچه نگاه آن ها آن ها به جامعه بنگریم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 1 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 839

به "چرا افراد در فضای اینستاگرام هویت دیگری از خود نشان می دهند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا افراد در فضای اینستاگرام هویت دیگری از خود نشان می دهند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید