مصرف منظم میوه، کلید پیشگیری از این بیماری

به گزارش مجله بوشهری ها، براساس یافته های به دست آمده در این مطالعه تعیین شد افرادی که حداقل دو وعده میوه در روز می خورند نسبت به افرادی که کمتر از نصف وعده میوه در روز مصرف می نمایند، دارای حساسیت بیشتری به انسولین هستند.

مصرف منظم میوه، کلید پیشگیری از این بیماری

به گزارش خبرنگاران، نتایج یک مطالعه جدید در استرالیا نشان می دهد که مصرف دو وعده میوه در روز می تواند احتمال ابتلا به دیابت نوع دو را تا 36 کاهش دهد.

نیکولا بوندونو پژوهشگر ارشد این تیم مطالعاتی از انستیتوی تحقیقات تغذیه در دانشگاه ادیث کاوان استرالیا در این رابطه گفت: رژیم غذایی و سبک زندگی سالم که شامل مصرف میوه های کامل باشد ، یک استراتژی عالی برای کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع دو به شمار می رود.

اعضای این تیم تحقیقاتی برای ارزیابی ارتباط بین مصرف میوه و آب میوه با موارد دیابت طی بازه زمانی پنج ساله ، داده های نزدیک به 7 هزار و 700 استرالیایی را تجزیه و تحلیل کردند.

براساس یافته های به دست آمده در این مطالعه معین شد افرادی که حداقل دو وعده میوه در روز می خورند نسبت به افرادی که کمتر از نصف وعده میوه در روز مصرف می نمایند، دارای حساسیت بیشتری به انسولین هستند. حساسیت به انسولین کلید توانایی بدن در استفاده از گلوکز برای انرژی برای انجام عملنمودهای بدن و ذخیره آن برای استفاده در آینده است.

بوندونو در این رابطه خاطرنشان کرد: ما ارتباطی بین مصرف میوه و نشانگرهای حساسیت به انسولین یافتیم که نشان می دهد افرادی که میوه بیشتری مصرف می نمایند برای کاهش سطح گلوکز خون مجبور به فراوری انسولین کمتری هستند. این مساله در ساختار بدن انسان بسیار مهم است زیرا مقادیر بالای انسولین در گردش خون (هایپرینسولینمی) می تواند به عروق خونی آسیب برساند و نه تنها به دیابت بلکه با فشار خون بالا ، چاقی و بیماری های قلبی نیز ارتباط دارد.

به گزارش سیناپرس، محققان در این رابطه خاطرنشان کردند: نوشیدن آب میوه باعث افزایش حساسیت به انسولین یا کاهش خطر دیابت نمی گردد. این موضوع احتمالاً به این دلیل است که آب میوه دارای قند بسیار بیشتری و فیبر کمتری است.

البته هنوز معین نیست که میوه چگونه در حساسیت به انسولین نقش دارد اما احتمالاً برای این پدیده چندین شرح علمی وجود دارد.

بوندونو در این رابطه گفت: میوه ها علاوه بر داشتن ویتامین ها و مواد معدنی فراوان ، منبع خوبی از مواد شیمیایی شیمیایی هستند که ممکن است حساسیت به انسولین را افزایش دهند و همچنین فیبر موجود در میوه ها به تنظیم ترشح قند در خون یاری نموده و به افراد یاری می نماید تا برای مدت طولانی تری احساس سیری نمایند.

در انتها لازم به ذکر است که بیشتر میوه ها به طور معمول دارای شاخص گلیسمی پایینی هستند که این مساله به این معنی است که قند آنها هضم شده و با سرعت بیشتری جذب بدن می گردد. این پژوهش از آن جهت اهمیت دارد که بیش از 450 میلیون نفر در سراسر دنیا به دیابت نوع دو مبتلا بوده و 374 میلیون نفر دیگر در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 21 تیر 1400 بروزرسانی: 21 تیر 1400 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1639

به "مصرف منظم میوه، کلید پیشگیری از این بیماری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصرف منظم میوه، کلید پیشگیری از این بیماری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید