مبتلایان به کرونا هم باید واکسن بزنند؟

به گزارش مجله بوشهری ها، خبرنگاران : دبیر انجمن عفونی کشور گفت: کسانی که به ویروس کرونا مبتلا شدند، جزو اولویت های آخر تجویز واکسن محسوب می شوند و حداقل بعد از سه ماه یا 90 روز می توانند واکسن را تزریق کند.

مبتلایان به کرونا هم باید واکسن بزنند؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایلنا، آمیتیس رمضانی دبیر انجمن عفونی کشور، در خصوص عوارض احتمالی واکسن های کرونا بعد از تزریق اعلام کرد: وقتی یک واکسن فراوری می شود، زمان زیادی احتیاج دارد تا مشخص شود کارایی و عوارض جانبی آن به چه صورت است.

وی ادامه داد: در واقع برای ما مهم است که واکسن از نظر ایمونولوژیک بتواند، پاسخ ایمنی لازم را ایجاد کند و عوارض جانبی آن نیز کم باشد تا بدن بتواند در آینده در برابر آن ویروس یا عفونت مقاومت داشته باشد.

رمضانی اضافه کرد: در رابطه با واکسن ها معمولاً زمان زیادی طول می کشد تا فازهای بالینی خود را طی نمایند، مرحله اول پره کلینیکال است که روی حیوانات انجام می شود، البته بسته به نوع ویروس، نوع حیوان نیز متفاوت است و مرحله بعدی روی انسان انجام می گیرد که خود آن سه فاز دارد و در نهایت به این نتیجه می رسیم که این واکسن مناسب است یا خیر؟ در فاز یک کمتر از 100 نفر را مورد تست قرار می دهند که در بیشتر مطالعاتی که در کشورها صورت گرفته، 20 الی 30 نفر را مورد آزمایش قرار دادند، مرحله بعدی چند صد نفر و همینطور که جلو می رود در فاز 3، چند هزار نفر مورد مطالعه قرار می گیرند.

رمضانی در خصوص عوارض های احتمالی، ادامه داد: یک سری عوارض داریم که عوارض موضعی هستند و در محل تزریق این عوارض ایجاد می شوند، مثل قرمزی و درد، علائم دیگر ممکن است از نوع سیستمیک باشند، مثل تب، استخوان درد و یا دردهای عضلانی که این علائم با فاصله زمانی کوتاهی بعد از تزریق واکسن ایجاد می شود.

6 تا 10 سال زمان برای اطمینان از یک واکسن ضروری است

دبیر انجمن عفونی کشور در خصوص عوارض طولانی مدت، اضافه کرد: اما عوارض طولانی مدت واکسن را نمی دانیم و شاید حدود 6 الی 10 سال طول بکشد تا مطمئن شویم که یک واکسن هیچ مسئله ای ندارد، اما در رابطه با واکسن کرونا، الان در شرایط خاصی هستیم و نمی توانیم مدت زیادی را صبر کنیم تا ببینیم عوارض آن به چه شکل خواهد شد و در حال حاضر تنها به عوارض کوتاه مدت آن توجه می کنیم چون کنترل پاندمی کرونا اقدامی اورژانسی محسوب می شود تا از مرگ و میر بیشتر افراد جلوگیری شود.

وی ادامه داد: اولویت ما این است، واکسنی داشته باشیم که عوارض جانبی و فعلی آن کم باشد و بتواند پاسخ ایمنی خوبی در بدن ایجاد کند. البته تکنولوژی های واکسن متفاوت است، اما در نهایت پاسخ ایمنی فرد تحریک می شود، هرچند پاسخ ایمنی برخی از افراد امکان دارد بیشتر از آن چیزی باشد که ما انتظار داریم و ممکن است واکنش های شدیدی در بدن ایجاد کند، مثل فلج صورت -بلز- به دنبال تجویز واکسن، البته هنوز تأیید نشده که دقیقاً و قطعاً این عارضه به علت مصرف واکسن ایجاد شده باشد و به همین دلیل گفته شد، کسانی که زمینه آلرژی شدید دارند ترجیح بر این است که یا واکسن نزنند و یا با احتیاط زیادی بزنند، چون اغلب عوارض واکسن در کسانی دیده می شود که زمینه آلرژی دارند.

رمضانی با اشاره به رعایت پروتکل های بهداشتی حتی بعد از تزریق واکسن، گفت: همه اینها بستگی به این دارد که چند درصد افراد یک جامعه را واکسینه کنیم، یعنی باید در یک زمان کوتاه دو الی سه ماهه افراد جامعه واکسن شوند تا ایمنی گله ای به وجود آید، البته برای واکسن کرونا چنین امکانی نیست اما از نظر علمی باید در یک زمان کوتاه 70 درصد جامعه واکسینه شوند تا خطر کامل از بین برود و زنجیره انتقال ویروس قطع شود در آن موقع دیگر احتیاج به رعایت اصول بهداشتی نیست.

حتی با وجود واکسن هم همه پروتکل های بهداشتی باید رعایت شود

وی ادامه داد: برای واکسن کرونا چنین امکانی را در هیچ کجای جهان نداریم تا به این سرعت بتوانیم یک جامعه بزرگی را واکسینه کنیم، بنابراین باید اول اولویت بندی کنیم تا افراد در اولویت مثل پرسنل کادر درمان تزریق را انجام دهند و همینطور افراد مسن و بیماران دارای بیماری زمینه ای و بعد به افراد نرمال جامعه برسیم، بنابراین چنین روندی زمان بر است در نتیجه وقتی واکسن را استفاده می کنیم باید پروتکل های بهداشتی را رعایت کنیم چون هنوز ویروس در جامعه وجود دارد بنابراین حتی اگر واکسن هم می زنیم باید تا چندین ماه موارد بهداشتی را رعایت کنیم.

رمضانی در جواب اینکه آیا افراد بعد از تزریق اولین واکسن کرونا باز هم احتمال خطر ابتلاء دارند گفت: معمولاً این واکسن ها همه دو دوزه هستند و فقط فواصل تزریق آنها با هم فرق دارد ولی باید هر دو دوز واکسن زده شود تا فرد به ایمنی در برابر ویروس برسد، (با دوز اول بعد 2 هفته تنها 50 درصد ایمنی ایجاد می شود و با دوز دوم ایمنی 90 درصد بعد 1 ماه از تزریق ایجاد می شود) با این حال وقتی فرد واکسن می زند ریسک ابتلاء در او خیلی کمتر از یک فرد عادی خواهد شد، چون در حال حاضر ویروس در جامعه در حال گردش است فردی که واکسن می زند باید پروتکل های بهداشتی را رعایت کند و تا الان مطالعات نشان داده که واکسن 90 درصد اثر دارد.

وی در سرانجام با اشاره به افراد بهبود یافته از کرونا، اعلام کرد: کسانی که قبلاً به ویروس کرونا مبتلا شدند جزو اولویت های آخر تجویز واکسن محسوب می شوند و حداقل بعد از سه ماه یا 90 روز می توانند واکسن را تزریق کند

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 23 بهمن 1399 بروزرسانی: 23 بهمن 1399 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1366

به "مبتلایان به کرونا هم باید واکسن بزنند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مبتلایان به کرونا هم باید واکسن بزنند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید