تفاوت ایمنی به دست آمده پس از ابتلا به کرونا و دریافت واکسن چیست؟

به گزارش مجله بوشهری ها، دانشمندان سازمان بهداشت جهانی فرق ایمنی ایجاد شده پس از ابتلا به کرونا، با ایمنی ایجاد شده پس از زدن واکسن را شرح دادند.

تفاوت ایمنی به دست آمده پس از ابتلا به کرونا و دریافت واکسن چیست؟

به گزارش خبرنگار، به نقل از العربیه، سازمان بهداشت جهانی تفاوت میان ایمنی کسب شده از ابتلا به کرونا و ایمنی به دست آمده بوسیله تزریق واکسن های کرونا را توضیح داد.

در برنامه علم در پنج که از سوی سازمان بهداشت جهانی در پایگاه و حساب رسمی این سازمان در شبکه های اجتماعی منتشر می شود، این مسئله که فرد مبتلا به کرونا می تواند واکسن این بیماری را بزند و اینکه چه زمانی باید پس از بهبود کامل صبر کند تا تزریق واکسن صورت گیرد و نقش واکسن در کنار آنتی بادی هایی که در بدن فرد به شکل طبیعی شکل می گیرد، را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

ویسمیتا گوپتا اسمیت رئیس استراتژی، برنامه ریزی و هماهنگی در بخش ارتباطات سازمان بهداشت جهانی گفت: پس از ابتلا به کرونا، افراد پاسخی ایمنی را دریافت می کنند اما این ایمنی از فردی به فرد دیگر فرق دارد و به این بستگی دارد که آیا فرد به کرونای خفیف مبتلا شده و یا بیماری وی جدی تر بوده است.

دکتر سوامیناتان ادامه داد: در حال حاضر بسیاری از پژوهش ها نشان می دهد اگر فردی دارای ابتلای بسیار خفیف باشد و یا ابتلای او به کرونا بدون عوارض باشد، احتمالا سطح آنتی بادی هایی که در بدن او شکل می گیرد، بسیار پایین هستند.

او افزود: سازمان بهداشت جهانی همچنان توصیه می کند اگر فردی به کووید19 مبتلا شد، باید برای واکسیناسیون اقدام کند؛ چرا که این اقدام سبب تقویت دستگاه ایمنی بدن فرد می شود.

زمان انتظار پس از ابتلا به کرونا

دکتر سوامیناتان در خصوص مدت زمانی که فرد بعد از ابتلا به کرونا باید برای تزریق واکسن منتظر بماند، توضیح داد: می توان به محض بهبود از کووید19 واکسن را تزریق کرد؛ هر چند توصیه شده است فرد چند هفته منتظر مانده و مراقب بماند تا بطور کلی عوارض بیماری بر وی آشکار نشده و باید به هنگام واکسیناسیون احساس بهبودی کامل داشته باشد.

او افزود: اختلاف هایی در کشور های مختلف در خصوص این مسئله وجود دارد؛ برخی کشور ها از شهروندانشان می خواهند که سه یا حتی شش ماه پس از ابتلا منتظر بمانند.

این پزشک متخصص بیان نمود: چون در بسیاری از کشور ها کمبود واکسن وجود دارد، این کشور ها چنین درخواستی را انجام می دهند؛ چرا که افراد مبتلا شده به کرونا دست کم برای مدت طولانی مقداری آنتی بادی در بدنشان باقی می ماند تا از آن ها محافظت کند.

اما از لحاظ علمی و بیولوژیکی واکسن را می توان به محض بهبودی از کووید19 تزریق کرد؛ خصوصا از آنجایی که در این مرحله نمی توان به شکل یقینی میزان آنتی بادی هایی را که در برابر کرونا ایمنی ایجاد می کند، مشخص کرد، به همین خاطر توصیه نمی شود تا فرد برود و برای سنجش آنتی بادی ها و اطمینان از اینکه ایمنی دارد یا خیر، آزمایش دهد.

البته هم اکنون که تحقیقات و پژوهش ها در خصوص رابطه میان ابتلا و ایمنی ایجاد شده همچنان در جریان است، باید منتظر داده های بیشتری در این زمینه ماند.

دکتر سوامیناتان در این باره می گوید نوع ایمنی که پس از ابتلای طبیعی فرد در بدن وی ایجاد می شود، از فردی به فرد دیگر فرق دارد و پیش بینی در خصوص آن سخت است. واکسن ها از لحاظ آنتی ژن های مصرفی استاندارد هستند و این بر اساس آزمایش های بالینی اجرا شده، بیان می شود؛ بنابراین زمانیکه فردی واکسن را تزریق می کند، می تواند تا حدودی اطمینان خاطر داشته و انتظار نوعی پاسخ ایمنی را داشته باشد.

ایمنی طبیعی و واکسن

دکتر سوامیناتان گفت: بین ایمنی ایجاد شده بر اثر ابتلا و ایمنی که پس از تزریق واکسن ایجاد می شود، تفاوت وجود دارد . پژوهش هایی در جریان است تا پاسخ ایمنی که پس از تزریق یک دوز واکسن به فرد و سایر موارد را مورد بررسی قرار دهد.

دانشمندان معتقدند که این نوع رویکرد ممکن است در واقع پاسخ ایمنی بسیار قوی تری از یک عفونت طبیعی به تنهایی یا همان واکسیناسیون به تنهایی ایجاد کند؛ اما این ها ایده های قابل توجهی هستند که باید منتظر داده ها بر اساس نتایج مطالعات ماند.

دکتر سوامیناتان تأکید کرد: اکنون اطمینان کامل وجود دارد همه واکسن هایی که در فهرست موارد اضطراری سازمان بهداشت جهانی گنجانده شده است، از بیماری های شدید و نیاز به بستری شدن به دلیل انواع سویه های ویروس SARS-CoV-2 جلوگیری می کند.

با این حال، لازم است همه اقدامات احتیاطی شخصی مانند استفاده از ماسک های محافظ و حفظ فاصله فیزیکی و دوری گزیدن از مکان های شلوغ و بسته را در کنار دیگر توصیه های بهداشتی بکار بسته شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 10 شهریور 1400 بروزرسانی: 10 شهریور 1400 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1717

به "تفاوت ایمنی به دست آمده پس از ابتلا به کرونا و دریافت واکسن چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت ایمنی به دست آمده پس از ابتلا به کرونا و دریافت واکسن چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید