فروشندگان سودهای درصدی بورس

به گزارش مجله بوشهری ها، در روزی که شاخص کل بورس تهران با اهرم سهام عظیم توانست رشدی یک درصدی را ثبت کند، شاهد تقویت خرید حقوقی ها بود. در این روز بورس تهران پس از چند روز ثبت آمار خالص خرید به سمت سرمایه گذاران خرد، بار دیگر کفه ترازوی عرضه و تقاضا را به طرف سرمایه گذاران حقوقی سنگین کرد. همین امر سبب شد تا سرمایه گذاران حقیقی به طور خالص 237 میلیارد تومان از سهام خود را به حقوقی ها بفروشند. به نظر می رسد آنچه که سبب ثبت این رقم در نسبت یاد شده و کاهش رشد شاخص کل بورس در روز گذشته شده است کوتاه مدت تر شدن نگاه سرمایه گذاران نسبت به گذشته باشد.

فروشندگان سودهای درصدی بورس

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش دنیای اقتصاد، درحال حاضر عوامل بسیاری نظیر ریسک نوسان قیمت در بازار سرمایه باعث شده تا اغلب فعالان بازار پس از چند درصد کسب سود اقدام به فروش نمایند. همچنین آنهایی که در روزهای گذشته بخشی از سرمایه خود را در ریزش قیمت ها از دست داده اند، انگیزه بهتری برای فروش سهام دارند، چرا که بستن موقعیت های سرمایه گذاری احتمال زیان بیشتر را کم می نماید. اما و اگرها در بازار سهام همچنان ادامه دارد. روز گذشته در حالی که تصور می شد شاخص کل بورس با گذر مجدد از سطح روانی یک میلیون و 200 هزار واحدی، بار دیگر خود را برای گام صعودی دیگری آماده نموده تغییر جهت بازار به یکباره شگفتی آفرید. معاملات روز یکشنبه در حالی آغاز شد که افزایش دسته جمعی قیمت سهام طی روزهای اخیر بسیاری را به این باور رسانده بود که در مواجهه با کاهش قابل توجه قیمت سهام و بهبود افق سودسازی در بیشتر شرکت های فعال در بازار سرمایه، بورس و فرابورس از شرایط کافی برای بهبود تقاضا برخوردار است.

به موجب همین تصور بود که از روزهای انتهای هفته اخیر شاهد سنگین شدن تدریجی کفه تقاضا و بازگشت نسبی قیمت در بسیاری از نمادها بودیم.در این روز شاخص بورس که در ابتدای معاملات به لطف صفوف سنگین خرید تا محدوده یک میلیون و 250 هزار واحد افزایش یافته بود با انتها ساعت اولیه معاملات به تدریج از سطوح رفته بازگشت و در نهایت به رشد یک درصدی بسنده کرد. اگرچه این کاهش به ثبت عملکرد منفی نماگر اصلی بازار در روز یاد شده منجر نشد اما با ثبت رشد بیش از 12 هزار واحدی در عمل بخش مهمی از رشد میانگین قیمت ها را از بین برد. بر این اساس معاملات روز یکشنبه در حالی انتها یافت که شاخص کل در سطح یک میلیون و 234 هزار واحد قرار گرفته بود.درحال حاضر می توان فروشندگان سهام را در سه گروه دسته بندی کرد.

سهامدارانی که طی روزهای اخیر و با تغییر جهت بازار اقدام به خرید نموده بودند پس از شناسایی میانگین سود 3/ 7 درصدی در چهار روز معاملاتی گذشته (میزان رشد شاخص کل) اقدام به شناسایی سود نموده و فروشنده شدند. گروه دیگر سهامداران ریسک گریزی هستند که به دلیل محدودیت دامنه نوسان و قفل شدن سهام در صف های فروش امکان نقد کردن پرتفوی خود را نیافتند و حال با تعادل نسبی معاملات، در سمت فروش سهام ظاهر شده تا از گردونه معاملات این بازار خارج شوند. بعضی از این سهامداران در انتظار یافتن موقعیت بهتر برای ورود مجدد هستند و بعضی دیگر ترجیح می دهند دیگر در بازار سهام سرمایه گذاری ننمایند. گروه سوم فروشندگان این روزهای بورس را می توان حقوقی هایی معرفی کرد که با نزدیک شدن به روزهای انتها سال در پی تامین نقدینگی لازم برای پرداخت حقوق و عیدی کارمندان خود هستند.

چند قدم تا تطبیق

همان طور که در گزارش های پیشین نیز به آن اشاره شد به نظر می رسد بورس تهران به رغم همه موانعی که برای نزدیک شدن به معیار کارآیی در سر راهش قرار گرفته است، این روزها جهت طبیعی را پیش روی دارد که تقریبا در تمامی بازارهای مالی دنیا به کرات تکرار شده است. این جهت طبیعی نوسان هیجانی قیمت سهام در مواجهه با تغییر قدرت عرضه و تقاضا است که عمدتا پس از تجربه فرایندهای قدرتمند سپری می گردد. درحال حاضر بسیاری از فعالان بازار سهام که در ابتدای سال آن رشد قدرتمند را دیده اند و تقریبا بیشتر زمان سقوط شاخص ها در بورس و فرابورس را در ناباوری نسبت به تغییر فرایند بازار سپری نموده اند، هر کدام به نحوی نیازمند فرصتی هستند تا ذهنیت خود را با نوسان های اخیر تطبیق دهند.

همین امر سبب شده تا در روزهای اخیر شاهد کوتاه تر شدن چشم انداز تحلیلی سرمایه گذاران باشیم. درحالی که تا چندی پیش و قبل از آغاز ثلث دوم سال رشد بی وقفه قیمت کمتر کسی را مجاب به فروش سهام می کرد درحال حاضر بسیاری از فعالان بازار سهام به خصوص سرمایه گذاران خرد برای آنکه بتوانند خود را با شرایط جدید تطبیق دهند به ناچار حد سود سرمایه گذاری خود را کاهش داده اند. همین امر سبب شده تا شاهد افت نوسان های بازار به محدوده 10 تا 20 درصدی باشیم. این مساله موجب شده تا در مواجهه با تغییرات رخ داده در سطح کلان اقتصاد فعالان حقوقی بازار که تاثیر عمده ای بر جریان عرضه و تقاضا دارند، رفتار خود را با واقعیات موجود تعدیل نمایند و شاهد افزایش فشار فروش در مقاطع مختلف باشیم. مجموع عوامل موجود خود باعث تقویت شدن رویکرد ریسک گریزی در بازار سهام می گردد.

هرچه نوسان بیشتر باشد، سرمایه گذاران ریسک گریز نیز بیشتر مجاب خواهند شد که بفروشند و از این بازار به سمت مقاصدی بفرایند که نوسان قیمت در آنها به آسانی اتفاق نمی افتد. به هر ترتیب نباید فراموش کرد تعداد کدهای معاملاتی صادره طی یک سال اخیر به حدی با مقادیر قبل از متفاوت بوده که در عمل مقایسه اثرات سهامداران تازه وارد به این عرضه با گذشته ممکن نیست. با توجه به اینکه ورود خیل بزرگ سرمایه گذاران به این بازار در شرایطی رخ داده که جذابیت بورس بیش از هر عاملی مرهون کاهش ارزش پول ملی بوده است، هیچ بعید نیست که با هموار شدن شرایط برای کاهش چشم انداز تورمی بازارها شاهد تغییر در ترکیب سرمایه گذاران باشیم.

هر چه باشد بازار در ماه های اخیر به بسیاری از سرمایه گذاران نشان داده است که برخلاف آنچه که پیش تر انتظارش را داشتند، بازاری است پرریسک که ماندگاری در آن بدون آمادگی قبلی و تجربه اندوزی مستمر چندان دوام پیدا نمی نماید. اینکه فرایند بازار در هفته های پیش رو مثبت خواهد بود یا منفی، امری نیست که بتوان به شکلی دقیق درخصوص آن برآورد کرد. در هفته های گذشته بسیاری از فعالان بازار سهام توجه خود را بر افزایش قابل توجه قیمت های دنیای معطوف کردند. به دلیل آنکه کاهش نرخ برابری دلار در برابر ریال تا حد زیادی به تقویت پول ملی منجر شد، فضا را برای بهبود شرایط در بازار سهام مناسب دیدند. این مساله در حالی رخ داد که در همین مدت کوتاه هم دلار با سرعت کانال 25 هزار تومانی را رها کرد و هم با افزایش ریسک های مشرف بر بازار سرمایه فضای سرمایه گذاری در این بازار از گذشته ناامن تر شد؛ امری که در نهایت به افت سنگین قیمت ها و حتی از دست رفتن موقتی کانال یک میلیون و 200 هزار واحدی انجامید. آن طور که به نظر می آید قبول کنیم یا نکنیم شرایط بازار مبهم تر از آن است که ارائه پیش بینی درخصوص شرایط بازار برای دو ماه انتهای امسال کار آسانی باشد اما با اندکی آنالیز دقیق می توان این طور برداشت کرد که فرایند دلسرد شدن سرمایه گذاران خرد در بازار سرمایه برای دوره یادشده امری دور از انتظار نیست و همین امر می تواند نوسان های غیرقابل پیش بینی را در بازار سرمایه افزایش دهد.

با توجه به آنکه در شرایط موجود، تحلیل دقیقی از آثار بودجه سال آینده نمی توان ارائه داد و از طرف دیگر ریسک قانون گذاری در دستگاه های دولتی طی ماه های اخیر تا حد زیادی بالا رفته است، از این رو بعید نخواهد بود که تصور کنیم هر خبری که بر سود شرکت ها اثر مستقیم می گذارد، می تواند در بازار نوسان مثبت یا منفی قیمت ایجاد کند. البته باید به خاطر داشت، این واقعیت که ابهامات بودجه سال 1400 توانسته تا به حال تا حد زیادی تحلیل شرایط پیش رو را سخت کند، باعث نشده که هم فعالان بازار سرمایه و هم کارشناسان مالی بودجه سال آخر دولت تدبیر و امید را بودجه ای غیرتورمی بدانند.

تداوم نااطمینانی؟

اما از همه این حرف ها که بگذریم فرایند تغییرات در بازار سرمایه همچنان سبب شده تا نه فقط بعد کلان قضیه بلکه درخصوص خود بازار سرمایه نیز ابهاماتی وجود داشته باشد. اگرچه انتخاب سریع جایگزین قالیباف اصل و معین شدن ریاست بعدی سازمان بورس و اوراق بهادار، منجر به معجزه در بازار سهام نمی گردد و تغییری عینی در فرایند قیمت ها نخواهد داشت، اما باید دید چه اثری بر نااطمینانی های موجود در بازار سهام به ویژه در حوزه سیاستگذاری دارد. در هر صورت این مساله که بخش بزرگی از ناملایمت های بازار سرمایه متوجه سیاست ها و تغییراتی بوده که در طول این مدت در قالب دستورالعمل و بخشنامه به بازار سهام تحمیل شده، بر کسی پوشیده نیست، بنابر این بسیار بجا خواهد بود که در شرایط تلاطم قیمت ها خیال فعالان بازار هرچه زودتر از جانب مسوولان خود سازمان و شورای عالی بورس راحت گردد.

تغییرات آماری

آنالیز تحولات روزهای اخیر نشان می دهد که پس از چند روز بهبود خرید از سوی سرمایه گذاران حقیقی بازار سرمایه روز گذشته با شکل گیری صفوف فروش، سرمایه گذاران خرد بازهم ناامید شده اند. این مساله خود را در جابه جایی سهامی به ارزش 237 میلیارد تومانی از حقیقی ها به سرمایه گذاران حقوقی نشان می دهد. از این رو سرمایه گذاران خرد مجددا تصمیم گرفته اند با فروش سهام خود به فعالان حقوقی منتظر موقعیتی بهتر برای سهامداری باشند. همین دیدگاه روز گذشته به افزایش فشار فروش منتهی شد.

آنالیز معاملات روز شنبه حکایت از آن دارد که از مجموع 349 نماد معامله شده در بورس تهران طی روز گذشته 167 نماد صف فروش بوده اند که مجموع ارزش سهام عرضه شده در آنها به 1059 میلیارد تومان می رسید. در مقابل تنها 33 نماد (به ارزش 288 میلیارد تومان) صف خرید بودند. در فرابورس نیز شرایط شباهت بسیاری به بورس داشت. در این روز افت 149واحدی شاخص فرابورس با تغییر مالکیت 189میلیارد تومانی به سمت حقوقی ها انتها یافت.

منبع: فرارو
انتشار: 4 اسفند 1399 بروزرسانی: 4 اسفند 1399 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1390

به "فروشندگان سودهای درصدی بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فروشندگان سودهای درصدی بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید