سند جامع همکاری های 25 ساله ایران و چین امضا شد

به گزارش مجله بوشهری ها، امروز وزرای خارجه ایران و چین سند جامع همکاری های 25 ساله دو کشور را امضا کردند.

سند جامع همکاری های 25 ساله ایران و چین امضا شد

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

روز گذشته وانگ ایی، عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین در ادامه سفر منطقه ای خود در راس هیاتی به تهران سفر کرد و با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ملاقات و گفت وگو کرد. در این ملاقات سند جامع همکاری های 25 ساله ایران و چین امضا شد؛ سندی که مقامات دو کشور از این سند به عنوان یک سند بالادستی برای گسترش و تعمیق روابط دو کشور یاد می نمایند.

ظریف: چین، دوست دوران سختی ها است

امروز ظریف در ملاقات با وانگ ایی، کشور چین را دوست دوران سختی ها دانست و گفت: برهمین اساس ما از مواضع و اقدامات چین در دوران تحریم های ظالمانه علیه ایران تشکر و قدردانی می کنیم.

دو طرف در این ملاقات، درباره موضوعات مهم روابط دوجانبه، منطقه ای و بین المللی تبادل نظر کردند.

ظریف ضمن خوش آمدگویی به وزیر امور خارجه چین، به پنجاهمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین ایران و چین اشاره نمود و اضافه نمود: البته سابقه روابط دو تمدن عظیم ایران و چین به قرنها قبل باز می گردد و با امضای نقشه راه برنامه همکاری های جامع جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین روابط دو کشور بیش از پیش مستحکم تر خواهد شد.

وزیر امور خارجه ایران با تاکید بر لزوم عمل ایالات متحده به کلیه تعهدات برجامی خود اضافه نمود: برطرف تحریم ها علیه ایران، می تواند زمینه اجرای کامل برجام را فراهم آورد.

وانگ ایی، عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین نیز در این ملاقات فرا رسیدن سال نو و نوروز 1400 را تبریک گفت و با اشاره به عظیمداشت پنجاهمین سالگرد روابط دیپلماتیک دو کشور توضیح داد: روابط دوکشور در حال حاضر به سطح مشارکت راهبردی رسیده و چین به دنبال ارتقا همه جانبه روابط با جمهوری اسلامی ایران می باشد.

وزیر امور خارجه چین توضیح داد: امضای نقشه راه همکاری های راهبردی دو کشور نشان دهنده اراده پکن برای تنظیم روابط در بالاترین سطح ممکن است.

روحانی: روابط با چین برای ایران راهبردی است

قبل از آن رئیس جمهوری هم با وزیر امور خارجه چین ملاقات کرد؛ او در این ملاقات دوجانبه روابط با چین را برای جمهوری اسلامی ایران راهبردی و مهم خواند و با اشاره به اراده دو کشور برای همکاری های بلند مدت، بر توسعه و تعمیق روابط در همه زمینه ها اعم از سیاسی، مالی تاکید نمود.

روحانی گفت: تهران و پکن از روابط بسیار خوبی برخوردارند و مواضع مشترک دو کشور در موضوعات بین المللی شاهدی بر سطح مطلوب این روابط است .

روحانی در ادامه با اشاره به پنجاهمین سالگرد روابط نوین دیپلماتیک بین دو کشور و همچنین همکاری های دو جانبه، منطقه ای و بین المللی ایران و چین بر ضرورت تسریع در اجرایی و عملیاتی شدن توافقات درزمینه پروژه های مهم زیرساختی و توسعه ای تاکید نمود.

رئیس جمهور همچنین با قدردانی از مواضع پکن در حمایت از ایران در مجامع بین المللی ازجمله موضوع برجام و مقابله با یک جانبه گرایی و زیاده خواهی آمریکا و محکومیت تحریم های این کشور علیه ایران، گفت: همکاری های دو کشور برای اجرای برجام و عمل به تعهدات برجامی از سوی کشورهای اروپایی بسیار مهم و می تواند موجب تغییر شرایط فعلی برجام گردد.

روحانی در ادامه با تأکید بر کوشش همه جانبه برای مبارزه با تروریسم و افراطی گری در منطقه با اشاره به طرح صلح هرمز ارائه شده از سوی ایران برای تحقق این هدف، عامل اصلی بی ثباتی در منطقه را حضور نظامی آمریکا در خاورمیانه دانست و اقدامات مداخله جویانه آمریکایی ها در منطقه را محکوم کرد.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به همکاری های مالی و تجاری ایران و چین برغم تحریم های آمریکا و جنگ مالی علیه ملت ایران، افزایش همکاری بخش های خصوصی دو کشور را موجب تقویت مناسبات مالی دانست.

روحانی با بیان اینکه در این سفر سندی امضاء خواهد شد که چشم انداز رابطه 25 ساله ایران و چین را روشن و معین می نماید، توضیح داد: درباره واکسن کرونا افزایش همکاری های دو کشور لازم است و خواستار تهیه و تأمین واکسن بیشتری از چین هستیم.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به موفقیت های دو کشور در امر مقابله با ویروس کرونا از جمله فراوری واکسن برای مهار این پاندمی خطرناک، همکاری و به اشتراک گذاشتن تجربیات در این زمینه بویژه همکاری در زمینه فراوری واکسن مشترک را مورد تاکید قرار داد.

روحانی با ابراز امیدواری به اینکه در سال 2021 کسری مبادلات تجاری دو کشور در سال گذشته جبران گردد، اعلام نمود: علاقمند هستیم چین همچنان به عنوان شریک عظیم تجاری با ایران باشد و در زمینه سرمایه گذاری مشترک همکاری های بیشتری داشته باشیم.

وزیر امور خارجه چین نیز دراین ملاقات، درخصوص همکاری های دوجانبه تهران-پکن گفت: چین همیشه برای این موضوع اهمیت زیادی قایل بوده و کوشش نموده به رغم بعضی مسایل این موضوع در اولویت رابطه با ایران قرار بگیرد.

وانگ ایی بابیان اینکه چین همیشه با زیاده طلبی و تحریم های یک جانبه آمریکا مخالفت نموده و در عرصه بین المللی این مخالفت خود را نشان داده است، اضافه نمود: فشار حداکثری اقدامی خلاف قانون و ضد بشری است که از حمایت بین المللی برخوردار نیست.

وزیر امور خارجه چین از برجام به عنوان یک سند چند وجهی که دستاورد چند جانبه گرایی است، نام برد و گفت: باید دقیقاً به برجام عمل گردد و مورد استناد همه کشورهای دخیل در آن باشد.

وزیر امور خارجه چین با تاکید بر اینکه خروج آمریکا از برجام یک اقدام خلاف قواعد بین المللی بوده است، گفت: آمریکایی ها در دولت جدید می خواهند در این سیاست تجدیدنظر نمایند و به برجام برگردند، چین نیز از این اقدام آنان استقبال می نماید.

وزیر امور خارجه چین مواضع این کشور را روشن و شفاف خواند و گفت: اعتقاد داریم حفظ برجام، حفظ چندجانبه گرایی و حفظ قواعد و قوانین بین المللی است و آمریکا می بایست تحریم های اعلام شده علیه ایران را لغو کند، به برجام برگردد و همچنین با تامل در اشتباه خود، تعهد بدهد که در آینده چنین اقداماتی را در پیش نگیرد.

وانگ ایی همچنین با بیان اینکه چین از امنیت و صلح و ثبات در منطقه استقبال می نماید، حمایت کشورش را از طرح صلح هرمز ارائه شده از سوی ایران برای برقراری صلح و ثبات در منطقه اعلام نمود.

وزیر امور خارجه چین، دخالت های آمریکا و قدرت های خارجی در منطقه را موجب آشفتگی و ناامنی در منطقه دانست و اضافه نمود: باید راهکار های سازنده و مورد قبول همه کشورهای منطقه در این خصوص مد نظر قرار گیرد.

وانگ ایی درباره مقابله با بیماری کووید 19 و واکسن کرونا نیز گفت: چین در تأمین واکسن کرونا در کنار ایران خواهد بود و قطعاً در این خصوص با ایران همکاری مؤثر خواهد نمود و با توجه به اینکه واکسن کرونا یک محصول عمومی بین المللی و بهداشتی است و تأمین و ارایه آن به ایران باید به عنوان یک اقدام بشردوستانه تلقی گردد.

وزیر امور خارجه چین تاکید نمود: براساس توافقات به عمل آمده در آینده، مقدار بیشتری از واکسن کرونا را در اختیار ایران قرار خواهیم داد و ایران در اولویت ما برای ارایه واکسن است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 7 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1517

به "سند جامع همکاری های 25 ساله ایران و چین امضا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سند جامع همکاری های 25 ساله ایران و چین امضا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید