دورقمی شدن آمار فوت تهرانی ها

به گزارش مجله بوشهری ها، تهران (پانا) - بعد از 53 روز، مرگ و میر بیماران کووید19 روزانه به کمتر از 300 نفر رسید. دیروز 286 بیمار کرونایی جانشان را از دست دادند و تعداد قربانیان کرونا از 118 هزار نفر گذشت.

دورقمی شدن آمار فوت تهرانی ها

به گزارش ایران، آخرین بار 9 مرداد ماه بود که تعداد مرگ و میر روزانه بیماران از 286 نفر فراتر نرفته بود. شیب منحنی پیک پنجم کرونا با افزایش نسبی سرعت تزریق واکسن و صدور مجوز واکسیناسیون اغلب گروه های شغلی پرخطر بعد از مدت ها سیر نزولی پیدا کرده و از قله آن فاصله گرفت. بر اساس تازه ترین اطلاعات رسمی منتشر شده از سوی وزارت بهداشت به نظر می رسد با عبور از پیک پنجم شیوع ویروس کرونا فرایند بستری و آمار ابتلا در بیشتر استان های کشور روبه کاهش است. در حال حاضر 57 شهرستان همچنان در شرایط قرمز هستند اما تهران و بسکمک از شهرهای بزرگ از شرایط قرمز خارج شده اند این در حالی است که در مقایسه 10 روز گذشته 168 شهرستان در شرایط قرمز قرار داشتند.

همچنین برای نخستین بار پس از اوج گیری موج پنجم و عبور از قله این موج، مرکز در حالی در کمتر از چند روز از فهرست شهرهای قرمز خارج شده که طبق اعلام ستاد مقابله با کرونا در تهران مرگ و میر مبتلایان به ویروس کرونا هم در استان تهران دو رقمی شده است. به گفته نادر توکلی معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در تهران؛ در حال حاضر شرایط تهران خوب است و فرایند بیماری در تهران رو به کاهش است. مقدار مراجعات سرپایی هم نسبت به زمان پیک 55 درصد کاهش یافته است. در همین حال برخی گزارش های رسیده از رؤسای بیمارستان های ریفرال در مرکز هم بیانگر این واقعیت است که سیر بیماران بستری در تهران گرچه با شیب کندی روبه کاهش گذاشته است اما شرایط در بخش بیماران سرپایی به شکل محسوسی کاهشی شده است، به گونه ای که طبق اعلام رئیس بیمارستان سینا، هم اینک اغلب مراجعان سرپایی افرادی هستند که واکسینه نشده اند و موارد بستری هم بیشتر شامل بیماران رده سنی 30 تا 60 سال است که یا واکسن نزده اند یا هنوز دو دوز واکسیناسیونشان کامل نشده است.از طرفی طبق گفته محمد طالب پور با کم شدن مراجعین نسبت به روزهای سیاه قبل، بعد از مدت ها کادر درمان توانسته اند شیفت های نسبتاً آرامی را تجربه کنند.

همچنین به گفته رؤسای بیمارستان ها، با ادامه شرایط کاهشی فرایند بیماران بستری بخش های غیرکرونا که پیش از این در اختیار بیماران کرونایی بود، مجدداً وارد مدار درمان غیر کرونایی ها خواهد شد و اعمال الکتیو در بیمارستان ها ازسر گرفته می شود. گرچه مطابق اعلام رؤسای بیمارستان ها در حال حاضر مقدار فوتی ها و تعداد بیماران بدحال کاهش یافته اما نگرانی ها از بی توجهی به استفاده از ماسک بویژه در کسانی که هر دو دوز واکسن کرونا را دریافت کرده اند و سفرهای سرانجام تابستان بر نگرانی ها دامن زده است. در همین زمینه علیرضا ناجی رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی به ایران می گوید: با توجه به اینکه هم اینک حدود 85 درصد جمعیت ایران به طور کامل واکسینه نشده اند به دلیل سرایت پذیری بالای سویه های تازه همچنان احتمال خیز پیک ششم کرونا همراه با انتشار و توسعه سویه لامبدا و مرگ و میر چند هزار نفر در کشور وجود دارد.

معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در تهران هم با اشاره به دو رقمی شدن مرگ و میر تهرانی ها می گوید: طبق آخرین آمارها تقریباً بستری روزانه مان 1400 مورد است، تعداد کل بیماران هم حدود 6 هزار و 300 نفر است و مقدار مرگ هم به زیر 100نفر آمده است و مرگ های کرونایی تهران چند روز است که دو رقمی شده است. کاهش مرگ و میر ها در مرکز در حالی ادامه دارد که از روز گذشته 10 روز پر واکسن در تهران آغاز شده است. در همین زمینه معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در استان تهران با اشاره به آغاز طرح 10 روزه ضربتی برای تسریع واکسیناسیون در تهران از روز سه شنبه و با کمک بیمارستان ها، می گوید: این طرح جهادی درباره واکسیناسیون در تهران آغاز شد که بر اساس آن طی 10 روز تقریباً به صورت معین و ضربتی واکسیناسیون تسریع پیدا می کند.

بر همین اساس بیمارستان های معینی را هم در نظر گرفتیم تا واکسیناسیون در آن بیمارستان ها هم انجام شود که این طرح از دیروز آغاز شده است.توکلی درباره تعداد مراکز 24 ساعته واکسیناسیون در تهران هم می گوید: در عین حال مراکز 24 ساعته واکسیناسیون هم از سوی سامانه بهداشت اعلام شده است ومردم می توانند با شماره 6070 تماس گرفته و از مراکز واکسیناسیون 24 ساعته و... اطلاع پیدا کنند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1750

به "دورقمی شدن آمار فوت تهرانی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دورقمی شدن آمار فوت تهرانی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید