دستورالعمل اجرایی فعالیت های آموزشی دانشگاه علم و فرهنگ ابلاغ شد

به گزارش مجله بوشهری ها، دستورالعمل اجرایی فعالیت های آموزشی نیم سال دوم دانشگاه علم و فرهنگ، براساس بخشنامه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ابلاغ شد.

دستورالعمل اجرایی فعالیت های آموزشی دانشگاه علم و فرهنگ ابلاغ شد

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از روابط عمومی دانشگاه علم و فرهنگ؛ پیرو بخشنامه ابلاغی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در11 فروردین ماه 99 دستورالعمل اجرایی 18 ماده ای فعالیت های آموزشی، مصوب شورای دانشگاه علم و فرهنگ به توضیح زیر ابلاغ شد:

1- نیمسال دوم سال تحصیلی 99 - 1398 جزو دوره تحصیلی فعال دانشگاه محسوب می گردد و به دلیل لزوم تسلسل ورود دانشجویان جدید در مهرماه 1399 و نیز لزوم دانش آموختگی بعضی از دانشجویان شاغل به تحصیل در آخرین نیمسال تحصیلی خود (نیمامسال) الزام اتمام این نیمسال امری قطعی است.

2- مبنای به انتها بردن نیمامسال، اتکای حداکثری بر آموزش های غیرحضوری برخط است و ضروری است این شیوه آموزش برای همه دروس نظری عمومی و اختصاصی در تمامی مقاطع تحصیلی انجام گردد، لذا اساتید محترم تا بازگشت شرایط عادی، کلاس ها را به صورت مجازی برگزار کرده و دانشجویان نیز موظف به شرکت در کلاس های غیرحضوری برخط هستند.

3- معاونان محترم آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشکده ها - با هماهنگی مرکز آموزش مجازی دانشگاه - مسئولیت نظارت بر برگزاری کلاس ها را عهده دار خواهند بود و طبق سازوکارهای ابلاغ شده، کارشناس هر دانشکده موظف است روزانه گزارش برگزاری کلاس ها را به ایشان ارائه نماید و پیگیری های لازم از سوی مدیران محترم گروه برای برگزاری شایسته کلاس ها به عمل آید.

4- حسب ضرورت و در موارد استثنایی، با پیشنهاد معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشکده و تصویب شورای آموزشی دانشگاه، ترکیبی از جلسات حضوری و غیرحضوری نیز قابل برگزاری است. نحوه برگزاری این کلاس ها به شرط صدور مجوز ستاد ملی مقابله با کرونا و حفظ 16 جلسه درس، متعاقباً اعلام خواهد شد.

5- ضروری است حضور فیزیکی یا الکترونیکی (برخط- برون خط) اعضای هیأت علمی در کلاس های درس به نحوی باشد که کیفیت آموزش لطمه نبیند و سرفصل های برنامه درسی پوشش داده گردد.

6- درخصوص تعویق زمان یا بازه زمانی انتها نیمسال تحصیلی جاری، حسب مقتضیات و امکانات و توجه به عوامل اثرگذاری چون آزمون های سراسری و تحصیلات تکمیلی و سایر شرایط، به پیشنهاد شورای آموزشی و تصویب شورای دانشگاه، در زمان مناسب تصمیم گیری خواهد شد.

7- حسب ضرورت، با تصویب شورای آموزشی دانشگاه، بازه تابستانی برای ارائه دروس کارگاهی و آزمایشگاهی، دروس ناتمام و یا حذف شده نیمامسال درنظر گرفته خواهد شد.

8- درخصوص تعداد غیبت مجاز دانشجویان در کلاس های مجازی یا حضوری، در شورای آموزشی دانشگاه به نحوی تصمیم گیری گردد که غیبت بیش از حد مجاز طبق آیین نامه آموزشی، برای جلسات حضوری یا الکترونیکی، موجب حذف درس و جلوگیری از شرکت دانشجو در جلسه امتحان انتها دوره نگردد.

9- در مواردی که به هر دلیل برگزاری جلسات و اتمام یک یا چند درس در نیمامسال امکان پذیر نباشد، برگزاری کلاس ها تا تکمیل طرح درس به تشخیص استاد درس و تأیید گروه آموزشی مربوط، اضافه بر سقف واحدهای هر نیمسال به نیمسال بعدی قابل انتقال است.

10- چنانچه دانشجویی امکان بهره مندی از فرصت کلاس های مجازی را نداشته باشد، می تواند با ارائه درخواست به وسیله سامانه جامع آموزشی دانشگاه (سیستم گلستان)، تقاضای حذف یک درس یا چند درس، بدون توجه به لزوم رعایت حداقل واحدهای انتخابی و یا حذف کامل دروس (حذف ترم) را بدون احتساب در سنوات تحصیلی نماید. در این صورت شهریه دانشجو مسترد نخواهد شد.

11- در صورت لزوم، با پیشنهاد مدیر گروه آموزشی و تأیید شورای آموزشی دانشگاه ، یک نیمسال به سقف سنوات تحصیلی دانشجویانی که به دلیل حذف واحدهای درسی یا عدم امکان برخورداری از کلاس های حضوری یا غیرحضوری و برگزار نشدن جلسه دفاع از انتها نامه و رساله با کمبود سنوات روبرو شده اند، اضافه می گردد.

12- با پیشنهاد معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشکده و تأیید معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه، کلاس هایی که جنبه عملی دارند در صورت امکان ادامه کار با سازوکارهای فراهم شده، همانند سایر کلاس های آموزشی به صورت فشرده برگزار می شوند و در غیراین صورت این دروس می تواند به زمان تابستان یا نیمسال اول سال تحصیلی 1399-1400 موکول گردد و نمره آن به نیم امسال انتقال یابد.

13- در صورتی که محدودیت های زمانی و مکانی حاکم بر نیم امسال، فراغت از تحصیل دانشجویان را با تأخیر روبرو سازد، به جبران فرصت از دست رفته، امکان برخورداری از دروس معرفی به استاد تا سقف دو برابر مقرر در آیین نامه آموزشی، با تأیید شورای آموزشی دانشگاه قابل افزایش است.

14- تا استمرار شرایط ویژه در کشور و بازگشت شرایط عادی، تمامی کلاس ها به روش غیرحضوری (برخط یا برون خط) برگزار و امتحان انتهای به شکل حضوری انجام می گردد.

15- مدیریت سامانه آموزش الکترونیکی دانشگاه موظف است در اسرع وقت امکان برگزاری تمامی جلسات سمینارهای پیشرفت رساله ها، پیش دفاع و دفاع از انتها نامه ها و رساله های دانشجویی را فراهم نماید.

16- آن دسته از دانشجویان تحصیلات تکمیلی که پیش از بروز شرایط فعلی، به تأیید استاد راهنما آمادگی دفاع داشته اند، اما به دلیل محدودیت های ناشی از شیوع بیماری، جلسه دفاع آن ها برگزار نشده است، با عنایت به اهمیت و حساسیت تاریخ دانش آموختگی باید در اسرع وقت، با رعایت همه شروط و ضوابط نسبت به برگزاری جلسه دفاع، تحت نظارت معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه، اقدام نمایند.

17- مدیران محترم گروه های آموزشی موظفند نسبت به برگزاری جلسات گروه (به صورت حضوری یا مجازی) اقدام و در مورد امور مختلف آموزشی و پژوهشی همانند گذشته تصمیم گیری نمایند. تأکید می گردد گزارش جلسات و تصمیمات اتخاذ شده توسط مدیر محترم گروه تنظیم و به وسیله سامانه اتوماسیون اداری برای رئیس محترم دانشکده ارسال گردد.

18-رؤسا و معاونان محترم آموزشی دانشکده نیز نسبت به برگزاری جلسات شورای دانشکده (به صورت حضوری یا مجازی) اقدام نمایند تا امور مختلف آموزشی دانشجویان و استادان در اسرع وقت ساماندهی و اتخاذ تصمیم گردد. همچنین سایر حوزه های دانشگاه نسبت به برگزاری جلسات (غیرحضوری/ الکترونیکی) شوراهای مختلف برای اخذ تصمیم اقدام نمایند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 4 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 845

به "دستورالعمل اجرایی فعالیت های آموزشی دانشگاه علم و فرهنگ ابلاغ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستورالعمل اجرایی فعالیت های آموزشی دانشگاه علم و فرهنگ ابلاغ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید