شیوه نامه فعالیت آزمایشگاه ها و کارگاه های دانشگاه آزاد ابلاغ شد

به گزارش مجله بوشهری ها، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی شیوه نامه فعالیت آزمایشگاه ها و کارگاه های دانشگاه آزاد اسلامی در شرایط فاصله گذاری هوشمند ناشی از شیوع کرونا را ابلاغ کرد.

شیوه نامه فعالیت آزمایشگاه ها و کارگاه های دانشگاه آزاد ابلاغ شد

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی مجله بوشهری ها به نقل از دانشگاه آزاد اسلامی، محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ، بخشنامه فعالیت آزمایشگاه ها و کارگاه های دانشگاه آزاد اسلامی در شرایط فاصله گذاری هوشمند ناشی از شیوع کرونا را به معاونان، رؤسای مراکز و مدیران کل سازمان مرکزی، رؤسای استان ها، واحدها و مراکز آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ کرد.

رئیس دانشگاه آزاد در این بخشنامه تأکید نموده، با شیوع ویروس کرونا و نقش تأثیرگذار قرنطینه و فاصله گذاری اجتماعی در مهار این بیماری، محدودیت هایی برای بسیاری از فعالیت های اجتماعی از جمله فعالیت های آموزشی و پژوهشی مراکز آموزش عالی و دانشگاه ها به وجود آمده است. لیکن در کنار لزوم مقابله با کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتی، موضوع انجام بهینه این فعالیت ها نیز باید مورد توجه باشد. از این رو با توجه به جایگزینی طرح فاصله گذاری هوشمند به جای فاصله گذاری اجتماعی، انجام فعالیت های پژوهشی در دانشگاه می تواند ضمن رعایت کلیه موارد پروتکل های بهداشتی توصیه شده از سوی مراجع ذیصلاح انجام گردد.

دانشگاه آزاد اسلامی در صندلی یکی از ارکان قدرتمند علمی کشور و به عنوان یک دانشگاه پیشرو و حل مسأله، همیشه در کوشش است با تکیه بر توانمندی نیروی انسانی و امکانات و ظرفیت تجهیزاتی خود در حل مسائل و مسائل کشور گام های اساسی برداشته و در جهت توسعه و پیشرفت کشور به ویژه در مقاطع حساس و سرنوشت ساز، فعالانه به ایفای نقش بپردازد. به همین دلیل با توجه به شرایط خاص پیش آمده در کشور به واسطه شیوع ویروس Covid-19، به منظور بهره برداری بهینه از امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی برای یاری به برطرف احتیاجهای بهداشتی جامعه و از سوی دیگر پاسخگویی به احتیاجهای پژوهشی ضروری، به خصوص احتیاجهای تحقیقاتی دانشجویان تحصیلات تکمیلی، شیوه نامه فعالیت آزمایشگاه ها و کارگاه ها در شرایط فاصله گذاری هوشمند ناشی از شیوع کرونا به رؤسای استان ها ابلاغ می گردد.

از جمله اهداف این شیوه نامه، یاری به انجام فعالیت های پژوهشی ضروری مربوط به رساله های دکتری تخصصی و سرانجام نامه های کارشناسی ارشد و دکترای حرفه ای، تسهیل شرایط استفاده از امکانات آزمایشگاهی برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی و یاری به کاهش حجم جابه جایی دانشجویان بین محل سکونت و تحصیل، استفاده از امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی واحدهای دانشگاهی برای فراوری محصولات یا ارائه خدمات در راستای خدمت رسانی به جامعه و نظام بهداشتی و درمانی کشور به منظور مقابله با ویروس کرونا، ادامه فرایند همکاری آزمایشگاه ها و کارگاه های واحدهای دانشگاهی با واحدها و سازمان های خارج از دانشگاه از جمله واحدهای صنعتی، گمرک، سازمان ملی استاندارد و...، مرتفع شدن احتیاج آزمایشگاهی و کارگاهی ضروری طرح های پژوهشی اعضای هیأت علمی دانشگاه و امکان انجام ارزیابی های دوره ای تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته و رعایت اصول نگهداری آنها به منظور جلوگیری از خسارت های احتمالی است.

در این بخشنامه آمده است: به منظور ایجاد فاصله مطمئنه بین افراد حاضر و کنترل بهتر فضا در آزمایشگاه، بر اساس پروتکل های بهداشتی لازم است، حداکثر تعداد افراد حاضر در آزمایشگاه طوری معین گردد که اصول فاصله گذاری اجتماعی رعایت و فاصله افراد کمتر از 2 متر نباشد. همچنین لازم است کلیه سطوح و وسایل و تجهیزات مورد استفاده در هر نوبت کاری در انتهای کار با نظارت مسئول آزمایشگاه توسط مواد ضدعفونی نماینده مناسب به طور کامل ضدعفونی گردد. لازم است کلیه افراد حاضر در محیط آزمایشگاه یا کارگاه همیشه از دستکش و ماسک بهداشتی استفاده نمایند و از ورود افراد با علایم مشکوک به کرونا به محیط آزمایشگاه و کارگاه ممانعت گردد. در صورت فعالیت همزمان چندین آزمایشگاه، از تردد غیرضروری بین آزمایشگاه ها خودداری گردد.

براساس بندهایی از این بخشنامه، لازم است هر یک از واحدهای دانشگاهی در اسرع وقت نسبت به آماده سازی فضای آزمایشگاهی یا کارگاهی مورد احتیاج برای انجام پروژه های تحقیقاتی مربوط به سرانجام نامه ها و رساله های دانشجویی متناسب با شرایط خاص فعلی اقدام نمایند. به همین منظور ضمن استقرار تجهیزات و امکانات مورد احتیاج دانشجویان در آزمایشگاه های معین، نسبت به تهیه کلیه اقلام بهداشتی مورد احتیاج برای کار در این فضاها از قبیل مواد ضدعفونی نماینده مناسب سطوح، دست و همچنین ماسک بهداشتی و عینک اقدام نمایند.

در صورتی که امکان تأخیر در انجام آزمایشات مربوط به سرانجام نامه یا رساله دانشجویان تحصیلات تکمیلی وجود نداشته باشد و در صورت ضرورت برای حضور دانشجو در آزمایشگاه، لازم است تا در هر واحد دانشگاهی درخواست مربوطه از سوی استاد راهنمای سرانجام نامه رساله به معاونت پژوهشی علمی واحد ارسال گردد. معاونان پژوهشی/علمی واحدهای دانشگاهی موظفند با هماهنگی مدیر آزمایشگاه های واحد براساس ظرفیت آزمایشگاه ها نسبت به تنظیم برنامه زمانبندی این شیوه نامه برای حضور دانشجویان معرفی شده اقدام نمایند.

همچنین حضور فیزیکی کارشناسان آزمایشگاه ها به صورت شیفتی در آزمایشگاه های فعال جهت انجام پروژه های تحقیقاتی مربوط به سرانجام نامه ها و رساله های دانشجویی لازم است.

در این بخشنامه تأکید شده که با توجه به اشتغال به تحصیل تعدادی از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در شهرهای غیر از محل سکونت خود، نظر به ضرورت رعایت توصیه های بهداشتی و راهکارهای ارائه شده برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، به منظور کاهش حجم جابجایی افراد، این دسته از دانشجویان می توانند از امکانات موجود آزمایشگاه ها و کارگاه های واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی محل سکونت خود استفاده نمایند.

در صورت ضرورت به استفاده از امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی برای انجام طرح های پژوهشی، چنانچه به هیچ عنوان امکان تعویق زمان انجام آزمایشات مربوطه وجود نداشته باشد، لازم است درخواست استفاده از امکانات آزمایشگاهی /کارگاهی واحد با ذکر دلایل توجیهی توسط مجری طرح به معاونت پژوهشی علمی واحد ارائه گردد. معاونان پژوهشی/علمی واحدهای دانشگاهی موظفند با درنظر دریافت شرایط آزمایشگاه های واحد و با توجه به اولویت های موجود، نسبت به آنالیز درخواست ها اقدام نمایند. در صورت تأیید معاونت پژوهشی واحد امکان استفاده از امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی برای مجری طرح فراهم خواهد بود.

در این بخشنامه آمده است، استفاده از امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی واحدهای دانشگاهی به منظور فراوری محصولات بهداشتی و همچنین ارائه خدمات آزمایشگاهی در راستای مقابله با کرونا ضمن رعایت پروتکل های بهداشتی برای حفظ سلامت نیروی انسانی شاغل در آزمایشگاه و کارگاه با نظر رؤسای واحدهای دانشگاهی در اولویت است. لازم است تا گزارش محصولات و خدمات ارائه شده در این خصوص به پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی ارسال گردد.

با توجه به فعالیت تعدادی از آزمایشگاه های واحدهای دانشگاهی به عنوان آزمایشگاه همکار استاندارد و یا در قالب ارائه خدمات آزمایشگاهی و کارگاهی به واحدهای صنعتی خارج از دانشگاه، در صورت وجود تقاضا، ارائه خدمات مذکور براساس شرایط واحد و اولویت های برنامه آزمایشگاه ها و کارگاه ها با نظر رؤسای واحد بلامانع است.

در این بخشنامه تأکید شده با توجه به تعطیلی ناپذیری فعالیت های پژوهشی و به منظور تسهیل روابط بین دانشجو و اعضای هیأت علمی در راستای راهبری رساله ها، سرانجام نامه های دانشجویی، پروژه، کارآموزی و ... واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی موظف هستند از بستر فضای مجازی استفاده مؤثر نمایند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 16 خرداد 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 869

به "شیوه نامه فعالیت آزمایشگاه ها و کارگاه های دانشگاه آزاد ابلاغ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیوه نامه فعالیت آزمایشگاه ها و کارگاه های دانشگاه آزاد ابلاغ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید