ایجاد 300 هزار شغل در شرکت های دانش بنیان

به گزارش مجله بوشهری ها، رئیس جمهوری روز سه شنبه در مراسم افتتاح کارخانه نوآوری آزادی، ایجاد 300 هزار اشتغال در شرکت های دانش بنیان را بسیار ارزنده دانست و گفت: تنها با شعار مقاومت، مقاومت درست نمی گردد، بلکه در سایه علم، دانش، کوشش، کار و مذاکره، مقاومت به وجود می آید و اینها با همدیگر منافاتی ندارد. مقاومت، زمینه را برای مذاکره آماده می نماید تا از مقاومت بهره برداری کنیم.

ایجاد 300 هزار شغل در شرکت های دانش بنیان

رئیس جمهوری روز سه شنبه در مراسم افتتاح کارخانه نوآوری آزادی، ایجاد 300 هزار اشتغال در شرکت های دانش بنیان را بسیار ارزنده دانست و اظهارداشت: ایجاد این تعداد شغل با حدود 4500 شرکت دانش بنیان و درآمد 90 هزار میلیارد تومانی و تقریباً به اندازه بودجه کل کشور، بسیار مهم است. حسن روحانی تأکید کرد: با توجه به شرایط تحریم، شرکت های دانش بنیان بیش از همواره برای عزت، حیثیت و ایستادگی کشور، ارزش و اهمیت دارند. تنها با شعار مقاومت، مقاومت درست نمی گردد، بلکه در سایه علم، دانش، کوشش، کار و مذاکره، مقاومت به وجود می آید و اینها با همدیگر منافاتی ندارد. مقاومت، زمینه را برای مذاکره آماده می نماید تا از مقاومت بهره برداری کنیم.

نمونه پیروز همکاری استارتاپ ها و شتاب دهنده ها

حسن روحانی، بهره برداری از کارخانه نوآوری آزادی را افتخارآمیز دانست و گفت: اینکه امروز در فعالیت صنعتی و خدماتی، از حالت سنتی خارج می شویم موضوعی بسیار خوب و مهم بشمار می رود. رئیس جمهوری گفت: امروز در بحث افتتاح کارخانه وارد فاز نو و جدیدی شده ایم، چراکه این مجموعه یک کارخانه نوآوری است و این موضوع اهمیت زیادی دارد. در کارخانه های معمولی نوآوری های قبلی عملیاتی می گردد، یعنی نتایج گام های گذشته به عمل می رسد اما در این کارخانه ایده های نو پدید می آید. رئیس جمهوری توضیح داد: در این کارخانه شرکت های استارتاپ و جوانان نوآفرین فعالیت دارند و شتاب دهنده ها به آنها یاری می رسانند تا در کنار هم کار را به پیش ببرند و در پیچ و خم های اداری متوقف نشوند.

رئیس جمهوری با اشاره به گزارش های ارائه شده در جلسه با مسئولان این مجموعه و شتاب دهنده ها و سرپرست های شرکت های استارتاپ گفت: معمولاً در صنعت، فناوری و علم دنباله رو هستیم به گونه ای که در علوم جدید، کشورهای صنعتی و پیشرفته گامی را برداشته اند و ما می خواهیم آن را دنبال نموده و مانند آنها اقدام کنیم، اما در این مجموعه می توانیم نوآوری را به معنای آن داشته باشیم که دیگری آن را انجام نداده و در آن، اولین هستیم.

روحانی با اشاره به اینکه کسی که رساله دکترا می نویسد باید مطلبی نو ارائه کند و ایده ای جدید را به ثمر برساند، گفت: بر این اساس می توانیم با استفاده از شرایط به وجود آمده در بعضی امور پیشتاز باشیم، به گونه ای که ایده ای را به مرحله عمل، فراوری و ارائه به بازارهای داخلی و خارجی برسانیم. رئیس جمهوری تأکید کرد: افتخار دولت های یازدهم و دوازدهم این است که گام های خوبی در این عرصه برداشته است؛ البته ممکن است این کوشش ها کامل نبوده یا کمتر از انتظار نسل جوان باشد، اما در مجموع یک حرکت بسیار خوب به انجام رسیده است.

پهنای باند مناسب، عامل توسعه کارخانه

روحانی با بیان اینکه کار تمامی مجموعه های استارتاپی فعال در این کارخانه به نوعی به پیشرفت آی سی تی و پهنای باند مربوط است، گفت: اگر پهنای باند وجود نداشت، بسیاری از این امور امکان تحقق پیدا نمی کرد و این در حالی است که دولت برای اینکه امروز بتوانیم در حوزه پهنای باند امکانات لازم را داشته باشیم، فشارهای بسیاری را تحمل نموده است.

رئیس جمهوری اعلام کرد: اینکه در مجموعه کارخانه نوآوری آزادی همه فعالان نوآور در یک سالن در کنار هم قرار دارند بسیار حائزاهمیت است، چرا که اینگونه می توانند همدیگر را بهتر شناخته و از یکدیگر یاری بگیرند.

روحانی با اشاره به بعضی گلایه ها از سوی فعالان حوزه نوآوری و شتاب دهنده ها و استارتاپ مبنی بر اینکه بعضی وزارتخانه ها هنوز در روش های سنتی باقی مانده و به سختی شرایط نو و فعالیت های نوآورانه را می پذیرند، گفت: مطمئناً ایجاد این زیست بوم جدید در کشور احتیاج به فرهنگ سازی دارد و باید کوشش کنیم این محیط جدید را در عرصه های مختلف معرفی نموده و بشناسانیم.

رئیس جمهوری تأکید کرد: مطمئناً جهانی آینده با جهانی امروز جهان متفاوت خواهد بود و سبک زندگی هم بر این اساس تغییر خواهد نمود. همان طور که زمانی که تلفن همراه به ایران آمد، هیچ کس باور نمی کرد که روزی موبایل به تحولی در زندگی مردم تبدیل شده و به گونه ای گردد که این وسیله دوست همراه افراد از صبح تا شب باشد، اما امروز اکثر مردم یک دوست و یار جدیدی دارند که البته می تواند یاری نماینده یا منحرف نماینده باشد.

رئیس جمهوری با بیان اینکه جوانان خلاق ایرانی می توانند پیشتاز ارائه ایده های علمی باشند، گفت: حرکتی بزرگ و ارزنده در دولت های یازدهم و دوازدهم در عرصه زیربناها و زیرساخت ها اجرا شده است و باید شرکت های دانش بنیان را بیش از پیش حمایت کرد.

حضور شتاب دهنده ها و طراحان نو در وزارت امور خارجه

رئیس جمهوری همچنین در این نشست به تشریح گام های جمهوری اسلامی ایران در کاهش تعهدات برجامی اشاره نمود و گفت: مطمئناً راهی که انتخاب کردیم، مسیری درست است و جهان بداند ملت ایران همچنان که ملتی مقاوم و اهل ایستادگی است، اهل مذاکره و گفت و گو نیز هست.

روحانی اضافه کرد: همچنان که امروز در این کارخانه، شتاب دهنده ها و ارائه نمایندگان طرح های نو حضور دارند در وزارت خارجه نیز شتاب دهنده ها و طراحان طرح های نو داریم و ان شاء الله نتیجه نهایی به نفع ملت ایران خواهد بود. رئیس جمهوری خطاب به نوآوران و فعالان عرصه نوآوری، گفت: شما امروز کار بسیار بزرگی را به انجام رساندید و دولت نیز کماکان مانند گذشته در خدمت شما خواهد بود.

رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در معاونت علمی شخصیتی همانند دکتر ستاری حضور یافت که کار شرکت های دانش بنیان را باور داشت و بخوبی می شناخت که کار بسیار بزرگی است، گفت: همه وزرا و دستگاه ها آماده یاری رسانی هستند و همه وزرا و اعضای هیأت دولت باید از این مرکز بازدید نمایند.

نشست صمیمی رئیس جمهوری با استارتاپ ها

رئیس جمهوری همچنین در مراسم افتتاح کارخانه نوآوری آزادی از بخش های مختلف فعالیت نوآوران و کارآفرینان این کارخانه بازدید و در فضایی صمیمی با جوانان فعال در زمینه استارتاپ ها در این مجموعه گفت و گو کرد.

حسن روحانی پس از افتتاح رسمی کارخانه نوآوری آزادی از این مجموعه بازدید کرد و در نشستی با حضور سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، مسئولان حوزه فناوری و شتاب دهنده ها و سرپرستان تیم های استارتاپی، در جریان روند اقدامات و فعالیت هایی که در کارخانه نوآوری آزادی به انجام می رسد، نهاده شد.

ستاری در این جلسه ضمن معرفی کارخانه نوآوری آزادی و ارائه گزارشی از روند برنامه ریزی ها و اقدامات اجرا شده در راستای حمایت از توسعه فعالیت های شرکت های دانش بنیان، شاخص های عملکرد زیست بوم نوآوری کشور از جمله نیروی انسانی، صنایع و شرکت های دانش بنیان، جذب نخبگان ایرانی خارج از کشور، نظام تأمین اقتصادی و پهنه های نوآوری را تشریح کرد.

همچنین در این جلسه مدیران شتابدهنده های هم آوا، کارا و دیجی تکست به معرفی این شتابدهنده ها پرداخته و راهکارها و پیشنهادهای خود را برای توسعه و برطرف مسائل پیش رو، با رئیس جمهوری در میان گذاشتند. دکتر روحانی سپس با حضور در سالن زاویه کارخانه نوآوری آزادی از استارتاپ های مستقر در این کارخانه بازدید و در فضایی صمیمی با جوانان فعال در تیم های گوناگون استارتاپی گفت و گو کرد.

در این بازدید سرپرست های 10 تیم استارتاپی گزارشی از روند فعالیت های خود در حوزه های گوناگون از جمله پزشکی فردمحور بر اساس داده های ژنتیکی، مشاوره پزشکی تخصصی و دستیار هوشمند بیمار، اطلاعات سلامت محور موادغذایی و دستیار هوشمند کادر درمان ارائه کردند.

از دیگر استارتاپ های حاضر در این نشست می توان به فعالان حوزه پایگاه داده گسترده پزشکی و دارو، پیشگیری، مشاوره و آزمایش آنلاین بیماری های مقاربتی، هوش مصنوعی در مارکتینگ، توسعه نرم افزارهای حوزه منابع انسانی، عرضه مستقیم و بی واسطه زعفران از کشاورز به مشتریان و همچنین بستر یکپارچه سخت افزاری- نرم افزاری برای پوشش دهی احتیاج کاربران بر بستر تلویزیون(پخش موزیک، فیلم، خرید آنلاین و...) اشاره نمود.

حوزه ساخت کیت های شناسایی سریع و شمارش دقیق باکتری های موجود در آب، فراوری و عرضه محتوای صوتی آنلاین در قالب کتاب و سریال صوتی، فراوری و نشر بازی های یارانه ای، ارائه خدمات حقوقی آنلاین، داروهای نانویی تزریقی و قطره های نانویی استریل چشمی نیز بخشی دیگر از حوزه های استارتاپی بود که در این نشست گزارش هایی به رئیس جمهوری ارائه کردند.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 7 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 452

به "ایجاد 300 هزار شغل در شرکت های دانش بنیان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد 300 هزار شغل در شرکت های دانش بنیان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید