استرس خطر آلزایمر را افزایش می دهد

به گزارش مجله بوشهری ها، آنالیز ها نشان می دهد خستگی حیاتی که شاخص پریشانی روانی به حساب می آید خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش می دهد.

استرس خطر آلزایمر را افزایش می دهد

به گزارش مجله بوشهری ها، فاکتورهای بسیاری از جمله سن، سابقه خانوادگی و ساختار ژنتیکی با افزایش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر مرتبط هستند. همچنین بعضی مسائل دیگر از قبیل بیماری های قلبی-عروقی یا دیابت می توانند خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش دهند چرا که بر عروق تاثیر می گذارند.

در این آنالیز جدید آشکار شد که فاکتورهای روان شناختی نیز می توانند بر احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر تاثیرگذار باشند. به طور ویژه، پریشانی روانی از جمله عواملی است که با افزایش احتمال ابتلا به این بیماری مرتبط است.

در این آنالیز، گروهی از متخصصان در دانمارک به مطالعه روی ارتباط بین خستگی حیاتی و بیماری آلزایمر پرداختند. خستگی حیاتی حالت روانی پریشانی روان شناختی است که با علائمی همچون حساسیت پذیری، خستگی و احساس ناامیدی همراه است.

به گفته محققان، خستگی حیاتی واکنشی به مسائل غیر قابل حل در زندگی شخص است؛ بخصوص در مواقعی که فرد در معرض عوامل استرس زا برای مدت زمان طولانی واقع شده است. بنابراین، خستگی حیاتی می تواند نشانه ای از پریشانی روان شناختی باشد.

در این آنالیز اطلاعات 7000 نفر که در فاصله سال های 1991 تا 1994 جمع آوری شده بود مورد مطالعه نهاده شد. به عنوان بخشی از این تحقیق از شرکت کنندگان در خصوص خستگی حیاتی، پرسش هایی انجام گرفت. این افراد تا سرانجام سال 2016 تحت کنترل بودند. همچنین وضعیت این افراد به منظور آنالیز علائم زوال عقل مورد توجه نهاده شد.

به گزارش مدیکال نیوز، متخصصان در نهایت مشاهده کردند که بین خستگی حیاتی در اواسط دوران زندگی و خطر ابتلا به آلزایمر در سال های بعدی ارتباط وجود دارد. همچنین به ازای هر نشانه مازاد خستگی حیاتی، احتمال ابتلا به زوال عقل دو درصد افزایش پیدا می نماید.

مترجم: نسرین صادقی / دبیر خبر: معصومه انصاری

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 خرداد 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 46

به "استرس خطر آلزایمر را افزایش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استرس خطر آلزایمر را افزایش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید