یک معدن طلا، 350 فرصت شغلی می سازد ، معادن طلای ایران را بشناسید

به گزارش مجله بوشهری ها، معادن طلا در کشورمان جای اکتشافات زیادی دارد که به گفته کارشناسان معدن ایران از نظر ذخیره طلا یک کشور پرپتانسیل است، اما به آن اهمیت زیادی نمی گردد.

یک معدن طلا، 350 فرصت شغلی می سازد ، معادن طلای ایران را بشناسید

به گزارش خبرنگار ، معدن نقش بسزایی در اقتصاد هر کشوری دارد که باید به آن توجه کرد. ایران یکی از کشورهایی است که معادن زیادی را داراست اما متاسفانه بعضی از معادن آن مغفول مانده است در صورتی که اگر به آن توجه گردد بسیار باعث رشد مالی خواهد شد.

ایران در منطقه ای واقع شده که کشور های اطراف آن مانند ترکیه و عربستان و کشور های حوزه خلیج فارس با توجه به آهنگ رشد و توسعه مالی به منابع معدنی احتیاج دارند.

کشور های اطراف ایران از نظر ذخایر معدنی بسیار فقیر هستند؛ حتی این کشور ها در صنایعی مانند فولاد سرمایه گذاری نموده اند، اما مواد اولیه آن ها وارداتی است و ایران می تواند منبع خوبی برای تأمین احتیاج های این کشور ها که به سرعت در حال افزایش است محسوب گردد.

یکی از بهترین معادن برای سرمایه گذاری معدن طلاست، اما متاسفانه سرمایه گذاران به دلایل مختلفی علاقه چندانی به سرمایه گذاری در آن ندارند. معادن طلا در کشورمان جای اکتشافات زیادی دارد که به گفته کارشناسان، ایران از نظر ذخیره طلا یک کشور پر پتانسیل است اما به آن اهمیت زیادی نمی گردد.

سعید صمدی رئیس کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران در گفت وگو با خبرنگار ، با اشاره به نقش معادن طلا در اقتصاد، گفت: معادن نقش زیادی در رشد مالی هر کشور دارند که اگر به آن توجه گردد قطعا باعث رونق فراوری می گردد.

او با بیان اینکه کشورمان از نظر ذخیره طلا یک کشور متوسط است و نمی توان آن را یک کشور پر پتانسیلی دانست، گفت: طلا یکی از معادنی است که با مسائلی همچون تاخیر و ضعف اکتشاف رو به رو است. متاسفانه در ایران بحث اکتشاف به خوبی شفاف نیست و باید به این موضوع بیشتر پرداخت و آن را شفاف کرد.

رئیس کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران با تاکید بر اینکه بخش خصوصی باید در اکتشاف معادن طلا فعال تر شوند، ادامه داد: با توجه به اینکه اکتشاف معادن در دست بخش خصوصی است بنابر این باید این بخش نسبت به گذشته فعال تر شوند. بخش خصوصی هم اکنون باید از تجربیات و چالش های خود در حوزه استحصال و فرآوری طلا استفاده کند.

او با اشاره به مسائل موجود در حوزه معادن طلا، اعلام کرد: طلا، سنگی گران بهاست که محدوده معدنی مرتبط با آن، از هر جهت می تواند مسائلی را برای صاحبان معادن به وجود آورد و باید چاره ای برای آن اندیشید.

صمدی با تاکید بر اینکه فروش طلا باعث بروز دغدغه هایی برای فعالان این حوزه شده است، گفت: فروش طلا یکی از دغدغه های فعالان حوزه طلا به شمار می رود. به توجه به اینکه قاچاقچیان در این حوزه فعالیت زیادی دارند لذا باعث کاهش تقاضا در عرصه طلا می شوند.

صمدی درباره میزان فراوری طلا در سال، گفت: برآورد می گردد فراوری طلا از بخش معدن حدود 10 تن باشد. با توجه به تکنولوژی های فرآوری شده در اکتشافات معادن طلا، کار بسیار راحت تر و همچنین ارزان تر شده است. سیستم های جدیدی در این عرصه وارد شده است که خیلی راحت تر می تواند طلا را کشف و استحصال کند.

رئیس کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران با تاکید بر اینکه بدست آوردن طلا کار بسیار مسئله ای است، گفت: بدست آوردن طلا به دلیل اینکه در عیار خیلی کم بدست می آید، مشکل است؛ یک معدن دار برای بدست آوردن یک گرم طلا باید روی یک تن ماده معدنی کار کند به همین دلیل تقاضا برای کار کردن در این معادن بسیار ضعیف است.

محمدرضا بهرامن ریاست خانه معدن ایران در گفت وگو با خبرنگار ، گفت: در گذشته تنها یک معدن طلا در موته داشتیم، اما بعد از آن معادن طلا روز به روز شناسایی شدند و پس از اکتشافات طولانی امروز معادنی که دارای ذخایر طلا هستند در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اصفهان، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و جنوبی و حتی استان مرکزی داریم.

او اعلام کرد: عملیات اکتشاف به ما این اجازه را داده است تا معادن طلا را به بهره وری برسانیم. این ذخایر از نظر اصولی مالی بودند و ما می توانیم در این بخش به خوبی فعالیت کنیم.

ریاست خانه معدن ایران اضافه نمود: امروز چند معدن مانند زرشوران و معادن استان کردستان و موته و حتی معادنی در آذربایجان شرقی در شرایط خاص قرار دارند و در حال فراوری هستند. در شرایط فعلی عملا تکنولوژی خاصی داریم و عملا هیپ دوستار محیط زیست است و نگرانی برای بهره برداری از آنها وجود ندارد.

بهرامن تشریح کرد: امروز این ذخایر در بخش های مختلف خود را نشان می دهد. در شرایط کنونی در مرحله ای هستیم چندین معدن ذخیره طلا به نتیجه رسیده و به معدن تبدیل شده اند.

او اضافه نمود: ممکن است هنوز به مرحله بهره وری نرسیده باشد که شرایط خاصی دارد تا آنها را پشت سر بگذارد. عمده ذخایر کوچک هستند اما همین معادن با ارزش هستند و با راه اندازی هر معدن حداقل 350 نیروی انسانی فعال می شوند.

بهروز برنا عضو هیئت مدیره شرکت تهیه و فراوری مواد معدنی ایران در گفت وگو با خبرنگار ، با اشاره به ذخایر معادن طلا، گفت: معادن طلا و مواد معدنی در کشورمان شرایط ویژه ای دارند، اکتشافات در بحث طلا توسط سازمان زمین شناسی به طور خاص از دهه شصت آغاز شد که نتایج خوبی را به همراه داشت.

او اعلام کرد: یکی از اطلاعاتی که در بحث طلا مفید واقع شد، تجمیع نقشه های ژئوشیمی و دیگر کارهای اکتشافی بود که در 2.3 کل کشور انجام شد. هم اکنون 32 معدن طلا وجود دارد که 21 از آن فعال و 9 تای آن غیرفعال و 2 تای آن در حال تجهیز شدن هستند.

برنا با اشاره به تعداد معدن های طلا در کشور و میزان استخراج آن، ادامه داد: در کشور حدود 10 تن فراوری طلا از معادن داریم یعنی اگر بخواهیم روی طلا کار کنیم شاید پتانسیل ذخایر کشور تا هزار تن را هم داشته باشیم.

او تشریح کرد: 121 کشور در دنیا بحث اکتشافات طلا را پیگیری می نمایند که رخداد اکتشافاتی طلا در آنجا شکل گرفته است و تا به امروز 3 هزار و 200 تن طلا سالیانه در کل دنیا استخراج می گردد.

او تشریح کرد: در ایران که یک درصد کل زمین را شامل می گردد، حداقل باید 32 تن طلا فراوری کند که رسیدن به این مرز اکنون انرژی زیادی می خواهد، باید بتوانیم این کار را با یاری بخش خصوصی و دولتی به خاتمه برسانیم. اما اکنون در حد نرمال عقب هستیم کمااینکه گفته می گردد به مرز 10 تن نیز رسیده ایم و خوشبختانه ذخایر خوبی در کشور داریم.

عضو هیئت مدیره شرکت تهیه و فراوری مواد معدنی ایران با اشاره به اینکه استان های طلا خیز خوبی در کشور داریم، گفت: آذربایجان غربی، کردستان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، سمنان، زنجان، آذربایجان شرقی و حتی اصفهان، استان مرکزی و قم شرایط خوبی برای فراوری مواد معدنی دارند.

برنا با اشاره به اینکه 21 استان در کشور می توانند معدن طلا داشته باشند، ادامه داد: این 21 استان می توانند در بحث طلا ورود نمایند که هم اکنون حداقل 12 استان این معدن را دارند و روی این معادن کار می نمایند.

برنا توضیح داد: ما بزرگترین مصرف نماینده طلا هستیم و رتبه 6 را در دنیا داریم که می تواند پشتوانه خوبی برای اقتصاد کشور باشد و به واسطه این موضوع می توانیم در بحث طلا ورود پیدا کنیم، به خصوص باید کار هایی در بحث های زیست محیطی انجام دهیم و روش های بهینه ای که برای اکتشافات طلا در دنیا وجود دارد را استفاده کنیم تا بتوانیم در بحث فناوری به شرایط مطلوبی برسیم.

کشومان خوشبختانه پتانسیل این را دارد که به عنوان فراوری نمایندگان طلا در دنیا به شمار آییم. زمانی در موته 5 تن ذخیره در بحث طلا داشتیم که در اکتشافات طلا سرمایه گذاری شد و این عدد را ارتقا دادیم و هم اکنون ذخایر از 5 تن به 340 تن رسید که اتفاق خیلی خوبی بود و می توانیم بگوییم اگر طلا به عنوان یک منبع خاص تعریف گردد، می توانیم این شرایط را بهینه کنیم.

انتهای پیغام /

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 23 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 748

به "یک معدن طلا، 350 فرصت شغلی می سازد ، معادن طلای ایران را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک معدن طلا، 350 فرصت شغلی می سازد ، معادن طلای ایران را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید