کیت تشخیص مولکولی کرونا ایران ساخت شد ، عرضه 80 هزار تست در هفته

به گزارش مجله بوشهری ها، کیت تشخیص مولکولی کرونا ویروس 2019 به همت محققان یک شرکت دانش بنیان بومی سازی شد و در اختیار آزمایشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت نهاده شد.

کیت تشخیص مولکولی کرونا ایران ساخت شد ، عرضه 80 هزار تست در هفته

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ اواخر بهمن ماه سال گذشته بود که نخستین فرد مبتلا به بیماری کرونا در کشور شناسایی شد. از همان زمان دانش بنیان ها با فراخوانی که معاونت علمی و فناوری منتشر کرد وارد عمل شدند. کیت تشخیص کرونا یکی از گلوگاه های کشور بود.

آخرین روز های اسفندماه مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی در نشستی که با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری برگزار گردید، خبر از موفقیت شرکت های دانش بنیان برای ساخت کیت تشخیصی بیماری کرونا داد که فروردین ماه وارد بازار می گردد.

اکنون این خبر تحقق یافت، آن هم در حالی که تنها کمتر از 5 روز از سال جدید گذشته است. کیت های تشخیص مولکولی کرونا 2019 توسط شرکت دانش بنیان پیشتاز طب زمان ساخته و بومی سازی شد. دیگر تشخیص بیماری کرونا با کیت های ایران ساخت انجام می گردد.

وحید یونسی مدیر توسعه کسب و کار شرکت پیشتاز طب زمان از مجموعه شرکت های دانش بنیان پیشگام در حوزه سلامت گفت: تیم تحقیق و توسعه شرکت از همان نخستین روز های شیوع بیماری و پس از انتشار فراخوان همکاری توسط معاونت علمی و فناوری تحقیقات خود را در این حوزه شروع کرد. محققان و متخصصان شرکت تمام وقت و با تمام توان روی این موضوع متمرکز شدند.

یونسی ادامه داد: دستورالعمل وتجربه جهانی برای تشخیص ویروس کرونا خصوصا دو کشور پیشرو در فراوری کیت های تشخیص کرونا یعنی امریکا و چین را به کار بردیم. در حال حاضر نیز مراحل فراوری انبوه را با موفقیت پشت سر گذاشته ایم و با دریافت مجوز های لازم آماده عرضه محصول به آزمایشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت هستیم.

وی پخش کیت ها را بر اساس اولویت های وزارت بهداشت دانست و اعلام کرد: از نظر دقت، عملکرد و زمان تشخیص این محصول کاملا مشابه نمونه های با کیفیت خارجی است. همچنین این محصول در آزمایشگاه های مرجع وزارت بهداشت با موفقیت تست شده و مجوز فروش دریافت نموده است.

یونسی همچنین گفت: با تمام توان حتی در تعطیلات نیز تحقیقاتمان را ادامه دادیم. اکنون شرایط عرضه 80 هزار کیت در هفته با توجه به شرایط آزمایشگاه های منتخب وجود دارد. البته آمادگی خود جهت تحویل400 هزار تست تشخیص نیز طی ماه آینده را اعلام نموده ایم. با این محصول بیماری کووید 19 به صورت قطعی در بیماران مشکوک تشخیص داده می گردد. این کیت ژن های اختصاصی ویروس را مورد هدف قرار داده و پس از انجام تست مراحل تست وجود ویروس در نمونه افراد تعیین میگردد.

به گفته وی، زمان انجام تست 2 ساعت است و با عرضه و تداوم محصولات بومی و متناسب با امکانات آزمایشگاه های صلاحیت دار تحت پوشش وزارت بهداشت در زمان ارائه نتایج بهبود حاصل خواهد شد.

با این اقدام دانش بنیان ها احتیاج کشور به کیت تشخیص کرونا برطرف شد. به گونه ای که پس از برطرف احتیاج کشور می توانیم صادر کننده محصول باشیم. درخواست ها از کشور هایی برای خرید این محصول وجود دارد. محققانی از فناوری زیست داده ورزی، بیولوژی مولکولی و ویروس شناسی در طراحی این کیت ها مشارکت داشتند..

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 835

به "کیت تشخیص مولکولی کرونا ایران ساخت شد ، عرضه 80 هزار تست در هفته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کیت تشخیص مولکولی کرونا ایران ساخت شد ، عرضه 80 هزار تست در هفته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید