کنترل مسافران ورودی از چین از نظر علائم ابتلا به کرونا

به گزارش مجله بوشهری ها، رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت از کنترل مسافران ورودی از چین در فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) از نظر علائم ابتلا به گونه جدید ویروس کرونا اطلاع داد.

کنترل مسافران ورودی از چین از نظر علائم ابتلا به کرونا

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید.

به گزارش خبرنگاران، دکتر محمد مهدی گویا درباره گونه جدید ویروس کرونا بیان نمود: سومین گونه خطرناک ویروس کرونا در حال حاضر در کشور چین مطرح و موارد اولیه آن مشاهده شده است. این گونه جدید با عنوان ویروس کرونا 2019 نام گذاری شده است. تاکنون این ویروس در بیش از 500 نفر در چین مشاهده و در 9 نفر منجر به مرگ شده است. کرونا ویروس انواع مختلفی دارد که سه گونه از آن به عنوان گونه های خطرناک شناخته شده اند.

وی ادامه داد: در حال حاضر مسافرانی که از چین وارد ایران می شوند، در فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) از نظر علائم ابتلا به ویروس کرونا آنالیز می شوند. اگر علائمی از بیماری مشاهده گردد، اقدامات لازم برای مراقبت از این افراد انجام می گردد. اگر کسی در چین آلوده به این بیماری شده باشد، فقط می تواند به وسیله هواپیما به ایران برسد و تنها جایی که مسافر از چین وارد می گردد، فرودگاه بین المللیامام خمینی (ره) است.

عمده ویروس کرونا در ووهان مشاهده شده است

گویا اظهار کرد: در تشخیص و گزارش دهی بیماری به سازمان جهانی بهداشت تاخیر وجود داشته است. این بیماری عمدتا مربوط به شهرستان ووهان در چین بوده و البته در چند شهر دیگر مثل پکن هم دیده شده است. آنچه قدری باعث نگرانی شده، اتفاقاتی مانند گزارش 200 مورد جدید این بیماری ظرف یک روز (روز گذشته) در کشور چین است.

احتمال ابتلای هزار و 700 تا 4 هزار نفر در چین

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: هنوز ابهامات فراوانی درباره این بیماری مطرح است و تخمین زده می گردد که بین هزار و 700 تا 4 هزار نفر در چین به این گونه جدید ویروس کرونا مبتلا باشند.

وی ادامه داد: تاکنون موارد معدودی از این بیماری از کشور چین عبور نموده و گزارش شده است. یک مورد در تایلند، یک مورد در ژاپن، یک مورد در کره جنوبی و یک مورد در آمریکا گزارش شده که همه این موارد به علت سفر از شهر ووهان چین انتقال پیدا نموده است.

راه انتقال گونه جدید کرونا معین نیست

گویا بیان نمود: هنوز اطلاعات درباره این بیماری کامل نیست و راه انتقال آن هم به طور قطعی معین نشده است. آنچه تاکنون معین شده این است که اکثر افراد مبتلا به این ویروس، به یک بازار فروش محصولات دریایی مراجعه نموده اند، اما معین شده که حتی این ویروس می تواند به وسیله قطرات تنفسی از انسان به انسان هم منتقل گردد.

وی ادامه داد: حدس زده می گردد که ممکن است این بیماری به وسیله تماس با این آبزیان یا خوردن آنها منتقل گردد، ولی هنوز نتیجه نهایی در این زمینه حاصل نشده است.

به گزارش وبدا، رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: سازمان جهانی بهداشت هنوز این موضوع را به عنوان یک واقعه اضطراری با اهمیت بین المللی اعلام ننموده و در جلسه ای که دیشب برگزار شده بود، سازمان جهانی بهداشت به این نتیجه نرسید و امکان دارد که در جلسه امشب به این نتیجه برسند و اعلام نمایند که این اتفاق یک واقعه اضطراری بهداشتی با اهمیت بین المللی است.

علائم پس از 7 روز ظاهر می گردد

گویا اظهار کرد: دوره نهفتگی این بیماری به طور متوسط حدود 7 روز است و علائم بیماری پس از گذشت این بازه زمانی در بدن فرد مبتلا ظاهر می گردد. علائم شامل تب، بدن درد، گلو درد، سرفه، درد عضلات، آب ریزش بینی، سر درد است. بعضی دچار علائم گوارشی مثل تهوع و اسهال می شوند. آنچه باعث نگرانی می گردد این است که فرد دچار ذات الریه گردد.

وی اضافه نمود: اکثر موارد این بیماری خیلی شدید نبوده، اما تاکنون در 9 نفر منجر به مرگ شده است. البته عمده این 9 نفر یا بیماری زمینه ای داشته اند یا سن آنها بالا بوده است.

روش تشخیص ویروس کرونا 2019

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: روش تشخیص این بیماری معین شده و آلمانی ها کیت تشخیص این بیماری را تهیه نموده اند. در ایران نیز اقدام کردیم تا کیت تشخیصی را تهیه کنیم و آزمایشگاه مرجع سلامت از هر نظر برای شناسایی ویروس کرونا 2019 مجهز است.

گونه 2003 کرونا عامل سارس بود

وی درباره گونه های قدیمی این ویروس نیز بیان نمود: در سال 2003 میلادی، نوعی از ویروس کرونا در چین شناسایی شد که عامل ایجاد نماینده بیماری سارس بود و در آن سال، ظرف مدت کوتاهی در 27 کشور جهان گسترش پیدا کرد و تبدیل به یک شرایط اضطراری بهداشتی با اهمیت بین المللی تبدیل شده بود. این ویروس در آن سال به سرعت و ظرف 10 هفته کنترل شد.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: حدود 7 سال پیش، گونه جدیدی از ویروس کرونا (کرونا ویروس مرس) پیدا شد که این گونه جدید در کشورهای خاورمیانه مثل عربستان، امارات متحده عربی، عمان و قطر منجر به ایجاد بیماری شده بود. البته در آن سال، مواردی از این ویروس در تعداد دیگری از کشورها مثل ایران هم شناسایی شده و برنامه مراقبتی آن هم تهیه شد. در حال حاضر این گونه ویروس در کشورهایی مثل عربستان، عمان، امارات متحده عربی و قطر هم فعال است. منبع این نوع از ویروس کرونا (کرونا ویروس مرس) که 7 سال پیش شناسایی شد، انواع شترها هستند و بیماری ابتدا از شتر به انسان منتقل می گردد و اولین افراد مبتلا کسانی بودند که از شتر نگهداری می کردند. سپس این بیماری از انسان به انسان هم منتقل شد و موارد متعددی از این عفونت که تاکنون 2 هزار مورد آن در جهان گزارش شده و عمده آنها در عربستان اتفاق افتاده در افرادی اتفاق افتاده که با بیمار مبتلا در تماس بودند و حتی پزشکان و پرستارانی که از این بیماران مراقبت می کردند هم مبتلا شده بودند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 533

به "کنترل مسافران ورودی از چین از نظر علائم ابتلا به کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کنترل مسافران ورودی از چین از نظر علائم ابتلا به کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید