کشاورز بلژیکی با عقب بردن مرز فرانسه کشورش را دو متر بزرگتر کرد

به گزارش مجله بوشهری ها، یک کشاورز مرزنشین بلژیکی با جابجایی علامت مرزی کشورش با فرانسه، سهوا باعث ایجاد جنجالی شد که ممکن است کار را به جا های باریک بکشاند.

کشاورز بلژیکی با عقب بردن مرز فرانسه کشورش را دو متر بزرگتر کرد

به گزارش یورو نیوز، این کشاورز اهل روستای ارکلین در جنوب بلژیک چند روز پیش یک تخته سنگ با قدمت 200 ساله را که علامت مرز میان کشورش با فرانسه بود جابجا کرد و 2 متر و 29 سانتی متر آن طرف تر گذاشت تا راه عبور تراکتورش باز گردد، غافل از آن که با این کار مرز را به نفع بلژیک و به ضرر فرانسه جابجا نموده است.

چند روز پیش یک مورخ آماتور که در حال عبور از منطقه و مطالعه بود، متوجه شد که این قطعه سنگ 150 کیلویی جابجا شده و کمی عقب تر در خاک فرانسه گذاشته شده است. این سنگ در سال 1819 یعنی پس از شکست ناپلئون بناپارت در جنگ واترلو برای مشخص مرز فرانسه با بلژیک که در آن موقع جزئی از خاک قلمرو پادشاهی هلند بود، قرار داده شد. واترلو آخرین جنگ ناپلئون بود.

مرز فرانسه و بلژیک که حدود 620 کیلومتر امتداد دارد، به طور رسمی به موجب پیمان مرزی کورتره در سال 1820 ترسیم و ایجاد شد.

البته بعضی از اهالی روستا بر خلاف روایت رسانه ای، می گویند که مرد کشاورز سنگ را از آن جهت جابجا نموده که به دنبال کشف گنج از روی نقشه ای قدیمی بوده است.

داوید لاوو شهردار ارکلین که شهر او نیز با این حرکت هم وطنش عظیم تر شده، گفت که عامل این اقدام از نظر قانونی موظف است سنگ مرزی را سر جایش بگذارد، زیرا این رویداد ممکن است دردسر دیپلماتیک ایجاد کند. وی گفت: ما علاقه ای به گسترش شهر یا کشورمان نداریم. او بلژیک را عظیمتر و فرانسه را کوچکتر نموده است. این ایده خوبی نیست.

آقای لاوو در تبادل نظر با شبکه یک تلویزیون فرانسه در همین زمینه به شوخی گفت: من البته مسرور شدم، شهر من عظیمتر شد. اما شهردار بوزینی سور روک موافقت نکرد.

بوزینی سور روک شهر فرانسوی در سوی دیگر مرز ارکلین است.

کار مرد بلژیکی قاعدتا باید به تعقیب کیفری او بینجامد، اما لاوو در پاسخ به پرسشی در این مورد گفت: اگر [کشاورز]حسن نیت نشان دهد، مسئله ای نخواهد داشت، ما این مسئله را محبت آمیز حل خواهیم کرد.

اگر کار به جا های باریک بکشد و پای دستگاه قضایی به میان بیاید، قاعدتا موضوع به وزارت امور خارجه بلژیک ارجاع داده می گردد و در آن صورت ممکن است مقامات بلژیک و فرانسه مجبور شوند کمیسیون مرزی دو کشور را دوباره فعال نموده و برای مشخص تکلیف خط مرزی تبادل نظر نمایند. این کمیسیون از سال 1930 تا به امروز جلسه ای نداشته است.

اورلی ولونک، شهردار بوزینی سور روک در این زمینه در تبادل نظر با یک رسانه محلی فرانسه گفت: ما باید بتوانیم از ایجاد نزاع مرزی جدید جلوگیری کنیم.

منبع: فرارو
انتشار: 4 خرداد 1400 بروزرسانی: 4 خرداد 1400 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1566

به "کشاورز بلژیکی با عقب بردن مرز فرانسه کشورش را دو متر بزرگتر کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشاورز بلژیکی با عقب بردن مرز فرانسه کشورش را دو متر بزرگتر کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید