کدام کالا در عراق بیشترین مشتری را دارد؟

به گزارش مجله بوشهری ها، عراق به عنوان یکی از اصلی ترین مقاصد صادراتی ایران، شرایط مالی خاص خود را داشته و نحوه مدیریت این بازار برای صادرکنندگان ایرانی اهمیت فراوانی دارد. نفت خام، روغن های نفتی، طلا، قیرنفت، خرما، انجیر و آناناس اصلی ترین کالاهای صادراتی اقتصاد عراق را شامل می گردد.

کدام کالا در عراق بیشترین مشتری را دارد؟

به گزارش خبرنگاران، در سال هایی که عراق تحت تاثیر جنگ های داخلی و حضور گروه های تروریستی قرار داشت، بخش مهمی از از زیرساخت های مالی خود را از دست داد و از این رو در سال های بعد، تاجران ایرانی توانستند از مواد اولیه تا محصولات با ارزش افزوده پایین را به عراق صادر نمایند.

در سال های اخیر با کاهش فشار جنگ های داخلی، دولت عراق کوشش نموده مرحله به مرحله، شرایط زیرساخت های مالی این کشور را بهبود دهد و به این ترتیب واردات بعضی محصولات را متوقف کند؛ موضوعی که می تواند برای بعضی از تاجران ایرانی زنگ خطر باشد.

با این وجود بازار عراق هنوز ظرفیت های خاص خود را دارد و بسیاری از فعالان این بازار معتقدند که باید با ایجاد تغییر در روینمودهای ابتدایی، حضور در این بازار را تداوم بخشید.

علی شریعتی، عضو اتاق بازرگانی ایران و صادرنماینده فعال در بازار عراق به خبرنگاران می گوید: با توجه به همسایگی میان دو کشور و نزدیکی سیاسی که در سال های گذشته دیده شده، می توان به تداوم حضور جدی صادرنمایندگان ایرانی در بازار عراق امیدوار بود؛ هرچند نحوه مدیریت این حضور و چشم انداز تعریف شده اهمیت فراوانی دارد.

به گفته وی، برای حفظ بازار عراق باید دو رویکرد به شکل همزمان دنبال گردد؛ نخست حفظ روابط کلان دو کشور و حفظ وجهه مثبت ایران در جامعه عراق و دوم تغییرات لازم در فضای مالی و حرکت به سمت صادرات کالاهایی که می تواند برای اقتصاد ایران مزیت صادرات جدی به وجود آورد. در عرصه عمل نیز حمایت از صادرنمایندگان، کاهش فشارهای ارزی و ثبات در قوانین اجرایی برای حفظ بازار ایران اهمیت فراوانی خواهد داشت.

به گزارش خبرنگاران، با توجه به اهمیت بازار عراق برای صادرنمایندگان ایرانی، سازمان توسعه تجارت نیز کوشش نموده با ارائه اطلاعاتی جدید، زاویه دید بازار عراق برای فعالان مالی ایران را گسترده تر کند. بر اساس برآوردهای اجرا شده از سوی این سازمان، عراق در طول سال بیش از 33 میلیارد دلار واردات کالا دارد که از این عدد بیش از هفت میلیارد دلار سهم ایران است.

نفت خام، روغن های نفتی، طلا، قیرنفت، خرما، انجیر و آناناس اصلی ترین کالاهای صادراتی اقتصاد عراق را شامل می گردد و در مقابل، زیورآلات، برنج، اتومبیل و روغن های نفتی اصلی ترین کالاهایی است که از سوی عراق وارد می شوند. بر اساس آخرین براوردها هر 1229 دینار عراق معادل یک دلار آمریکا به شمار می رود و بازار فعلی این کشور جمعیتی نزدیک به 40 میلیون نفری را شامل می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 خرداد 1400 بروزرسانی: 25 خرداد 1400 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1592

به "کدام کالا در عراق بیشترین مشتری را دارد؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "کدام کالا در عراق بیشترین مشتری را دارد؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام کالا در عراق بیشترین مشتری را دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید