چرا رمز ارزها آماده ورود به نظام بانکی کشور نیستند؟

به گزارش مجله بوشهری ها، سالهاست از ورود ارز دیجیتال به جهان می گذرد اما این نوع ارز به دلیل بی پشتوانه بودن و چالش های زیادی که دارد، نتوانسته به طور کامل وارد نظام بانکی کشورها گردد.

چرا رمز ارزها آماده ورود به نظام بانکی کشور نیستند؟

ساماندهی رمزارزها در کشور، کار مشترک مرکز ملی فضای مجازی، بانک مرکزی، نیروی انتظامی و دیگر نهادهای مسئول است. اما هنوز در این حوزه به جمع بندی نهایی نرسیده اند. جدید بودن بحث رمز ارزها و پیچیدگی که در آن وجود دارد، تصمیم گیری و سیاست گذاری در این حوزه را مشکل نموده است.

البته این مشکل صرفا به کشور ما برنمی گردد و همه دنیا به نوعی با آن درگیر هستند. حتی سازمان تجارت دنیای و صندوق بین المللی پول نیز در این رابطه مرتب هشدارهای امنیتی برای بانک های دنیا ارسال می نمایند و می گویند که باید در این زمینه احتیاط کرد.

رمز ارزها چند کاربرد اصلی دارند. بعضی از آن ها مانند بیت کوین دنیا روا هستند و بدون پشتوانه بودن شان گاهی خطرآفرین می گردد. یکی از خطرات نیز تغییرات شدیدی است که در ارزش این رمزارزها وجود دارد. بیت کوین تا چند ماه قبل در بهترین حالت خود، کمتر از 10 هزار دلار قیمت داشت اما اکنون این رمز دیجیتال با سرعت هر چه تمام تر به سمت 40 هزار دلار پیش می رود. هیچ فرد یا سازمانی نیز مسئولیت این نوسانات را برعهده نمی گیرد.

کاربرد بعدی، ایجاد رمز پول مجازی ملی است که بعضی از کشورها مانند روسیه و چین به دنبال راه اندازی آن هستند. در دوره ای کشور ما نیز در کوشش بود تا رمز ارز ملی ایجاد کند اما این اتفاق رخ نداد.

کاربرد بعدی توکن ها هستند که اشکال مختلفی دارند. همین کاربردهای متفاوت نشان می دهد سیاست گذاری در حوزه رمز ارزها چقدر پیچیده است. اولین کوششی که در این باره در ایران انجام شد، شکل دادن نوعی از صادرات انرژی بود و به واسطه آن ماینینگ با نظارت دولت و قیمت گذاری منطقی برق که هم به سود ماینر باشد هم انرژی کشور به رایگان به حراج گذاشته نگردد، آزاد شد.

مسئله دیگری که چرا رمز ارزها در کشور ما هنوز اول راه هستند این است که به دلایل مختلف، مسئولان نمی خواهند رمز ارزهایی مانند بیت کوین به بخشی از نظام پولی کشور تبدیل گردد و بر این مسئله اصرار دارند. ترجیح شان بر این است پولی که از ماینینگ به دست می آید در خارج از کشور کار کند چون ورود آن به نظام اقتصادی کشور شوک وارد می نماید.

وظیفه دولت حمایت از منافع ملی است اما در حوزه ارز دیجیتال، دولت هیچ ابزاری ندارد تا به واسطه آن از منافع ملی دفاع کند. به همین دلیل است که امنیت اقتصادی به واسطه یک دارایی (ارز دیجیتال) که ثبات مناسبی ندارد به خطر بیفتد و به منافع جامعه ضربه وارد کند.

محمد شرقی دبیر انجمن بلاکچین ایران درباره استفاده از ارزهای دیجیتال به ایرنا گفته بود: کشورمان که از یکسو دچار تحریم است و از سوی دیگر دارای حجم گسترده واردات و صادرات است که می تواند بخشی از کمبود ارز را از این طریق جبران نموده و تا حدی تحریم ها را دور بزند.

محمد شرقی خاطر نشان نموده بود: در بسیاری از کشورهای اروپایی، آسیایی، آفریقایی و حتی آمریکایی بعضی ارزهای مجازی به رسمیت شناخته شده اند که می توان به جای مبادله مستقیم به وسیله بانک ها با استفاده از این نوع ارزهای دیجیتال، اقدام به پرداخت پول و تأمین کالا کرد.

دبیر انجمن بلاکچین ایران افزوده بود: برای اینکه ایران بتواند از رمز ارزها برای دور زدن تحریم و مبادلات بین المللی استفاده کند باید این ارزها را داشته باشد که برای دسترسی به آنها یا باید این ارزها را از خارج از کشور خریداری کند یا اینکه به فراوری آنها در داخل (ماینینگ) اقدام کند.

وبه گفته وی، خرید ارزهای دیجیتال به وسیله فروشنده های خارجی، محدودیت هایی دارد و باعث خروج پول و ارز فیزیکی از کشور می گردد، اما استخراج این نوع ارزها در داخل نه تنها از خروج پول از کشور جلوگیری می نماید بلکه باعث ارزآوری در شرایط سخت تحریم نیز می گردد.

این ادعاها درباره استفاده از ارز دیجیتال در مبادلات اقتصادی در حالی مطرح می گردد که ابهامات زیادی درباره کارامدی آنها مطرح شده و نسبت به استفاده گسترده از آنها هشدار داده شده است.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 29 بهمن 1399 بروزرسانی: 29 بهمن 1399 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1380

به "چرا رمز ارزها آماده ورود به نظام بانکی کشور نیستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا رمز ارزها آماده ورود به نظام بانکی کشور نیستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید