چرا حبوبات نفخ دارد

به گزارش مجله بوشهری ها، تهران (پانا) - حبوبات ها برای بدن فواید زیادی دارند اما ممکن است به علت فیبر زیادی که دارند، باعث ایجاد مشکلاتی مثل نفخ شوند.

چرا حبوبات نفخ دارد

حبوبات و به خصوص عدس شامل فیبرهای پیچیده ای هستند که بدن ما آنزیم مخصوص برای شکستن قند درونشان را ندارد. بنابراین هنگاهی که تحت فرایند گوارشی قرار می گیرند تا وارده معده شوند، این فیبر های پیچیده به وسیله باکتری معده و روده شکسته می شوند و این شکستگی باعث ایجاد گاز می گردد و گاز آن شبیه به متان و سولفور است. این گازها تا زمانی که احتیاج باشد، ساخته شده و آزاد می شوند و باعث ایجاد نفخ می گردند. سبزیجاتی مثل کلم بروکلی، گل کلم، سرکلم و کلم بروکسل شبیه به حالت حبوبات را در بدن شما ایجاد می نمایند، زیرا آن ها هم سرشار از همان فیبر های پیچیده هستند.

آیا بعضی از حبوبات ها نسبت به دیگری نفخ بیشتری دارند؟

علم هنوز نتوانسته است که شواهد علمی برای تعیین کردن نفخ بیشتر در بعضی از حبوبات ها به دست ما برساند اما متخصصان بر این عقیده هستند که نوعی فیبر در حبوبات وجود دارد که هر چقدر بیشتر باشد، احتمال نفاخ بودن آن هم بیشتر است اما به طور کل بیشتر حبوبات مثل عدس، نخود و لوبیایی که خریداری می کنیم ، در هر شکلی باعث ایجاد نفخ می شوند.

در خصوص حبوبات پخته شده چطور؟

حبوبات پخته شده هم باعث ایجاد نفخ می گردد. زیرا حاوی ترکیبات پیچیده ای است که میزان زیادی هوا را در بدن آزاد می نماید. بنابراین مصرف یک کاسه حبوبات پخته شده به شدت شما را به نفخ می اندازد.

چگونه با نفخ حاصل از حبوبات مبارزه کنیم؟

خبر خوب اینکه این نفخ باعث ایجاد هیچ اتفاق بدی در بدنتان نمی گردد. از طرفی راهکار این است که کمتر از این حبوبات ها ها بهره ببرید تا بعدا احساس راحتی بیشتری داشته باشید. برترین فهرست درمان نفخ شکم در مطلب معجون درمان های سریع نفخ معده بدون دارو موجود است که با یک کلیک میتوانید آنها را مشاهده کنید.

قرار دادن حبوبات خشک داخل آب

می توانید شب تا صبح قبل از پخت حبوبات، آنها را داخل آب قرار دهید تا میزانی از فیبر پیچیده آن ها شکسته شده و گاز آن آزاد گردد. از طرف دیگر اضافه کردن میزان کمی جوش شیرین به این مایع می تواند به هضم راحت تر آنها یاری کند.

اضافه کردن میزان کمی ماده اسیدی به حبوبات

به عنوان مثال می توانید از گوجه فرنگی یا آبلیمو بهره ببرید. خاصیت اسیدی این مواد تا پخته شدن کامل حبوبات، اثر خواهد نمود و گاز اضافی آن را می گیرد و باعث هضم راحت تر آن ها می گردد.

استفاده از آنزیم گوارشی

مصرف یک دوز داروی بدون نسخه حاوی آنزیم گوارشی قبل از خوردن حبوبات، آنزیم های لازم را به بدن شما می رساند. آزاد شدن گاز ها را سرعت می بخشد و به طور کل بهتر عمل می نماید.

یاری از بعضی مواد غذایی برای افزایش گوارش

می توانید با مصرف یک قاشق کامل دانه رازیانه بعد از غذا، یا دانه شیرین بیان، هضم غذا را بهبود ببخشید و سلامت بدن را تضمین کنید و با التهابات مبارزه کنید و نفخ را نیز کاهش دهید.

آرام غذا خوردن

در کنار تمام موارد بالا، آرام غذا خوردن اهمیت بسیار زیادی دارد. حبوبات سرشار از فیبر است. بنابراین هنگامی که به یک باره آن را مصرف می کنید، ممکن است به بدن تان فشار وارد گردد.

پس سعی کنید غذای حاوی حبوبات را تدریجی و آرام آرام مصرف کنید و در خوردن آن عجله نداشته باشید تا معده بتواند به آرامی آن را گوارش کند. بعلاوه هنگامی که غذای پرفیبر مصرف می کنید، آب زیادی بنوشید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 18 بهمن 1400 بروزرسانی: 18 بهمن 1400 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1898

به "چرا حبوبات نفخ دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا حبوبات نفخ دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید