پیش بینی یک کارشناس از قیمت مسکن در سال 1400

به گزارش مجله بوشهری ها، خبرنگاران : مهدی روانشادنیا گفت: در بازار مسکن با دو سیگنال مخالف روبرو هستیم؛ یکی قیمت تمام شده مسکن فراوریی است که رو به افزایش بوده و هست. هنوز هم با توجه به رشد نرخ نهاده های فراوری در بخش سیمان، فولاد و سایر مصالح ساختمانی فرایند رو به افزایش دارد که قیمت تمام شده را برای فراوریکننده بالا می برد.

پیش بینی یک کارشناس از قیمت مسکن در سال 1400

جهت دریافت خدمات پتینه سقف منزل با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش به نقل از ایسنا، یک کارشناس گفت: کاهش قدرت خرید متقاضیان، مانعی عظیم بر سر رشد در سال 1400 خواهد بود اما به دلیل ویژگی چسبندگی این بازار، انتظار کاهش قیمت نمی توان داشت؛ گزینه محتمل، ثبات قیمت است که با توجه به به معنای افت قیمت ذاتی خواهد بود.

مهدی روانشادنیا اظهار کرد: در بازار مسکن با دو سیگنال مخالف روبرو هستیم؛ یکی قیمت تمام شده مسکن فراوریی است که رو به افزایش بوده و هست. هنوز هم با توجه به رشد نرخ نهاده های فراوری در بخش سیمان، فولاد و سایر مصالح ساختمانی فرایند رو به افزایش دارد که قیمت تمام شده را برای فراورینماینده بالا می برد.

وی اضافه کرد: از طرف دیگر در بخش تقاضا با عوامل متفاوتی روبرو هستیم که همه در خلاف جهت قیمت تمام شده حرکت می نمایند. اولا با توجه به شرایطی که در حاکم شده و موضوع مذاکراتی که در حال اجرا است فرایند قیمتها در بازارهای موازی نزولی شده و طبیعتا اثر خود را بر بازار مسکن می گذارد.

این کارشناس اقتصاد مسکن درباره پیش بینی قیمت مسکن در سال 1400 گفت: طی سه سال گذشته رشد قدرت خرید متقاضیان به اندازه افزایش قیمت مسکن نبوده است. این یک مانع عظیم بر سر افزایش نرخها خواهد بود؛ زیرا تجارب گذشته نشان می دهد عوامل بخش تقاضا اثر بیشتری بر مشخص قیمتها در بازار مسکن دارند.

روانشادنیا توضیح داد: در عین حال یک ویژگی مانع کاهش قیمتها می گردد که خاصیت چسبندگی بازار مسکن است. در سایر بازارها وقتی طرف تقاضا روی خوشی به بازار نشان نمی دهد با کاهش قیمت سریع روبرو می شویم. اما در بازار مسکن به دلیل سوابق تاریخی یا مسائل روانشناسی که معمولا گفته می گردد ملک هیچ وقت ضرر نمی نماید، یا می گویند مسکن سرمایه گذاری امنی است معمولا دچار چسبندگی قیمت می گردد. بر این اساس انتظار کاهش چشمگیر قیمت در امسال را نداریم.

وی گفت: با این حال برآیند نیروهایی که وارد بازار مسکن می گردد به نفع متقاضیان است. طبق ادوار گذشته معمولا اتفاقی که در بازار مسکن می افتد این است که ابتدا معاملات کاهش می یابد، پول کمتری گردش می نماید و قیمتها تثبیت می گردد. با توجه به تورم عمومی که در کشور داریم و احتمالا نرخ در سال 1400 کمتراز سال 1399 باشد قیمت ذاتی مسکن با عقب ماندن از تورم، به نوعی قیمت کاهش می یابد اما نمی توان انتظار کاهش چشمگیر قیمت اسمی را داشت.

این کارشناس بازار مسکن تاکید نمود: انتظار داریم مسکن در دامنه کوچکی نوسان کند. البته این تحلیل منوط به این است که ثبات ماههای اخیر بازارهای موازی حفظ گردد. در حال عمده فرضیه ها بر قیمت 18 تا 20 هزار تومانی دلار است. در آن صورت مسکن مقداری گرانتر از قیمت میانگین سالهای گذشته خواهد بود که خود به خود با تثبیت عدد قیمت اسمی، نمودار آن طی یک سال با میانگین بلندمدت منطبق می گردد. در نتیجه نوسان عظیم قابل پیش بینی نیست.

متوسط قیمت مسکن در تهران 29.3 میلیون تومان

بنابراین گزارش، فروردین سال 1400 متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران 29 میلیون و 320 هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل 3.1 درصد کاهش و در مقایسه با ماه مشابه سال قبل 91.7 درصد افزایش نشان می دهد. طبق اعلام بانک مرکزی همچنین تعداد معاملات اجرا شده در این ماه معادل 2.1 هزار فقره بود که از کاهش 60 درصد نسبت به ماه گذشته و افزایش 68 درصد در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته حکایت دارد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 2 خرداد 1400 بروزرسانی: 2 خرداد 1400 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1562

به "پیش بینی یک کارشناس از قیمت مسکن در سال 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی یک کارشناس از قیمت مسکن در سال 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید