پنجمین روز از پویش معرفی ده کتاب برتر با محبوبه حاجی مرتضایی

به گزارش مجله بوشهری ها، خبرنگاران/قم محبوبه حاجی مرتضایی از اهالی فرهنگ و ادبیات قم، ده کتاب را برای مطالعه عیدانه به مردم پیشنهاد می دهد.

پنجمین روز از پویش معرفی ده کتاب برتر با محبوبه حاجی مرتضایی

این روزها کشور عزیزمان و جهانی که سخاوتمندانه به ما مجال زیستن داده است گرفتار بلیه ای همه گیر شده است. شیوع کرونا در این روزها منجر به ایجاد شرایط حاد شده و عمده ترین توصیه اکه جهت کاهش شیوع آن گفته می شود، ماندن در خانه است.

تحمل قرنطینه خانگی که این روزها مصادف شده با تعطیلات نوروزی ما ایرانیان، برای عده ای سخت است ولی می تواند تبدیل به فرصت مناسبی جهت احیای یک سنت واجب جهانی است؛ یعنی سنت کتاب خوانی!

به همین دلیل کمپین ها و چالش هایی با عناوینی همچون در خانه بمانیم و کتاب بخوانیم ، ده کتاب ده روز، در خانه می مانیم و جنبش هایی از این دست در شبکه های اجتماعی مجازی مانند اینستاگرام راه افتاده است.

از سویی در پی مبارزه با افزایش شیوع کرونا و از سویی جهت ترویج فرهنگ کتابخوانی و تبدیل این تهدید به فرصت، به سراغ نویسندگان و شاعران مطرح و توانای قمی رفتیم و از آن ها خواستیم تا ده کتاب از میان بهترین کتاب هایی که خوانده اند را با توضیحی کوتاه معرفی نمایند و اولویت خود را در معرفی کتب، به آثار معاصر اختصاص دهند.

به عنوان پنجمین نفر در پنجمین روز به سراغ محبوبه حاجی مرتضایی ، نویسنده، مدرس داستان و سرپرست کانون ادبی صبح اشراق نابینایان رفتیم.

محبوبه حاجی مرتضایی متولد 18 اردیبهشت 57 از شهر قم و دارای مدرک کارشناسی ارشد ادبیات فارسی است. مهم ترین اثرش داستان بلندی به نام سعیر(آتش سوزان) است که توسط کافه رمان پارسی چاپ شد. وی همچنین یکی از نویسندگان مجموعه داستان یخ در بهشت است که درباره دفاع مقدس نوشته شده است.

حاجی مرتضایی در مورد رمان سعیر گفت: سعیر داستان بلندی است درباره قتلی که در سال 57 رخ داده و قضیه در سال 89 زنده می شود. قاتل بر می شود و بین اعضای خانواده مقتول با قاتل کشمکش هایی رخ می دهد.

از او خواستیم تا آثاری که به مخاطبان پیشنهاد می نماید را عنوان کند که در ذیل به این ده کتاب می پردازیم:

اول؛ هستی: کتاب هستی فرهاد حسن زاده را خیلی دوست دارم . هستی دختری که شجاع تر از پدرش هست. همین خیلی قصه را قشنگ نموده.

دوم؛ تولد در لس آنجلس: خاطرات محمد عرب به تلاش بهزاد دانشگر. من این کتاب را به خاطر روایت صادقانه اش از زندگی در آمریکا و لذت ها و دغدغه هایش دوست داشتم.

سوم؛ قاف: کتاب قاف یاسین حجازی را به خاطر سندهای متقن و دقیقی که زندگی پیامبر روایت نموده است، بسیار پسندیدم. برخی فضاهای این رمان داستان های هری پاتر را تداعی می نماید. معجزات پیامبر(ص)را هم اهل تسنن هم شیعه روایت نموده اند که در این اثر به خوبی بازنمون شده است.

چهارم؛ از باغ ها به بعد: کتاب از باغ ها به بعد اثر معصومه میرابوطالبی درباره دختر بچه ای است که وظیفه سخت پرستاری از زنی پیر را دارد. دخترک همدلی و همراهی عجیبی با پیرزن آلزایمری دارد. داستان پر کشش هست. من هنوز فضاهایی که دخترک کشف می نماید را در ذهنم دارم.

پنجم؛ کنسرو غول: کنسرو غول اثر مهدی رجبی هم خیلی کتاب جالبی است. قصه پسر بچه ای که از درس ریاضی متنفر است و در خیالات خودش سیر می نماید...

ششم؛ لیلی آذر: کتاب شعر لیلی آذر اثر اعظم سعادتمند را چند مرتبه باید خواند. بهترین و کوتاه ترین معرفی از این مجموعه شعر آنست که؛ غزل هایی که از دل ادبیات کلاسیک ریشه گرفته اند اما حال و هوا و بیانش امروزی است:

خواستم تنها عبادتگاه من باشی ولی افسوس

مسجد جامع! دعا کن گاه گاهی بانی خود را

هفتم؛ به نام یونس: رمان به نام یونس اثر علی آرمین است. این کتاب درباره مردم یک روستاست که می خواهند مبلغشان را دک نمایند و به همین دلیل مبلغ بنده خدا را حسابی آزار و اذیت می دهند و اتفاقات جالبی می افتد. نثر و قصه عالی و پر کشش است.

هشتم؛ روزهای بی آینه: روزهای بی آینه خاطرات همسری است که 18 سال منتظر شوهرش بود.

نهم؛ 4610 : کتاب 4610 خاطرات خلبانی است که 18 سال اسارتش در عراق طول کشید.

دو کتاب دیگر در حوزه دفاع مقدس مکمل هم هستند.

کتاب اول پر از احساسات زنانه است و کتاب دوم پر از حرف های مردانه و در لفافه.هر دو کتاب به من آموختند خاتمه شب سیه سپید است.

دهم؛ کفش های سرگردان: کتاب دیگری که خیلی دوست داشتم کتابی درباره پرستاران زمان جنگ هست به نام کفش های سرگردان. خاطرات خودنگاشت خانم سهیلا فرجامی پرستار آبادانی است. هم حس زنانه داشت هم نثر شفاف و هنرمندانه بود. خواندن این خاطرات از جنگ روح هر خواننده اب را رشد می دهد.

لازم به ذکر است محبوبه حاجی مرتضایی در چندین جشنواره کشوری در بخش داستان کوتاه و مقاله و فیلم نامه صاحب رتبه است و عضو گروه نویسندگان داستان شهدای طلبه است و هم اکنون نیز مشغول نوشتن روایت مستندی درباره دنیای نابینایان است.

تا به امروز مرضیه نفری، حامد حجتی، فاطمه دولتی و علی اصغر عزتی پاک لیست های ده گانه خودرا در روزی های گذشته معرفی نموده اند.

در روزهای آینده به معرفی سایر نویسندگان و شاعران شهر قم و پیشنهادات ده گانه آن ها جهت مطالعه کتاب در ایام تعطیلات کرونایی نوروز را خواهیم داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 829

به "پنجمین روز از پویش معرفی ده کتاب برتر با محبوبه حاجی مرتضایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پنجمین روز از پویش معرفی ده کتاب برتر با محبوبه حاجی مرتضایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید