شرایط بارش ها در ایران طی پاییز 99

به گزارش مجله بوشهری ها، رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی می گوید که بارندگی ها در ایران طی پاییز 99 کمتر و ضعیف تر از حد معمول خواهد بود و طی سه ماهه پاییز کم بارشی نسبی در کشور حاکم است.

شرایط بارش ها در ایران طی پاییز 99

به گزارش خبرنگاران، احد وظیفه در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینکه طی هفته انتهای شهریور و دو هفته ابتدایی مهر ماه عمده بارش های کشور در نوار شمالی از جمله استان های ساحلی خزر، شمال آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی و خراسان شمالی است، اظهار کرد: البته این بارش ها ضعیف تر و کمتر از حد نرمال خواهد بود و با وجود اینکه طی دو هفته ابتدایی مهر ماه بارش ها کمی بیشتر می شود، اما همچنان با بی هنجاری منفی بارش روبرو خواهیم بود.

وی با بیان اینکه بارش های تابستانه مونسون که از سمت هند و پاکستان به سمت جنوب شرق ایران حرکت می کنند همچنان تداوم خواهد داشت، توضیح داد: فعالیت مونسون در جنوب شرق کشور سبب می شود که سیستم های باران زا دیرتر از همیشه به ایران وارد شوند. از این رو با احتمال قوی بارش ها در ایران طی پاییز کمتر از حد نرمال است.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه بارش ها بین ایران و اروپای غربی حالت الاکلنگی دارد، گفت: بر اساس مدل های اقلیمی بارش ها در اروپای غربی طی پاییز در شرایط نرمال و بیش از حد نرمال است. در نتیجه بارش ها در کل منطقه خاورمیانه از جمله ایران ضعیف است.

وظیفه ادامه داد: بر اساس الگوهای بارشی ایران، آبان ماه همیشه ماه بارش برای شمال غرب و غرب کشور بوده است اما پیش بینی می شود که در آبان و آذر آنومالی بارش ها در این مناطق منفی و کم بارشی نسبی حاکم باشد.

وی همچنین درباره شرایط دمای هوا در مهر ماه توضیح داد: پیش بینی می شود که دمای هوا در نیمه غربی کشور حدود یک تا سه درجه سانتیگراد بیشتر از حد نرمال و در شرق کشور حدود یک تا دو درجه کمتر از نرمال و خنک تر از حد معمول باشد.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در انتها گفت: دمای هوا در مناطق مرکزی کشور از جمله استان های تهران، البرز، قزوین، اصفهان و... طی مهر ماه در حد نرمال پیش بینی می شود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 7 آبان 1399 بروزرسانی: 7 آبان 1399 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1156

به "شرایط بارش ها در ایران طی پاییز 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط بارش ها در ایران طی پاییز 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید