مریخ نورد استقامت با موفقیت روی سطح مریخ نشست

به گزارش مجله بوشهری ها، مریخ نورد استقامت ناسا با موفقیت روی سطح مریخ فرود آمد.

مریخ نورد استقامت با موفقیت روی سطح مریخ نشست

به گزارش خبرنگاران و به نقل از اسپیس، مریخ نورد استقامت(preserverance) که اندازه ای مشابه یک خودرو دارد و پیشرفته ترین رباتی است که تا به امروز به سیاره سرخ فرستاده شده پس از هفت دقیقه ترس و اضطراب امروز در تاریخ 18 فوریه ساعت 4 بعدازظهر به وقت منطقه زمانی شرقی و 21 گرینویچ(00:30 بامداد ایران) به آرامی در دهانه 45 کیلومتری جزرو فرود آمد.

بعد از انجام آنالیز های سخت افزاری، استقامت کار خود را شروع خواهد نمود و به جستجوی مریخ برای یافتن حیات و جمع آوری و ذخیره نمونه سنگ هایی برای بازگردادن به زمین خواهد پرداخت.

ناسا خبر فرود مریخ نورد استقامت را در ساعت 3:55 دقیقه بعد از ظهر و 20:55 گرینویچ(00:25 بامداد ایران) دریافت کرد. حدود 11 دقیقه بعد از فرود حقیقی زیرا مدت زمانی طول می کشد تا سیگنال ها به سطح زمین برسند.

این خبر باعث ایجاد جشن و سرور در آزمایشگاه پیش رانش جت در جنوب کالیفرنیا شد که ماموریت مریخ 2020 را راهنمایی می نماید.

مقامات ناسا می گویند: بدون شک احساس آرامش و هیجان با هم همراه بودند، زیرا موفقیت امروز تضمین شده نبود. در طول دهه ها تنها نیمی از ماموریت های سفر به سطح مریخ به درستی فرود آمده بودند و محل فرود مریخ نورد استقامت سخت ترین منطقه فرود تا به امروز بوده است زیرا دارای صخره، تپه های شنی و ماسه و تخته سنگ است.

در واقع این محل سخت برای فرود نیازمند آن بود که مریخ نورد استقامت دقیق ترین فرود بر روی سیاره سرخ را انجام دهد.

این مریخ نورد امروز با یاری دو فناوری جدید به هدف خود رسید. فناوری فرودی که مریخ نورد Curiosity در اختیار نداشت. یکی از آن ها با نام range trigger به این مریخ نورد اجازه داد تا چترش را درست در زمان مناسب باز کند و دیگری به نام terrain-relative navigation به آن اجازه داد تا دهانه جزرو را آنالیز کند و در برابر خطرات احتمالی هنگام فرود آماده باشد.

این مریخ نورد پس از فرود بلافاصله دو عکس از سطح مریخ به زمین فرستاد.

اتاق کنترل ماموریت استقامت در لحظه فرود کاوشگر

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 اسفند 1399 بروزرسانی: 28 اسفند 1399 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1439

به "مریخ نورد استقامت با موفقیت روی سطح مریخ نشست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مریخ نورد استقامت با موفقیت روی سطح مریخ نشست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید