مدیریت یکپارچه تجارت خارجی یک ضرورت است

به گزارش مجله بوشهری ها، رشد تجارت با کشورهای همسایه و تمرکز بر بازار این کشورها از جمله سیاست هایی است که با شروع دور جدید تحریم ها علیه ایران، مورد توجه نهاده شد. هرچند در این چند سال به دلیل بعضی ناهماهنگی ها و آماده نبودن زیرساخت ها، آن طور که باید نتوانستیم حضور مؤثری در بازار کشورهای همسایه داشته باشیم.

مدیریت یکپارچه تجارت خارجی یک ضرورت است

در نشست معاون اول رئیس جمهور، رئیس اتاق ایران و روسای اتاق های مشترک ایران و کشورهای همسایه که به تازگی برگزار گردید، روسای اتاق ها ضمن تأکید بر توجه و حمایت ویژه دولت از صادرنمایندگان، مسائل و نظرات مشورتی خود را عنوان کردند. حل مسائل مرزی و گمرکی، هماهنگی سازمان های مستقر در مرزها با یکدیگر، تقویت ناوگان حمل ونقل و ترانزیتی کشور در کنار تمرکز بر انعقاد موافقت نامه ها و تفاهم نامه های همکاری از جمله موضوعاتی بودند که مورد تأکید قرار گرفتند.

غلامحسین جمیلی، عضو هیات رئیسه اتاق ایران بر ضرورت توجه به پیمان های منطقه ای و نقش بخش خصوصی در سازمان های منطقه ای تأکید کرد و گفت: متأسفانه به دلیل بی توجهی به پیمان های منطقه ای تا به امروز نتوانسته ایم از ظرفیت های ایجاد شده با کشورهای همسایه بهره برداری کنیم.

او پیشنهاد داد: از منابع مالی بلوکه شده در کشورهای مختلف در راستای تقویت حضور شرکت های ایرانی در این کشورها بهره برداری گردد.

حسین سلیمی، رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان این کشور را یکی از بازارهای مهم صادراتی ایران دانست و تأکید کرد: کشاورزان ایرانی می توانند از ظرفیت های کشاورزی در افغانستان استفاده نمایند و محصولاتی مانند شکر را با هزینه های بسیار کمتری در خاک این کشور فراوری و صادر نمایند.

این فعال مالی با اشاره به ضعف زیرساخت های افغانستان برای تجارت خارجی تأکید کرد: باید به این کشور برای توسعه زیرساخت هایش یاری گردد. سرمایه گذاران ایرانی باید برای حضور در این کشور تشویق شوند تا بدین ترتیب روابط پایدار و مستحکمی بین دو کشور شکل بگیرد.

فرشید فرزانگان، رئیس اتاق مشترک ایران و امارات بر ضرورت اتخاذ دیپلماسی مالی فعال با امارات در راستای حفظ منافع تجار و بخش خصوصی تأکید کرد و خواهان بسترسازی های سیاسی و حقوقی لازم برای توسعه فعالیت ها و ایجاد یک زنجیره مشترک عرضه و تقاضا با این کشور شد.

مهرداد سعادت، رئیس اتاق مشترک ایران و ترکیه سهم ایران از کل واردات ترکیه را بسیار ناچیز ارزیابی کرد و گفت: در حال حاضر ترکیه از صادرنمایندگان ایرانی 6 درصد مالیات اضافه دریافت می نماید که این مسئله قدرت رقابت را از تجار ایرانی گرفته است.

او همچنین از کمبود کامیون و خواب طولانی مدت آنها در مرزها و هزینه های سرباری که متوجه تجار می گردد، انتقاد کرد.

یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق مشترک ایران و عراق، با اشاره به رقبای منطقه ای ایران مانند ترکیه و عربستان که سهم زیادی از بازار عراق را در اختیار دارند، توضیح داد: زیرساخت های مرزی ایران و عراق برای واردات مناسب نیست چراکه این زیرساخت ها با نگاه صادراتی طراحی شده اند. از سوی دیگر مسئله ترانزیت کالا از عراق بسیار مهم است اما در حال حاضر این امکان وجود ندارد و امیدواریم دولت بتواند این مشکل را با دولت عراق مرتفع کند.

او ادامه داد: دولت باید در عراق خطرپذیر باشد و با نگاه حمایتی، زمینه حضور شرکت های ایران در این کشور را مهیا سازد، خدمات فنی و مهندسی مهم ترین صادرات ایران به عراق است که به حمایت های دولتی احتیاج دارد.

صدور ویزا متعدد از سوی دولت عراق برای تجار ایرانی، همچنین حل وفصل اختلافاتی که بین تجار دو کشور وجود دارد، مقابله با قاچاق کالا به عراق که در سطح بالایی اتفاق می افتد و تقویت مناسبات ایران با اقلیم کردستان نکات دیگری بود که از سوی آل اسحاق مطرح شد.

هرویک یاریجانیان، رئیس اتاق ایران و ارمنستان با بیان این نکته که این کشور ورود کالاهای ترک را محدود نموده است، فرصت به وجود آمده را برای افزایش صادرات ایران به ارمنستان بی نظیر خواند و خواهان توجه جدی به این موضوع شد.

محسن ضرابی، رئیس اتاق ایران و عمان، از نقش بسزای اتاق مشترک در بهبود مناسبات دو کشور و افزایش مبادلات تجاری سخن گفت و از فعال شدن خطوط کشتی رانی بین بنادر ایران و عمان اطلاع داد.

به باور او عمان بنادر بسیار مجهزی دارد و این کشور برای تهاتر کالا در شرایط کنونی بسیار مناسب است.

کیوان کاشفی، رئیس اتاق ایران و سوریه، با بیان این مطلب که اگر بتوانیم فقط نیمی از تفاهم نامه های اجرا شده با این کشور را اجرایی کنیم، سطح صادراتمان به سوریه افزایش پیدا خواهد نمود، گفت: دفتر اتاق ایران در سوریه فعال شده و به تجار ایرانی خدمات ارائه می دهد.

او با تأکید بر اهمیت حمایت بیشتر از صادرنمایندگان و سرمایه گذاران ایرانی در سوریه، ادامه داد: اگر مشکل ترانزیت از عراق رفع گردد صادرات به سوریه نیز رونق خواهد گرفت.

کاشفی تأکید کرد: کشتی رانی جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر زیر 20 هزار تن کالا را حمل نمی نماید و صادرنمایندگان باید مدت ها منتظر بمانند تا ظرفیت کشتی تکمیل گردد. باید بتوانیم از کشتی های رورو استفاده کنیم تا این ضعف جبران گردد.

عبدالحکیم ریگی، رئیس اتاق مشترک ایران و پاکستان نیز از امکان مبادلات تهاتری با پاکستان اطلاع داد و تأکید کرد: در قرارداد ترجیحی که با پاکستان داریم بسیاری از کالاها مشمول ممنوعیت واردات بوده و در عمل امکان اجرای قرارداد را سلب نموده است.

او به اهمیت انعقاد قرارداد تجارت آزاد با پاکستان اشاره و ادامه داد: پاکستان انتظار دارد حداقل در مقاطعی از سال که اولویت بازار داخلی نیست، بتوانند بعضی محصولات کشاورزی را به ایران صادر نمایند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 30 دی 1399 بروزرسانی: 30 دی 1399 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1322

به "مدیریت یکپارچه تجارت خارجی یک ضرورت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدیریت یکپارچه تجارت خارجی یک ضرورت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید