سیم مفتول چیست ؟

به گزارش مجله بوشهری ها، سیم مفتول چیست؟

سیم مفتول یک نوع مواد فلزی است که از چندین تار فلزی کوچک تشکیل شده و بافت خاصی دارد. این تارهای فلزی معمولاً به وسیله یک فرآیند فشرده سازی یا کششی به هم متصل می شوند تا یک نخ مفتولی را تشکیل دهند. سیم مفتول می تواند از انواع مختلف فلزات تهیه گردد، از جمله فولاد، آهن، مس، آلومینیوم، نیکل و آلیاژهای مختلف. این فلزات به علت خصوصیات فیزیکی و مکانیکی خود، برای استفاده در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

سیم مفتول چیست ؟

استفاده های سیم مفتول بسیار گسترده است، از جمله در صنایع ساختمانی برای ساخت و ساز، در صنعت خودروسازی، صنایع الکترونیکی و الکتریکی، در فراوری ابزارها و امکانات خانگی، در صنایع کشاورزی و غیره. این مواد به علت انعطاف پذیری، مقاومت در برابر خوردگی، قابلیت هادی و قدرت کشش مناسب، به عنوان یکی از مهمترین مواد اولیه در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربرد سیم مفتول

به خاطر وسعت و تنوع کاربردهای سیم مفتول، امکان جمع بندی کلی محدودیت هایی داره. این محصول به علت انعطاف و چندریختی جنس، امکانات مختلفی رو برای استفاده در صنایع مختلف فراهم می کنه. برای نمونه:

فراوری توری ها: سیم مفتول در ساخت توری های مختلفی مانند توری حصاری، توری مرغی، گابیون، فرنگی و پرسی استفاده می شه. هر کدوم از این توری ها برای کاربردهای مختلفی از محافظت گرفته تا ساخت سازه هایی مانند حصارها یا پشتیبانی های ساختمانی استفاده می شن.

ساخت سیم خاردار: سیم مفتول به عنوان سیم راسته یا موج دار برای ساختن سیم های خاردار در صنایع مختلفی مثل سیم های خطی یا سیم های حلقوی مورد استفاده قرار می گیره.

استفاده در صنایع ساختمانی: از جمله کاربردهای سیم مفتول در بستن قسمت های قالب برای محیط کردن بتن ریزی یا استفاده در آرماتور و رابیتس گالوانیزه می باشد.

فراوری سیم جوش و فنر: سیم مفتول برای فراوری سیم های جوش و فنر نیز مورد استفاده قرار می گیرد که در صنایع مختلفی از جمله خودروسازی، الکترونیک، وسایل خانگی و غیره مورد استفاده قرار می گیرند.

این موارد تنها چند نمونه از کاربردهای متنوع کابل مفتول هستند که نشان می دهند که این ماده با ویژگی های متنوع و انعطاف پذیری کاربردهای بسیار گسترده ای در صنایع مختلف دارد.

انواع سیم مفتول

سیم مفتول یکی از مواد فلزی حیاتی در صنایع مختلف است که از جنس فلزات مختلفی مانند فولاد، مس، آلومینیوم و استیل تهیه می گردد. این سیم ها با استفاده از فرآیندهای متفاوتی مانند گالوانیزه سرد و گرم، استیل سازی، و مسواری فراوری می شوند که هر یک نوع و کاربرد خاص خود را دارند.

**سیم مفتول گالوانیزه:**

این سیم ها به علت داشتن روکش روی سطحشان، در مقابل زنگ زدگی و پوسیدگی مقاومت بالایی دارند. دو نوع سیم مفتولی گالوانیزه سرد و گرم وجود دارد که هر کدام خصوصیات و مزایای خود را دارند.

**سیم مفتول سیاه یا آرماتوری:**

این نوع سیم از مفتول سیاه فراوری می گردد و در صنایع ساختمانی برای ساختاردهی به سازه ها، فونداسیون سازه ها، و اتصالات میلگردهای عمودی و افقی استفاده می گردد.

**سیم مفتول استیل:**

سیم های مفتولی استیل به علت انعطاف پذیری و مقاومت کششی بالا، در صنایع الکترونیک و صنایع ساختمانی به کار می روند. این سیم ها در دو مدل فابریک و غیرفابریک ساخته می شوند.

**سیم مفتول مسوار:**

مفتول مسوار برای ساخت انواع پین، لوازم خانگی، قفس ها، و صنایع خودروسازی به کار می رود.

سیم مفتول با تنوع کاربردهایش در صنایع مختلف، به عنوان یکی از مهمترین مواد اولیه مورد استفاده قرار می گیرد و با توجه به ویژگی های خاص هر نوع، در صنایع مختلف کاربردهای گسترده ای دارد.

ویژگی سیم مفتول

برترین هادی مورد توصیه برای سیم های مفتولی، جنس مس است که در صورتی که از آلومینیوم ساخته شده باشد، باید مطابق با قوانین استاندارد ملی کشورمان شماره 3084 برای سطح مقطع کمتر از 10 میلی متر مربع مجاز شناخته گردد.

وزن به تنهایی یک معیار مطلق برای نشان دادن کیفیت یک کالا نیست. ممکن است تخلفاتی رخ دهد. بنابراین، توجه به استانداردهای جهانی و مدارک مختلفی که در ادامه ذکر می گردد، اطلاعات دقیق تری را درباره خصوصیات این محصول ارائه می دهد. شرطی که برای قرارگرفتن در گروه یک خلوص وجود دارد، این است که هادی سیم مفتول از جنس مس آنیل شده باشد و پس از آن به وسیله استاندارد بین المللی آی ای سی 60228 تأیید گردد.

قبل از عرضه به بازار، سیم های مفتول یا همان سیم های نصب ثابت باید تحت لیسانس استانداردهای جهانی مانند آی ای سی با شماره 05،60227 و بعلاوه استاندارد ایرانی به نام ISIRI607, 05 از آزمایشگاه های نظارتی بر کیفیت عبور نمایند. جداول رنگ بکار رفته در سیستم های نصب ثابت و انعطاف ناپذیر مطابق با تمایلات مشتریان تنظیم می شوند. این جداول می توانند به صورت حلقه شده در پلاستیک یا تعبیه شده بر روی قرقره ارائه شوند به مشتریان درخواست نماینده.

این اطلاعات به شما یاری می نمایند تا در انتخاب سیم های مفتولی، از نظر کیفیت و استاندارد، تصمیم بهتری بگیرید.

چقدر می پسندید؟

منبع: اتاق
انتشار: 16 دی 1402 بروزرسانی: 16 دی 1402 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 2255

به "سیم مفتول چیست ؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیم مفتول چیست ؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید