دیابت پنهان یعنی چه؟

به گزارش مجله بوشهری ها، اگر شما برای آزمایش قند خون مراجعه کنید و قند ناشتای شما زیر 100 باشد یک فرد نرمال هستید و نگرانی از بابت بیماری دیابت ندارید. اما اگر این عدد (قند ناشتای صبح) از 126 بالاتر باشد و یا پس از مصرف 75 گرم گلوکز ـ شربت قندی که به شما می خورانند ـ این عدد بالای 200 باشد مبتلا به دیابت هستید. بعضی اوقات قند بالای 200 به

دیابت پنهان یعنی چه؟

دیابت پنهان یعنی چه؟

نویسنده:دکتر حمیدرضا ذاکری

قبل از توضیح دیابت پنهان، بهتر است با بعضی مفاهیم آشنایتان کنم.

اگر شما برای آزمایش قند خون مراجعه کنید و قند ناشتای شما زیر 100 باشد یک فرد نرمال هستید و نگرانی از بابت بیماری دیابت ندارید. اما اگر این عدد (قند ناشتای صبح) از 126 بالاتر باشد و یا پس از مصرف 75 گرم گلوکز ـ شربت قندی که به شما می خورانند ـ این عدد بالای 200 باشد مبتلا به دیابت هستید. بعضی اوقات قند بالای 200 به همراه علایم پرنوشی وپرادراری است. اما در میان این دو گروه (سالم و بیمار) افرادی وجود دارند که قند خونشان در محدوده وسط یعنی بین 100 تا 126 است. این گروه را که بعدا قرار است دیابت بگیرند افراد پری دیابت یا دچار اختلال در تحمل گلوکز می نامیم که نیازمند درمان نیستند و باید با اصلاح شیوه زندگی خود و کاهش وزن و ترک عادات غلط تغذیه ای از ابتلای زودرس به دیابت پیشگیری کنند. متاسفانه شیوع چاقی در جوامع امروز باعث شده بسیاری افراد در گروه مبتلایان به دیابت و یا در مرحله قبل آن قرار داشته باشند و به نشانگان متابولیک دچار باشند.

وقتی افراد دارای قند خون بین 100 تا 126 هستند، هیچ علامتی ندارند و حتی تا موقعی که قند خون به حدود 180 نرسد هم به دلیل آنکه از ادرار دفع نمی شود و با خودش آب دفع نمی کند، فرد حس تشنگی ندارد و چون نیازمند به نوشیدن آب ویا دفع زیاد ادرار نمی شود و علامتی ندارد به پزشک مراجعه نمی کند. این در حالی است که قند بالای موجود در خون، به طور پنهانی مشغول صدمه رساندن به بافت های بدن است. در این حالت است که بیماری دیابت، به طور پنهانی به چشم ها، کلیه، عروق و اعصاب شما آسیب می رساند.

گاهی به طور اتفاقی با یک آزمایش خون متوجه بالا بودن قند می شویم و گاهی شما به خاطر مسائل چشمی و یا درگیری عروق و اعصاب پا به پزشک مراجعه می کنید و هرگز نمی دانید این بیماری مرموز چگونه از حدود یک دهه پیش، به طور پنهانی به شما آسیب رسانده است.

می دانید راه حل این مشکل چیست؟ الگوهای ارزیابی سلامت دنیا توصیه می کنند افراد بالای 45 سال، هر سه سال یک آزمایش قند خون بدهند. گروه هایی که وزن بالا دارند و یا مبتلا به فشار خون بالا هستند و یا خانم هایی که در دوران بارداری، به افزایش قند خون و دیابت بارداری دچار شده و یا گروهی از خانم ها که اختلال تخمک گذاری دارند باید حتی در سنین کمتر با فاصله های کوتاه تر از نظر قند خون بررسی شوند و آزمایش بدهند.

اگر قند بالای خون این افراد شناسایی شود، در واقع با اقدام به موقع دیابت پنهانی کشف شده و از عوارض آن مصون می مانند.

منبع: http://salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 5 مهر 1400 بروزرسانی: 5 مهر 1400 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1746

به "دیابت پنهان یعنی چه؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیابت پنهان یعنی چه؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید