دستگاه اندازه گیری نرخ جریان فازهای نفت و گاز فراوری شد

به گزارش مجله بوشهری ها، به گزارش خبرنگاران به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر امید خیاط مجری طرح طراحی و ساخت دستگاه جریان سنج چندفازی برای سامانه های سه فاز نفت-آب-گاز در ارتباط به این طرح گفت: اجرای این طرح بر اساس احتیاج و ضرورت فراوری داخل کالاهای اساسی و احتیاجهای فناورانه صنعت نفت بوده که در شرایط فعلی تحریم می تواند به عنوان فرصتی برای تقویت صنعت داخلی و فراوریات دانش بنیان تلقی گردد.

دستگاه اندازه گیری نرخ جریان فازهای نفت و گاز فراوری شد

وی اضافه کرد: فراوری و بهره برداری از میادین نفت و گاز احتیاجمند استفاده از تجهیزات اندازه گیری جریان در خروجی از چاه ها و در خط انتقال سیال است و با توجه به اینکه غالبا آب هم در سیال خروجی از چاه ها به همراه نفت، گاز و میعانات گازی وجود دارد اندازه گیری نرخ جریان هر یک از فازهای سیال اهمیت ویژه ای در بهره برداری و مدیریت مخازن و همچنین بهینه سازی فراوری خواهد داشت.

وی با بیان اینکه بهترین ابزار برای این اندازه گیری استفاده از دستگاه جریان سنج چندفازی است، گفت: اندازه گیـری جریان سیال خروجی از چاه های نفت و گاز تا به امروز توسط تفکیـک گرهای آزمایشی فاز انجام می گرفته است.

وی ادامه داد: در دو دهه گذشته با هدف حل بسیاری از مسائل و محدودیت های بکارگیری و کاهش هزینه های عملیاتی تفکیک گرهای آزمایشی فاز، جریان سنج های چندفازی بطور گسترده ای جایگزین این تفکیک گرها شده اند.

وی اضافه کرد: حجم و وزن بسیار کمتر، عدم احتیاج به دخالت انسان در فرایند اندازه گیری و اندازه گیری پیوسته و برخط نرخ جریان سیال چندفازی از مهمترین مزایای جریان سنج های چندفازی در مقایسه با تفکیک گرهای آزمایشی فاز به شمار می رود.

به گفته محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر، تعداد معدودی شرکت فراوریکننده دستگاه جریان سنج چندفازی وجود دارد که علیرغم وجود یک شرکت چینی و چند شرکت اروپایی در حال حاضر می توان این فناوری را تقریبا در انحصار شرکت های آمریکایی دانست.

وی با بیان اینکه دانش فنی ساخت این دستگاه بدست آمده است، ادامه داد: این پروژه برای اولین بار در کشور اجرایی شده و به نتیجه رسیده است و در حال حاضر این محصول در فاز تجاری سازی با سطح آمادگی فناوری TRL-5 است.

وی با اشاره به روش کار در این پروژه گفت: عدم امکان دسترسی به نمونه تجاری محصول در کنار عدم وجود اطلاعات فنی کافی در منابع علمی که به علت پیچیدگی فناوری محصول و انحصار چندجانبه فراوری آن می باشد، گلوگاه های فنی زیادی در طراحی محصول و چالش های بسیاری در فرایند ساخت دستگاه ایجاد نمود. لذا دوره تحقیق و توسعه در این طرح حدود 7 سال به طول انجامیده است که در نهایت منجر به کسب دانش فنی ساخت و طراحی مستقل محصول شده است.

خیاط خاطر نشان کرد: دستگاه جریان سنج چندفازی برای اندازه گیری نرخ جریان فازهای آب، نفت و گاز در جریان سیال چندفازی خروجی از چاه های نفت و گاز و در خط انتقال سیال به عنوان یک جزء ضروری در تجهیزات سرچاهی و چاه آزمایی شناخته می گردد.

وی ادامه داد: در حالت کلی، این دستگاه می تواند بصورت دائم در راستا سیال در موقعیت سرچاهی پایین دست کاهنده نصب گردد و میزان فراوری و پارامترهای سیال را بطور دقیق و پیوسته اندازه گیری نموده و در اختیار کاربر قرار دهد و همچنین این دستگاه می تواند به همراه یک چارچوب با اتصالات پایین دست و بالادست برای ونچوری و ابزار دقیق مورد احتیاج آن بصورت سیار و نصب موقت در چاه آزمایی و تست های دوره ای فراوری مورد استفاده قرار گیرد. صنعت نفت کشور کاربر اصلی این محصول است و مخاطب اصلی این دستگاه مهندسین بهره برداری هستند.

به گفته وی، پس از اتمام فاز تست میدانی دستگاه، فراوری این محصول بر اساس احتیاج بازار داخل و بازار منطقه شروع خواهد شد.

وی با اشاره به مزیت های رقابتی طرح گفت: عدم امکان تامین و خریداری مستقیم این دستگاه از شرکت های فراوریکننده خارجی و محدودیت های فنی و هزینه های بالای تامین و نگهداری خرید غیرمستقیم محصول، هزینه تامین و نگهداری و ریسک فنی خرید جریان-سنج های چندفازی فراوری شرکت های خارجی را برای صنعت نفت و شرکت های تابعه افزایش داده است.

به گزارش خبرنگاران، استاد راهنمای این طرح دکتر حسین آفریده عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر بوده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 آبان 1399 بروزرسانی: 20 آبان 1399 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1186

به "دستگاه اندازه گیری نرخ جریان فازهای نفت و گاز فراوری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگاه اندازه گیری نرخ جریان فازهای نفت و گاز فراوری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید