خیز مجدد کرونا در تهران و چند استان دیگر

به گزارش مجله بوشهری ها، معاون بهداشت وزیر بهداشت از خیز مجدد کرونا در تهران و برخی استان های دیگر خبر داد و گفت: میزان بیماران ناشی از این بیماری در تهران، طی یک هفته گذشته و در مقایسه با هفته قبل از آن، دو برابر شد.

خیز مجدد کرونا در تهران و چند استان دیگر

به گزارش ایسنا، علیرضا رییسی با اشاره به پیچیدگی های ویروس کرونا، گفت: اما با این حال این ویروس یک صداقتی هم در وجودش هست و آن این است که هر کسی به قلمرویش وارد شود را حتما مبتلا می کند و تنها چیز ثابت در دنیا درباره این ویروس همین موضوع است؛ بنابراین هر زمان میزان رعایت پروتکل های بهداشت پایین می آید، خیز بیماری آغاز می شود؛ این افت و خیز ها را در این بیماری زیاد مشاهده کرده ایم.

وی افزود: اسفندماه که این بیماری آغاز شد و اوج گرفت؛ ابتدا موارد بیماری را در دو استان قم و گیلان داشتیم و سپس کل کشور و بعد از آن شاهد بودیم مردم بسیار خوب پروتکل ها را رعایت کردند و مسافرت ها نیز کم شد و به این ترتیب شاهد افت بیماری بودیم تا اردیبهشت ماه که تقریبا بیماری به سمت مهار شدن حرکت می کرد.

رییسی ادامه داد: بعد از آن در تعطیلات عید فطر دوباره مسافرت ها زیاد و عدم رعایت پروتکل ها را شاهد بودیم؛ به طوری که میزان رعایت پروتکل ها در فرودرین ماه 78 درصد و در اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد به حدود 17.5 درصد رسید و به دنبال آن خیز شدید بیماری را در اواخر خرداد و مردادماه شاهد بودیم.

وی افزود: بعد از آن نیز مجددا رعایت پروتکل ها و زدن ماسک را شاهد بودیم و مسافرت های آنچنانی نداشتیم و این موضوع باعث افت بیماری شد. به این ترتیب اواخر مردادماه شاهد افت بیماری بودیم؛ به طوری که میزان بستری ها و مرگ و میر ناشی از این بیماری کاهش یافت.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: اما در حال حاضر و بعد از تعطیلات اخیر، عده قلیلی از مردم رعایت نکردند و مسافرت ها آغاز شد. این درحالی است که ثابت شده مسافرت رفتن باعث خیز مجدد بیماری می شود و این اتفاق متاسفانه دارد می افتد؛ به طوری که هفته پیش نسبت به هفته قبل از آن، آغاز خیز مجدد بیماری را شاهد هستیم و به عنوان مثال در تهران در مقایسه دو هفته با یکدیگر، میزان بیماران از روزانه 900 بیمار به 1800 بیمار افزایش یافت؛ یعنی طی یک هفته میزان بیماران دو برابر شد.

وی گفت: در برخی استان های دیگر هم شاهد خیز بیماری هستیم و امیدواریم بتوانیم دوباره با رعایت پروتکل ها بتوانیم این خیز را مهار کنیم و به آرامش نسبی بازگردیم.

منبع: فرارو
انتشار: 6 آبان 1399 بروزرسانی: 6 آبان 1399 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1155

به "خیز مجدد کرونا در تهران و چند استان دیگر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خیز مجدد کرونا در تهران و چند استان دیگر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید