خبرنگاران رئیس شورای جهانی صنایع دستی بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت

به گزارش مجله بوشهری ها، تهران- خبرنگاران- غاده حجاوی رئیس شورای جهانی صنایع دستی، شامگاه پنجشنبه 12 فروردین 1400 بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت.

خبرنگاران رئیس شورای جهانی صنایع دستی بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت

به گزارش خبرنگاران از میراث آریا، علت مرگ غاده حجاوی ابتلا به ویروس کووید 19 عنوان شده است. رئیس شورای دنیای صنایع دستی بارها به منظور آنالیز شرایط شهرها و روستاهای دنیای صنایع دستی قبل و بعد از ثبت آن ها به کشور ما سفر نموده بود.

غاده حجاوی که اصالتا اهل کشور کویت است، علاقه زیادی به صنایع دستی و ظرفیت های موجود آن در ایران داشت.

او در سفر به ایران با حضور در شهرها و استان های مختلف کشورمان از جمله، مشهد، ملایر، زنجان، روستای قاسم آباد گیلان و ... ضمن آنالیز ظرفیت های ایران در حوزه صنایع دستی نقش مهمی در ثبت دنیای شهرها و روستاهای صنایع دستی ایران داشته است، به گونه ای که در حال حاضر ایران با 14 شهر و روستای دنیای رتبه اول را در تعداد ثبت دنیای شهرها و روستاهای صنایع دستی در دنیا دارد.

غاده حجاوی ارتباط تنگاتنگی با مسئولان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشورمان و نیز هنرمندان شهرها و روستاهای مختلف ایران داشت و همیشه به عنوان یکی از حامیان صنایع دستی ایران از او نام برده می گردد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با صدور پیغامی درگذشت غاده حجاوی رئیس شورای دنیای صنایع دستی را تسلیت گفت.

در متن پیغام دکتر علی اصغر مونسان آمده است: شیوع بیماری کرونا تا به امروز تألمات زیادی را بر جامعه دنیای تحمیل نموده و موجب فقدان شمار قابل توجهی از هم نوعانمان در سراسر دنیا شده است. در این میان درگذشت سرکار خانم غاده حجاوی رئیس فقید شورای دنیای صنایع دستی، خبری اندوه بار برای همه کسانی است که شاهد کوشش ها و فعالیت های ارزشمند آن زنده یاد در جهت اعتلا و ارتقای صندلی صنایع دستی در نظام بین الملل بوده اند.

او در دوران فعالیت خود با نگاه ویژه به هنرهای اصیل و صنایع دستی مردمان جای جای این کره خاکی و جدیت در توسعه، ترویج و حمایت از دست ساخته های هنرمندانه بشری، گام های استواری در جهت تأمین اهداف شورای دنیای صنایع دستی برداشت.

زنده یاد غاده حجاوی همیشه دارای ارتباط اثربخشی با کشورهای اعضای شورای دنیای صنایع دستی بود و در این میان با آگاهی از ظرفیت های منحصر به فرد صنایع دستی ایران تعاملی سازنده با وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی داشت که دستاورد آن، شناساندن هر چه شایسته تر هنر اصیل ایرانی و کسب رتبه اول کشورمان در تعداد ثبت دنیای شهرها و روستاهای صنایع دستی بود.

اینجانب ضمن عرض تسلیت به خانواده و بازماندگان وی و اعضای محترم شورای دنیای صنایع دستی، امیدوارم راستا ارزنده او با انتخاب جانشینی شایسته و در سایه همکاری و همراهی اعضای شورای دنیای صنایع دستی ادامه یابد.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور و معاون غرب آسیای منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای دنیای صنایع دستی، نیز با صدور پیغامی درگذشت غاده حجاوی رئیس این شورا را تسلیت گفت.

در متن پیغام تسلیت پویا محمودیان آمده است: در گذشت رئیس محترم شورای دنیای صنایع دستی سرکار خانم دکتر غاده حجاوی، موجب تاثر و تالم فراوان شد.

در صبح سیزدهم فروردین خبر تلخ و غم انگیز در گذشت این بانوی عظیم که در راستای تعالی صنایع دستی در دنیا زحمات زیادی کشیدند، همه ما را در بهت و اندوه فراوان فرو برد.

عشق، روحیه، انگیزه و پشتکار او مثال زدنی و همکاری صمیمانه و کوشش های او برای ارتقای صندلی صنایع دستی جمهوری اسلامی ایران در دنیا بسیار ارزشمند و قابل تقدیر بود.

او قلبا و عمیقا به صنایع دستی ایران باور داشت و در سفرهایی که به ایران داشت عمده وقتش را با هنرمندان و صنعتگران می گذراند و بسیار ایران و هنرمندان این کشور را دوست می داشت، صد دریغ و افسوس که دیگر نیست.

چهره بشاش و لبخند همیشگی اش از یادمان نخواهد رفت و نام او همیشه به نیکی در خانواده صنایع دستی ایران باقی خواهد ماند.

با توجه به همراهی های بی دریغ و کوشش هایی که او برای معرفی و توسعه صنایع دستی ایران در دنیا در طی سال های گذشته داشت، همیشه یادآور یکی از همراهان صنایع دستی و هنرهای سنتی جمهوری اسلامی ایران خواهد بود و فقدان و نبود این بانوی توانمند برای تمامی جامعه هنرمندان قطعا خلأ عظیمی محسوب خواهد شد.

اینجانب این ضایعه را به خانواده محترم ایشان و جامعه صنایع دستی دنیا تسلیت عرض می کنم و از خداوند عظیم برای آن مرحومه، رحمت و غفران الهی مسئلت دارم. خدایش بیامرزد و در بهشت برین صندلیش باد.

منبع: ایرنا
انتشار: 27 فروردین 1400 بروزرسانی: 27 فروردین 1400 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1500

به "خبرنگاران رئیس شورای جهانی صنایع دستی بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران رئیس شورای جهانی صنایع دستی بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید