پیش بینی هایی درباره سفرهای شهریور و مهر

به گزارش مجله بوشهری ها، ایسنا/ این خبر پیرامون پیش بینی هایی درباره سفرهای شهریور و مهر برای شما نگارش شده است.

پیش بینی هایی درباره سفرهای شهریور و مهر

علی اصغر شالبافیان، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در پنجاه و هفتمین جلسه ستاد هماهنگی خدمات سفر که به انگیزه مدیریت سفرها در دهه سرانجامی ماه صفر و شهریور با حضور نمایندگان 28 دستگاه اجرایی برگزار گردید، گفت: در حال حاضر با سه پیک سفر روبرو هستیم که تعطیلات سرانجام ماه صفر و تعطیلات نیمه نخست مهر را در بر خواهد گرفت.

رئیس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر اضافه نمود: در تعطیلات سرانجامی ماه صفر مقصد تعداد قابل توجهی از زائران به سمت شهر مشهد در استان خراسان رضوی خواهد بود و به تبع این اقدام، استانهایی که به عنوان استانهای تعیین انتخاب شده اند، شامل استانهای گلستان، خراسان جنوبی و سمنان نیز دربرگیرنده پراکندگی سفرهای این تعطیلات خواهند بود.

معاون گردشگری کشور با این پیش بینی که زائران با سرانجام ماه صفر به تدریج از استان خراسان رضوی و استانهای همجوار خارج می شوند، گفت: برای مدیریت خروج زائران احتیاج است ستادهای اجرایی خدمات سفر استانها با اتخاذ تدابیر لازم از جمله ادامه فعالیت موکبها دو تا سه روز پس از سرانجام شهادت امام رضا (ع) اقدامی شایسته در میزبانی از زائران انجام دهند.

شالبافیان با تاکید بر اینکه فعالیت ستادهای اجرایی خدمات سفر در استانها با سرانجام ماه صفر به سرانجام نخواهد رسید، اظهار کرد: با توجه به اینکه پیش بینی می گردد بیشترین حجم خروج از استان خراسان رضوی روز آدینه (24 شهریور) خواهد بود، به همین علت در مسیر بازگشت فعالیت دستگاه ها و خدمات رسانی به زائران نیز تداوم خواهد داشت. از این رو استانها باید به نیروهای محلی و موکب هایی که داوطلبانه فعالیت می نمایند، برای استمرار فعالیت اطلاع رسانی نمایند و حمایت های لازم را به عمل آورند.

معاون گردشگری با این یادآوری که همیشه و از دیرباز با نزدیک شدن به شروع سال تحصیلی با پیک سفرهای تابستانی روبرو خواهیم بود، گفت: پیش بینی می گردد زائرانی که از استان خراسان رضوی خارج می شوند در استانهای گلستان، مازندران و سایر استانها ماندگار شوند و تراکم جمعیت به استانهای شمالی منتقل گردد. از این رو از دستگاه های خدمات سفر استانی تقاضا دارم تمهیدی جدی برای مدیریت سوانح جاده ای داشته باشند.

شالبافیان با بیان اینکه طبق آمار بیش از 76 درصد سفرهای هموطنان سراسر کشور به صورت زمینی انجام می گردد، اضافه نمود: این موضوع نشان می دهد که اگر تمرکز و توجه جدی به مدیریت سفرهای زمینی و کنترل حوادث داشته باشیم، گام بزرگی برای افزایش ایمنی و امنیت گردشگران برداشته خواهد شد.

رئیس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر برپایی نمایشگاه های صنایع دستی و یا کمپین سی - شصت را برای ترغیب گردشگران به توقف و افزایش استراحت رانندگان پیشنهاد کرد.

معاون گردشگری بعلاوه به منظور مدیریت زائران در تعطیلات دهه سرانجامی ماه صفر یادآور شد: از همکاران صدا و سیما به عنوان یکی از اعضای اصلی ستاد مرکزی هماهنگی ستاد سفر تقاضا دارم که به منظور لزوم تدارک محل اقامت در شهر مشهد و نیز تهیه بلیت برگشت اطلاع رسانی گسترده داشته باشند که این اقدام می تواند در مدیریت یکی از اصلی ترین پیک های سفر پیش رو مؤثر باشد.

او ادامه داد: با وجود اینکه ستاد اجرایی خدمات سفر استان خراسان رضوی برای 700 هزار نفر - شب اقامت تدارک دیده است، اما لحاظ کردن دیگر تدابیر می تواند در مدیریت سفرها مؤثر واقع گردد.

شالبافیان بعلاوه به اعضای ستاد سفر توصیه کرد تغییرات آب و هوایی، وجود گرد و غبار و نیز مواج بودن سواحل را در اطلاع رسانی های سفر مورد تاکید و توجه قرار دهند.

مصطفی فاطمی فیروزآبادی، دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر در ادامه با بیان اینکه در روزهای پیش رو با پیک دوم سفرهای گردشگران خارجی نیز روبرو هستیم، گفت: پیش بینی های ما حاکی از این است که بسیاری از تورهایی که برای ورود به ایران ثبت نام نموده اند بویژه از کشورهای همسایه، روسیه و چین در مهر و آبان بیشترین حجم سفرها را داشته باشند.

او اضافه نمود: پیرو این پیش بینی، تشکیل کمیسیون امنیت گردشگران خارجی در استانهایی که گردشگران خارجی به آن وارد می شوند، ضروری است. این اقدام باید با هماهنگی استاندار و معاون سیاسی امنیتی استاندار و حضور دستگاه های امنیتی انتظامی، انجام و مصوبات آن ارسال گردد. ضروری است تدابیر لازم برای ایمنی و امنیت گردشگران خارجی که پیک دوم سفرهای آنها از مهر شروع خواهد شد، مد نظر قرار گرفته گردد.

فاطمی بعلاوه برنامه ریزی برای مدیریت ترددها و خدمات رسانی در طول مسیر، تسهیل ترددها در مسیرهای ورودی و خروجی بویژه در استانهای شمالی، مدیریت نوسانات دما، مواج بودن دریا و رعایت نکات ایمنی در سواحل را برای تعطیلات پیش رو عنوان نمود.

منبع: همگردی
انتشار: 21 شهریور 1402 بروزرسانی: 21 شهریور 1402 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 2239

به "پیش بینی هایی درباره سفرهای شهریور و مهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی هایی درباره سفرهای شهریور و مهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید