جزئیات وام های نو مسکن

به گزارش مجله بوشهری ها، دولت نو برنامه اصلی خود در بخش مسکن را ساخت یک میلیون مسکن در سال و ساخت 4 میلیون مسکن در طول 4 سال اعلام نموده است. جزئیاتی از این برنامه اعلام شده است اما قرار است در هفته آینده از این برنامه رونمایی گردد. در کنار آن افزایش تسهیلات خرید مسکن هم از سوی بانک مسکن ابلاغ شده است.

جزئیات وام های نو مسکن

480میلیون تومان بیشترین مبلغ وام

اخیراً سقف تسهیلات خرید مسکن فردی و زوجین در تهران به 200 و 400 میلیون تومان، در کلانشهرها به 160 و 320 میلیون تومان و سایر شهرها به 120 و 240 میلیون تومان و بعلاوه تسهیلات جعاله مسکن به 80 میلیون تومان افزایش یافته است.

دریافت این وام به وسیله خرید اوراق است. برای دریافت سقف تسهیلات خرید مسکن زوجین در تهران از محل اوراق حق تقدم (480 میلیون تومان) شامل 400 میلیون وام خرید و 80 میلیون تومان وام جعاله باید 960 برگه خریداری گردد.

با توجه به اینکه قیمت هر برگه اوراق روز گذشته 80 هزار تومان بود، متقاضی وام 480 میلیون تومانی مسکن باید 76 میلیون و 800 هزار تومان اوراق خریداری کند.

متقاضیان وام خرید مسکن، معمولاً اقشار میانه جامعه هستند که خودشان توان تأمین بخشی از هزینه خرید مسکن را دارند و از وام برای تکمیل آورده خود استفاده می نمایند. اما برنامه دولت برای تأمین مسکن اقشار ضعیف، ساخت مسکن برای آنان در قالب قانون جهش فراوری و ساخت سالانه یک میلیون مسکن است.

وام مسکن روستایی

بعلاوه مبلغ وام ساخت مسکن روستایی از 50 میلیون به 100 میلیون تومان افزایش یافت. البته رئیس بنیاد مسکن از ارائه پیشنهاد این بنیاد به شورای عالی مسکن برای افزایش سقف تسهیلات ساخت مسکن روستایی تا 200 میلیون تومان خبر داده است.

جزئیات برنامه جهش فراوری مسکن

برنامه ساخت یک میلیون مسکن در سال و ادامه آن تا 4 سال، در قالب قانون جهش فراوری مسکن است. در این برنامه دولت زمین رایگان را برای ساخت مسکن به سازندگان ارائه می نماید بعلاوه تسهیلات مقرون به صرفه قیمت ساخت را به سازندگان می پردازد تا هزینه نهایی ساخت این مسکن هزینه ای متناسب با شرایط مالی دهک های پایین داشته باشد. هفته گذشته شورای عالی مسکن به ریاست رئیس جمهوری تشکیل شد تا در مورد برنامه جهش فراوری مسکن تصمیمات نهایی گرفته و اعلام گردد. با اینکه هنوز دولت به صورت رسمی از این برنامه رونمایی ننموده است اما متولیان بخش مسکن، جزئیاتی از آن را اعلام نموده اند.

شروع ثبت نام

ثبت نام از متقاضیان واحدهای طرح جهش فراوری و تأمین مسکن هنوز شروع نشده و طبق وعده باید تا یک هفته دیگر شرع گردد. شروط ثبت نام از متقاضیان در قانون جهش فراوری مسکن مانند برنامه های دیگر انبوه سازی مسکن در سال های گذشته است. بر این اساس متقاضیان برای ثبت نام مسکن باید دارای 4 شرط باشند: متأهل بودن متقاضی یا سرپرست بودن خانوار (بانوان مجرد بالای 35 سال سن هم امکان ثبت نام دارند) سابقه حداقل 5 سال سکونت در شهر مورد تقاضا، متقاضی از سال 84 تا کنون نباید مالک واحد مسکونی باشند، دارا بودن فرم ج سبز هم آخرین شرط متقاضیان مسکن حمایتی است.

منبع: روزنامه ایران

منبع: فرارو
انتشار: 12 آبان 1400 بروزرسانی: 12 آبان 1400 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1788

به "جزئیات وام های نو مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات وام های نو مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید