تنوع فرهنگی از گوناگونی های هم ریشه حکایت دارد

به گزارش مجله بوشهری ها، میرشکرایی تنوع فرهنگی و تکثر فرهنگی را جدای از یکدیگر دانست و توضیح داد: تنوع فرهنگی از گوناگونی های هم ریشه و هم بن حکایت دارد که در ذات خود جانمایه وحدت را نهفته دارند چنان که کردان و بلوچان در دو سمت ایران کاملا دور از هم زندگی می نمایند و زبان ، آداب ، سنت ها و رفتارهای نزدیک به هم هستند.

تنوع فرهنگی از گوناگونی های هم ریشه حکایت دارد

به گزارش مجله بوشهری ها به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، محمد میرشکرایی مردم شناس، محقق و نویسنده این مطلب را در نشست پیش همایش ملی آیین ؛ صلح ، وحدت و تنوع فرهنگی بیان کرد و با اشاره به مفهوم تنوع فرهنگی و تکثر فرهنگی و تفاوت این دو گفت: تنوع فرهنگی حکایت از گوناگونی دارد اما گوناگونی های هم ریشه و هم بن که در ذات خود جانمایه وحدت را نهفته دارند.

او اضافه نمود: بن و ریشه مشترک خود سبب ساز همسویی آمال و خواسته ها و مانع ایجاد اختلاف بوده و از این رو آشتی ساز و زمینه ساز صلح است.

این محقق اظهار کرد: چنان که کردان و بلوچان در دو سمت ایران کاملا دور از هم در مرزهای غرب و شمال غربی و در سوی شرق و جنوب شرقی ایران زمین زندگی می نمایند و دارای مشترکات فراوان فرهنگی مانند زبان ، آداب ،سنت ها و رفتارهای نزدیک به هم هستند.

این مردم شناس پیشکسوت با بیان اینکه در مورد بخش های دیگر سرزمین ایران حتی در میان مناطقی در آن سوی مرزها امروزی کشور نیز چنین است توضیح داد: اما در کشوری مانند اتحاد جماهیر شوروی سابق ، هیچ رابطه فرهنگی بطور مثال میان تاجیکان در آسیای مرکزی با مردمان لیتوانی و یا باشندگان مناطق خاوری سیبری وجود نداشت.

به گفته این پژوهشگر ، مجموعه اقوام و ملت های ساکن آن سرزمین ها مشمول عنوان تکثر فرهنگی می شوند که در یک گوناگونی در قالب پیوند و وحدت قرار دادی کنار هم قرار گرفته بودند.

او در انتها اظهار داشت که البته در تکثر فرهنگی ، گاهی همزیستی دراز مدت تاریخی می تواند جای خالی هم ریشگی و بن مشترک را پرکند.

فردوسی به رغم توانایی شگف انگیزش در حماسه سرایی فطرتا با جنگ مخالف است

دیگر سخنران این نشست احمد کتابی عضو پژوهشکده مطالعات اجتماعی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با بیان مواردی در مورد موضوع صلح و مدارا از دیدگاه حکیم فردوسی گفت: فردوسی را بزرگترین حماسه سرای ایران زمین خوانده اند که این عنوان به حق شایسته اوست.

او اضافه نمود: سراسر شاهنامه آکنده از توضیح و توصیف دلاوری ها ،پایمردی ها و جانفشانی های مردم ایران به نحو اعم و گردان و پهلوانان آن به نحو اخص است اما شگفتا که این کتاب رزم نامه در عین حال کتاب نیکوکاری ، خرد ورزی ، راستی گرایی ، جوانمردی و مدارا نیز هست.

این پژوهشگر خاطر نشان ساخت که فردوسی به رغم توانایی شگفت انگیزش در حماسه سرایی و چیره دستی کم نظیرش در توصیف جنگها و تصویر صحنه های نبرد فطرتا و اصولا با جنگ و خونریزی مخالف است و توسل به آن را در موارد خاص در شرایطی مشخص جایز و مآغاز نمی داند.

صلح رکن اساسی فرهنگ ایرانی

سید احمد محیط طباطبایی مشاور سرپرست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و دبیر علمی همایش ملی آیین ؛ صلح ، وحدت و تنوع فرهنگی دیگر سخنران این نشست نیز با اشاره به شرایط منطقه ای که صلح و همزیستی را به یک اصل و احتیاج مهم تبدیل نموده اضافه نمود: سازمان های بین اللملی نظیرایکوم ،اکو ، یونسکو و...دو دهه است که موضوع صلح را در راس امور خود قرار داده اند.

او با بیان اینکه صلح به معنای جنگ نکردن نیست توضیح داد:صلح از خانواده آغاز و به تدریج به جامعه کشیده می گردد و در قالب اقوام و قبایل و ... شکل می گیرد.

محیط طباطبایی با اشاره به مفهوم آیین صلح که محور همایش است اضافه نمود: در فرهنگ تاریخی کشور ایران تا به امروز صلح یک رکن اساسی بوده و تمامی رفتارهای تاریخی در قالب تنوع فرهنگی که این پیکره را به هم متصل نموده مفهوم صلح است.

دبیر علمی همایش، تنوع اقلیمی را منجر به تنوع فرهنگی دانست و اضافه نمود: هر یک از فرهنگهای موجود در کشور یک مزیت دارند که مجموعه آنها ایرانی بودن را شکل می دهند ، به همین دلیل موضوعاتی با عنوان صلح در راس کار هستند.

او در ادامه با اشاره به بعضی از آیین های ایرانی، نوروز را نماد همبستگی دانست و توضیح داد: تمامی ایرانیان از هر قومیتی سفره نوروز مشترک دارند که نشان از همبستگی و تنوع فرهنگی در ایران دارد.

محیط طباطبایی با اشاره به بحران های اجتماعی که منجر به ایجاد بحران زیست محیطی و فرهنگی در یک قرن اخیر شده دلیل پیدایش این بحران ها را حرکت در جهت مخالف فرهنگی ایرانی که همان تنوع فرهنگی است دانست و توضیح داد: در صد سال اخیر به دنبال یکسان سازی فرهنگ ها بوده ایم در حالیکه فرهنگ ایرانی از همین فرهنگ های متنوع تشکیل شده است.

مجتبی مقصودی صاحب نظر در مسائل قومی و رییس هیأت مدیره انجمن علمی مطالعات صلح ایران، دیگر سخنران این نشست با اشاره به مقوله صلح، به بیان مواردی در مورد سیاست های صلح، وحدت و تنوع فرهنگی در جمهوری اسلامی ایران پرداخت و به نقش مردم ، جامعه ، احزاب ، نخبگان و... در این حوزه اشاره نمود.

همایش ملی آیین ؛ صلح ، وحدت و تنوع فرهنگی 8اسفند ماه در خانه اندیشمندان برگزار می گردد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 29 خرداد 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 71

به "تنوع فرهنگی از گوناگونی های هم ریشه حکایت دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنوع فرهنگی از گوناگونی های هم ریشه حکایت دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید