برگزیت؛ تاثیر توافق در زندگی و کار صاحبان مشاغل بریتانیایی

به گزارش مجله بوشهری ها، مدیر عامل یک شرکت لبنیاتی در بریتانیا: با توجه به حجم عظیمی از کاغذبازی های جدید پس از برگزیت شرایط تجارت دشوارتر خواهد شد.

برگزیت؛ تاثیر توافق در زندگی و کار صاحبان مشاغل بریتانیایی

بریتانیا و اتحادیه اروپا (EU) پس از ماه ها بحث، گفت و گو و اختلاف نظر در باره حقوق ماهیگیری و قوانین تجاری به توافق برگزیت دست یافتند.

به گزارش خبرنگاران، این توافق برای بسیاری از شرکت های بریتانیایی که از پیشتر از شیوع ویروس کرونا آسیب دیده اند و نگران افزایش تعرفه یا مالیات بر کالاهای وارداتی هستند؛ یک خیال راحت به همراه می آورد.

در برگزیت بدون توافق، بریتانیا و اتحادیه اروپا از اول ژانویه سال 2021 مجبور به اعمال تعرفه های سنگین بر کالاهای وارداتی بودند. هر توافقی همچنان باید توسط کنندگان مجلس بریتانیا و اروپا تصویب شود.

نکات اولیه

توافق برگزیت درست چند روز قبل از مهلت نهایی انجام شد. این بدان معناست که بریتانیا و اروپا می توانند بدون مالیات یا اعمال تعرفه بیشتر بر کالاهای واراداتی به تجارت خود ادامه دهند.

به دلیل گسترده بودن و زیاد بودن حجم تواق که ظاهرا بیش از 1500 صفحه است، هنوز از جزئیات آن خبری نیست.

چه چیزی باعث طولانی شدن فرآیند برگزیت شده است؟ بریتانیا در سال 2016 و طی یک رفراندوم به (برگزیت) یا خروج از اتحادیه اروپا رای داد و در آخرین روز سال جاری میلادی (1 ژانویه 2020) به صورت کامل اتحادیه اروپا را ترک می کند.

تغییرات بزرگی در پیش است. اگرچه این خروج با یک توافق تجاری صورت می گیرد اما تغییرات زیادی با خود به همراه دارد و نحوه سفر، زندگی و تجارت بین اتحادیه اروپا و بریتانیا را تا حدی عوض خواهد کرد.

اما از اولین روز سال نوی میلادی تغییرات بزرگ در مشاغل بریتانیا به وجود خواهد آمد. بی بی سی با صاحبان چند شرکت مختلف در مورد شیوه تغییر در مشاغل صحبت نموده است.

برایان گریفیتس و همسرش لیز مزرعه داران بریتانیایی/ عکس: GETTY IMAGES

یک مزرعه دار: این توافق هزاران پوند برای ما می ارزد

برایان گریفیتس یک پرورش دهنده گوسفند در دوون بریتانیا می گوید: توافق بهترین هدیه کریسمسی بود که ممکن بود به من داده شود. من خرسند و آرامم.

گریفیتس رئیس اتحادیه ملی گوسفندداران بریتانیا است و 900 بره گوشتی را پرورش می دهد. از آنجا که گوشت این بره ها قرار است در تابستان و پائیز 2021 به فروش برسند این فرد به چرخه طولانی از تولید مرتبط است.

حدود 40 درصد از گوشت بره بریتانیا به اتحادیه اروپا ارسال می شود. اگر برگزیتِ بدون توافق رخ می داد، تجارت گوشت باید براساس تعرفه های سازمان تجارت جهانی صورت می گرفت. تعرفه های این سازمان باعث کاهش قیمت گوشت گوسفند می شد و پرورش دهندگان بریتانیایی این محصول با ضررهای هنگفتی روبرو می شدند.

گریفیتس در این باره گفت: این توافق ده ها هزار پوند برای من ارزش دارد. زندگی، درآمد و کار من در بریتانیا در معرض خطر بود.

او اضافه نمود: اکنون می توانم با اطمینان بیشتری کارم را ادامه داده و گوشت بیشتری تولید کنم زیرا می دانم تجارتِ بدون تعرفه بازار خوبی برای محصولات من محسوب می شود.

جان سوالو یکی از موسسان شرکت خدمات حمل و نقل و باربری جوردون برایت / عکس: JON SWALLOW

کارشناس حمل و نقل و باربری: ما برای آماد گی 6 ماه زمان می خواهیم

جان سوالو یکی از موسسان شرکت خدمات حمل و نقل و باربری جوردون برایت در منطقه سافولک بریتانیا و به عنوان یکی از کارشناسان حمل و نقل کالا به اروپا در مورد این توافق نگران است.

او نگران افزایش مدارک اضافی مورد نیاز و تاثیر آن روی مشتریان و ده ها هزار کامیونی است که روزانه بین مرزهای فرانسه و بریتانیا عبور و مرور می کنند.

سوالو گفت: من متحیرم. آنها می گفتند که به مردم زمان می دهند تا به مشاغل خود و تغییرات ایجاد شده مانند زمان ارسال و تحویل بنگرند وارزیابی های لازم را انجام دهند. چرا آنها زمان بیشتری را برای اجرای این دوره صرف نمی کنند.

این موسس شرکت حمل و نقل در اروپا اضافه نمود: بخش عمده ای از مشاغل منتظر این معامله بودند تا ببینند چه کارهایی برای آمادگی خود نیاز دارند. اکنون آنها کمتر از 7 روز وقت دارند. به خاطر تعطیلات و تغییرات هیچ نیرویی در ادارات حضور ندارد و مشاغل حداقل به یک دوره اجرایی 6 ماهه (برای تطبیق با تغییرات) نیاز دارند.

این کارشناس حوزه حمل و نقل اضافه نمود: چند هفته پیش فرانسه در اقدامی آزمایشی شروع به چک پاسپورت رانندگان در منطقه مرزی دوور در جنوب شرقی بریتانیا کرد. چک پاسپورت هر راننده حداقل 30 ثانیه طول کشید و همین موضوع باعث ایجاد ترافیکی ترسناک و 8 کیلومتری در خاک بریتانیا شد.

او گفت: شما اینک شاهد تعداد زیادی از رانندگان وحشت زده از شرایط و ترافیک هستید که تمایلی برای بازگشت به ابن کار در این منطقه ندارند.

سوالو اضافه نمود: بسیاری خواهان ارسال کالاهای خود به اتحادیه اروپا هستند اما در حال حاضر راننده کافی برای اجرای این خواسته وجود ندارد.

وی گفت: مردم هزینه های نجومی را برای جابه جایی کالاهای خود پرداخت نموده اند و با افزایش قیمت کالا، فروش محصولات سخت تر و شرایط دشوارتر خواهد شد.

استفن بریت مدیرعامل یک شرکت انبارداری در سافولک بریتانیا / عکس: STEPHEN BRITT

صاحب یک شرکت انبارداری: تعویق پرداخت مالیات بر ارزش اضافه نموده برای ما فوق العاده است

استفان بریت مدیرعامل یک شرکت انبارداری در سافولک بریتانیا که ابتدا کالاهای وارداتی را انبار و سپس برای مشتریان توزیع می کند، در این باره می گوید: از توافق تجاری، سهمیه و تعرفه صفر بین اروپا و اتحادیه اروپا احساس آرامش می کند.

بریت از این واقعیت که سیستم پرداخت مالیات بر ارزش اضافه نموده به تاخیر افتاده و در اولین روز سال نوی میلادی اجرایی نخواهد شد، هیجان زده است.

او گفت: صاحبان مشاغل برای زمانی طولانی مالیات بر ارزش اضافه نموده محصولات وارداتی را هنگام عبور کالا از مرز و ورود آن به کشور پرداخت می کردند، اما اینک شما می توانید این مالیات را به صورت فصلی محاسبه و پرداخت کنید.

مدیرعامل شرکت انبارداری بریتانیایی در این باره گفت: اگر اتحادیه اروپا را ترک ننموده بودیم، اداره درآمد و گمرک (HMRC) و شوراهای محلی بریتانیا اجازه پرداخت فصلی مالیات بر ارزش اضافه نموده را به ما نمی دادند. برای آنها جریان مالی یک مسئله است.

جولی پرایس/ عکس: JULIE PRICE

مدیر عامل یک شرکت بیمه: توافق برگزیت ترمزها را از سر راه برمی دارد

جولی پرایس مدیر عامل شرکت بیمه جولی پرایس در جنوب غربی لسترشایر است.

او با اشاره به اینکه معامله تجاری برگزیت به صورت مستقیم روی شرکتش تاثیری ندارد، می گوید: این توافق تاثیر چشم گیری روی کار مشتریان صادر و وارده کننده ما دارد و می تواند فرایند تجارت آنها را آسانتر کند.

این مالک شرکت بیمه امیدوار است پس از این توافق دولت تمرکز خود را بر بهبود اقتصاد قرار دهد.

او می گوید: ما به انعطاف بیشتری نیاز داریم و همواره در تجارت جهانی مهارت داشته ایم. توافق برگزیت ترمزها را از سر راه برمی دارد.

وی اضافه نمود: از طرفی ما به باید و نبایدهای 27 کشور برای انجام کارهایمان نیاز نداریم. ما را رها کنید این کار به ما آزادی می دهد.

اد سالت مدیر عامل شرکت لبنیات دلمر در چشایر بریتانیا / عکس: اد سالت

مدیر عامل یک شرکت لبنیات بریتانیا: کار سختی در پیش است

اد سالت مدیر عامل شرکت لبنیات دلمر در چشایر از توافق اجرا شده شاد است و در باره آینده پس از 1 ژانویه 2021 محتاطانه حرف می زند.

او می گوید: با توجه به پایبندی بیش از حد به قوانین جدید با حجم بزرگی از کاغذبازی روبه رو خواهیم شد که قبلا اینچنین نبود.

مدیر عامل شرکت لبنیات دلمر گفت: بله ما دیگر تعرفه نداریم، از طرفی توافق تجارت آزاد را نیز داریم اما با مراحل سخت تری از کار تجارت روبه روهستیم.

او با اشاره به ضرورت تصویب این توافق از طرف 27 کشور عضو اتحادیه اروپا گفت که احتمال لغو این توافق در صورت مخالفت شورای اتحادیه اروپا وجود دارد. مجموعه اروپایی پیشتر توافق اتحادیه اروپا- کانادا را به دلیل مخالفت بلژیک با بخشی از توافق نپذیرفت.

اد سالت گفت: من خرسندم اما ما هنوز کار سختی در پیش داریم . ما یک توافق داریم و باید برای آینده ای سخت آماده شویم.

منبع: عصر ایران
انتشار: 16 بهمن 1399 بروزرسانی: 16 بهمن 1399 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1358

به "برگزیت؛ تاثیر توافق در زندگی و کار صاحبان مشاغل بریتانیایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزیت؛ تاثیر توافق در زندگی و کار صاحبان مشاغل بریتانیایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید