این 8 خوردنی را از همین امروز ترک کنید

به گزارش مجله بوشهری ها، بیشتر ما در تمام روز کوشش می کنیم در رژیم غذایی خود تعادل را رعایت کنیم اما اگر این رژیم غذایی متعادل حاوی غذاهای مختلف فرآوری شده و حاوی قند فراوان باشد آیا باز هم رعایت تعادل، کافی و موثر خواهد بود؟

این 8 خوردنی را از همین امروز ترک کنید

این 8 خوردنی را از همین امروز ترک کنید

بیشتر ما در تمام روز کوشش می کنیم در رژیم غذایی خود تعادل را رعایت کنیم اما اگر این رژیم غذایی متعادل حاوی غذاهای مختلف فرآوری شده و حاوی قند فراوان باشد آیا باز هم رعایت تعادل، کافی و موثر خواهد بود؟

-

این نوع از خوردنی ها در واقع مواد سمی را به تدریج وارد بدن شما می نمایند. اگر رژیم غذایی شما حاوی مقادیری از فست فودها، مرغ سرخ نموده، شکلات و تنقلات بسته بندی شده و صنعتی باشد در جهت چاقی یا ابتلا به بیماری قلبی قرار گرفته اید.

به گزارش سایت اینترنتی ارگانیک، برای جلوگیری از این فرایند ورود مواد سمی به داخل بدن در این جا نمونه هایی از ناسالم ترین این مواد غذایی اسم شده که تاکید می گردد از همین امروز آن ها را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

این خوردنی ها عبارتند از:

1- سودا

شاید تا به امروز درباره این نوشیدنی مطالب زیادی مطرح نشده است. سودا حاوی ماده نگه دارنده ای موسوم به سدیم بنزوات است که در نوشابه های بدون گاز یافت می گردد و یک عامل محرک بسیار قوی در بروز آلرژی ها، آسم و اگزما است.

اسید فسفریک هم که طعم تند و تیز مطلوبی به سودا می دهد موجب پوکی استخوان و پوسیدگی دندان ها می گردد.

بعضی کارشناسان ادعا می نمایند آسیبی که از این اسید به استخوان ها وارد می گردد، شدیدتر از اسید باتری است. این اسید، کلسیم و سایر املاح معدنی را از بدن دفع می نماید و به استخوان ها و دندان ها آسیب جدی وارد می نماید.

اسید فسفریک بعلاوه در بروز مسائل کلیوی نقش دارد. به علاوه بیشتر سوداها حاوی غلظت بالایی از شیرین نماینده های قندی هستند که به نوبه خود خطر بروز سندرم متابولیک، چاقی، دیابت و امراض قلبی را تشدید می نماید.

2- غذاهای سرخ نموده

تا به امروز آزمایشات زیادی به منظور آنالیز تأثیر مصرف غذاهای سرخ نموده روی سلامتی انجام گرفته اند.

در مطالعات مختلف از سراسر دنیا رابطه بین مصرف این نوع غذاها به ویژه گوشت سرخ شده با ابتلا به سرطان ها شناسایی شده است.

یک مطالعه اخیر نشان داده است که مصرف گوشت سرخ شده خطر ابتلا به سرطان مثانه را تا دو برابر افزایش می دهد.

3- فست فود

فست فودها در واقع حاوی مقدار بسیار ناچیزی غذای واقعی هستند. غذا باید بدن را تغذیه کند در حالی که فست فودها به جز خورده شدن خاصیت دیگری ندارند و فاقد مواد و املاح مورد احتیاج برای بدن هستند.

به علاوه فست فودها حاوی مقادیر زیادی چربی، کالری و نمک هستند که همگی آن ها به بدن آسیب می رسانند.

این غذاها فقط مانع از رسیدن ریزمغذی های ضروری به بدن می شوند.

4- مواد خوراکی حاوی آرد سفید و تصفیه شده

بیشتر ما با وجودی که می دانیم باید از غلات سبوس دار استفاده کنیم اما باز هم همبرگر، پاستا و نان و شیرینی تهیه شده از آرد سفید مصرف می کنیم. آرد سفید یکی از خطرناک ترین غذاهای فرآوری شده در نسل ما است. وقتی گندم فرآوری می گردد بیشتر فیبر، املاح معدنی و ریزمغذی های ضروری خود را از دست می دهد.

مصرف آرد سفید و تصفیه شده موجب آزادسازی سریع انسولین شده و بار زیادی را بر غده پانکراس یا لوزالمعده که وظیفه ترشح انسولین را بر عهده دارد، وارد می نماید. بعلاوه در طول فرایند فرآوری، مواد شیمیایی به آن افزوده می گردد که قطعاً برای بدن مضر است و در نهایت منجر به بروز دیابت نوع دوم می گردد.

5- محصولات تنوری

بیشتر مواد غذایی که به شیوه صنعتی تنوری آماده می شوند خطرناک هستند چون اغلب دارای همان مواد سمی و مضر می باشند. اغلب غذاهای تنوری با آرد سفید تهیه می شوند و به علاوه حاوی مقادیر زیادی قند هستند. کارشناسان معتقدند که قند از هر نوعی که باشد برای بدن سم است.

6- انواع بیسکویت ها

دانشمندان متوجه شدند مصرف مداوم بیسکویت و کیک به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان رحم را افزایش می دهد. دانشمندان معتقدند، شکر زیادی که در این خوراکی ها به کار رفته به چند طریق ممکن است باعث ابتلا به سرطان گردد.

در مرحله اول، وارد شدن مقادیر زیاد شکر به بدن باعث افزایش ترشح هورمون انسولین می گردد.

این هورمون باعث تحریک رشد سلول ها در رحم شده و فرد را در معرض ابتلا به سرطان قرار می دهد.

از سوی دیگر شکر اضافه، ترشح هورمون استروژن را هم افزایش می دهد که این عامل هم در رشد هورمون های سرطانی نقش زیادی دارد.

زنانی که 2 یا 3 بار در هفته بیسکویت می خورند با احتمال 33 درصد بیشتر از دیگران ممکن است به سرطان رحم دچار شوند. اگر فردی بیش از 3 بار در هفته از این خوراکی ها استفاده کند این خطر تا 42 درصد هم افزایش پیدا می نماید.

به اعتقاد دانشمندان، داشتن وزن متعادل و ورزش کردن برترین راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان رحم است.

متأسفانه امروزه خانواده ها محصولات شیرین و شکر زیادی را در رژیم غذایی خود گنجانده اند که این موضوع عواقب زیادی برای سلامت آن ها به همراه دارد.

7- آب میوه رانی

در حالی که آب میوه رانی بخش قابل توجهی از بازار نوشیدنی های ایران را در اختیار خود گرفته و هر روز به جمع مشتریان این آب میوه افزوده می گردد، مراجع علمی از غیربهداشتی بودن این آب میوه خبر می دهند.

آب میوه رانی محصول شرکت عوجان عربستان سعودی است و گفته می گردد مجوزی برای واردات آن به ایران وجود ندارد.

شرکت عربستانی عوجان برای فراوری رانی، اسانس و ذرات خشک میوه را که در صنعت آب میوه به آن ها پالپ گفته می گردد را از کشورهای دیگر وارد نموده و اسانس و پالپ را به آب اضافه نموده و آب میوه فراوری می نماید.

ذرات معلقی که در آب میوه مشاهده می گردد، علتی بر تازگی آن نیست، بلکه تازگی ظاهری رانی به علت وجود ماده ای به نام بنزوات سدیم می باشد.

بنزوات سدیم، ماده است که در صنعت مواد غذایی به اسم نگه دارنده کاربرد دارد. از این ماده به مقدار بسیار کم در سس مایونز و نوشابه استفاده می گردد ولی طبق گزارش اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، استفاده از این ماده در هر نوع آب میوه غیرمجاز است.

علت غیرمجاز بودن استفاده از بنزوات سدیم در آب میوه این است که آب میوه به صورت گرم در قوطی ریخته و پر می گردد و به علت واکنش هایی که بنزوات سدیم در حرارت انجام می دهد، استفاده از آن ممنوع می باشد؛ اما در نوشابه ها به این علت که نوشابه به صورت سرد پر می گردد، استفاده از این ماده مجاز است.

8- پوست و جگر مرغ

مصرف مرغ منجمد و مرغ گرم هیچ تفاوتی ندارد و فقط افراد باید از خوردن پوست مرغ و جگر آن پرهیز نمایند زیرا آنتی بیوتیک ها و چربی ها در این قسمت ها ذخیره می شوند که برای بدن بسیار خطرناک است.

با بیان مضرات و خطرات مصرف این غذاها، باز هم انتخاب با خود شما است آیا باز هم راضی می شوید به دست خود مواد سمی را وارد بدن تان کنید؟

همواره این شعار را به یاد داشته باشید که خوب بخورید، خوب زندگی کنید.

توصیه های عمومی تغذیه

از غذا لذت ببرید اما کمتر بخورید.

از پرس های غذایی خیلی بزرگ پرهیز کنید.

نیمی از بشقاب خود را از میوه و سبزیجات پُر کنید.

شیر بدون چربی یا با یک درصد چربی بنوشید.

به مقدار نمک مصرف شده در توجه کنید و آن هایی را انتخاب کنید که نمک کمتری دارند.

به جای نوشیدنی های شیرین، آب بنوشید.

منابع: خراسان نیوز کنجکاو شریف نیوز دانشنامه رشد پایگاه اینترنتی پرشین وی

ارسال به وسیله کاربر محترم سایت :mostafakazemy

منبع: راسخون
انتشار: 13 مهر 1400 بروزرسانی: 13 مهر 1400 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1754

به "این 8 خوردنی را از همین امروز ترک کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این 8 خوردنی را از همین امروز ترک کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید