ارزش بیت کوین چرا اینقدر بالا است؟

به گزارش مجله بوشهری ها، وب سایت گجت نیوز - دانیال حجاری: ارزش بیت کوین به شدت طی چند سال اخیر افزایش پیدا نموده و به چند هزار دلار رسیده است. اما دلیل قیمت بالای بیت کوین چیست و این پول دیجیتالی چه تفاوتی با بقیه ارز های الکترونیکی دارد؟

ارزش بیت کوین چرا اینقدر بالا است؟

اگرچه دولت ها عقیده ای به بیت کوین و در کل پول های دیجیتالی نداشته و آن ها را فاقد پشتوانه و بی ارزش تلقی می نمایند، اما واقعیت این است که در روز انتشار این مطلب، هر واحد بیت کوین 8600 دلار (130 میلیون تومان) قیمت داشته و توسط افراد و شرکت های زیادی خرید و فروش می شود؛ ارزش بیت کوین طی چند سال با شیبی زیاد افزایش پیدا کرد.

سال ها قبلتر عقیده بر این بود که ارز های الکترونیکی تنها توسط افراد خلافکار و به منظور رد و بدل کردن پول های نامشروع مورد استفاده قرار می گیرند، اما امروز، کاربران توسط سیستم های کامپیوتری خانگی خود آن ها را ماین نموده و دارای یک کیف پول دیجیتالی برای نگهداری و خرج کردن بیت کوین ها یا دیگر پول های رمزنگاری شده شان هستند.

به عبارتی ترس اولیه ماین کردن، خرید و فروش و همچنین خرج کردن ارز های دیجیتال از بین رفته و کاربران عادی بیشتری به آن ها رو آورده اند. در صورتی که بالا بودن ارزش بیت کوین شما را به سرمایه گذاری در این زمینه یا استفاده از آن به منظور تبادلات اقتصادی تشویق نموده است، ابتدا باید اطلاعاتی درباره آن به دست بیاورید؛ بیت کوین چیست و چگونه کار می نماید؟ ارزش آن چقدر است؟ آیا سرمایه گذاری و صرف زمان در دنیای ارز های دیجیتالی منطقی و سودآور است؟ جیمز فرو (James Frew) یک متخصص در این زمینه، به سوال ها پاسخ می دهد.

در نظر داشته باشید ارز های دیجیتالی متعددی وجود داشته و بعضی از آن ها همچون اتریوم، به عقیده بعضی سرمایه گذاران، پتانسیل های موفقیت بیشتری در آینده دارند. با این حال اکنون بیت کوین در مقایسه با بقیه به شدت محبوبیت بیشتری داشته و قیمت آن با سرعت بیشتری رشد می نماید. به همین دلیل در این مطلب، همین پول رمزنگاری شده را در نظر می گیریم.

بانکداری الکترونیک سنتی و نوین

بر اساس گفته های جیمز فرو، بیت کوین یک ارز دیجیتالی بوده و فقط در دنیای آنلاین معنی پیدا می نماید. به عبارتی برخلاف ارز های رایج، اسکناس، سکه یا شی دیگری برای آن صادر نشده و کاملا مجازی است. این متخصص عقیده دارد حتی در زمان تبادلات اقتصادی عادی با استفاده از پول رایج، با وجود کنترل شدن سیستم اقتصادی توسط دولت و یک بانک مرکزی، تنها دلیل رد و بدل شدن پول بین دو نفر یا شرکت، وجود اعتماد است. در صورت نبود این اعتماد، هیچ پولی خرج نخواهد شد. به عبارتی اعتماد فاکتور اصلی بوده و قبل از مفهوم باپشتوانه یا بدون پشتوانه بودن پول معنی پیدا می نماید.

آیا شما بعد از دریافت هر اسکناس، باارزش بودن آن را باور خواهید کرد؟ احتمال تقلبی بودن پول، همان اعتمادی است که جیمز فرو درباره اش صحبت می نماید.

بعد از مطرح شدن بانکداری الکترونیک، ایجاد اعتماد سخت تر شد، چرا که برای ارسال پول دیگر لزوما ارتباط فیزیکی با فرد گیرنده برقرار نمی کنید. شیوه نوین بانکداری مراودات اقتصادی را بسیار آسان کرد، اما خسارت هایی را نیز در پی داشت. به عنوان نمونه طی ده سال اخیر، بانک های مختلف چندین مرتبه در ابعادی وسیع هدف دستبرد های سایبری قرار گرفته و پول های زیادی به صورت نامشروع جابه جا شده است. همچنین به خاطر پایین بودن میزان امنیت شبکه های بانکداری کنونی، افراد زیادی بعد از هک شدن، پولشان را از دست دادند.

در شبکه های بانکی، با یک سیستم سرور - کلاینت رو به رو هستیم. همه اطلاعات مربوط به همه مشتریان در یک سرور ذخیره شده و قلب شبکه محسوب می شود. در صورتی که هکری بتواند به این سرور دسترسی پیدا کند، قادر به انجام هر عملی خواهد بود. اگرچه دیوار های امنیتی (نرم افزاری) متعددی برای محافظت از این سرور کشیده می شود، اما همچنان یگانه و تک بودن آن، تامین امنیت را سخت نموده است.

تبادل شدن بیت کوین خارج از یک شبکه بانکی تحت نظر دولت، به عقیده جیمز فرو اصلی ترین دلیل محبوبیت آن محسوب می شود. در شبکه پول دیجیتالی نام برده دیگر دولت اقدام به چاپ اسکناس ننموده و پول، به وسیله فرآیندی به نام ماین کردن به دست می آید. ماین کردن را می توان به نوعی معادل چاپ اسکناس در شبکه پولی متداول دانست. همانطور که بدون محدودیت نمی توان اقدام به چاپ اسکناس کرد، ماین کردن نیز دارای یک سری محدودیت است.

هر چه در زمین پیش می رویم، ماین کردن یک واحد پولی در شبکه بیت کوین سخت تر می شود. یکی از دلایل این موضوع، نزدیک شدن به سقف معین شده برای Bitcoin و از طرفی ورود کاربران بیشتر (رقابت بیشتر) برای ماینینگ است. لازم به ذکر است سقف شبکه ارز رمزنگاری شده مورد بحث 21 میلیون واحد در نظر گرفته شده است. برای درک بهتر، تصور کنید بانک مرکزی یک کشور اعلام نموده بعد از چاپ 21 میلیون واحد پولی (دلار، ریال، لیر یا دیگر موارد) کار چاپ را متوقف خواهد نمود.

افزایش مداوم ارزش بیت کوین

اگرچه قیمت هر بیت کوین چند سال پیش به شکلی انفجاری افزایش یافت و به 19 هزار دلار رسید و سپس سقوط کرد، اما بعد از پایدار شدن شرایط بعد از این انفجار، شاهد رشد پیوسته ارزش بیت کوین بوده ایم. به عقیده جیمز فرو، سختتر شدن ماین کردن یک واحد بیت کوین، افزایش تقاضا، کنار آمدن دولت ها با مفهوم ارز دیجیتالی و کاهش کوشش برای مبارزه با آن ها و همچنین متداول شدن تبادلات اقتصادی بر بستر شبکه Bitcoin از جمله دلایل افزایش مستمر قیمت آن محسوب می شوند. این متخصص پیش بینی نموده قیمت بیت کوین همچنان بالاتر خواهد رفت.

جیمز فرو، محبوبیت شدید بیت کوین را مدیون انفجار قیمت آن در سال 2017 می دانید. در آن سال، رسیدن قیمت هر واحد به 19 هزار دلار سر و صدای زیادی به پا کرد و سبب شد افرادی که تا پیش از آن، درباره پول های دیجیتالی چیزی نمی دانستند، درباره اش تحقیق نمایند. افزایش میزان آگاهی درصد بیشتری از مردم جامعه و شناخته شدن پول های الکترونیکی به عنوان واقعیتی غیر قابل چشم پوشی، سبب شده اکنون در سال 2020، همه جا صحبت از آن ها مخصوصا بیت کوین باشد.

قبل از Bitcoin ارز های رمزنگاری شده دیگری نیز وجود نداشت، اما بیت کوین سبب شناخته و محبوب شدن آن ها شد. واقعیت این است که در صورت نبود راه چاره هایی خاص، پول های دیجیتالی، مجازی و غیر قابل لمس واقعا بی ارزش می شوند، اتفاقی که برای ارز های قبل از Bitcoin رخ داد. به خاطر مجازی بودن و ارائه شدن در قالب یک سری کد، می توان یک پول را کپی کرد و در اختیار چندین نفر قرار داد. شبیه به زمان چاپ اسکناس تقلبی، این پول بی ارزش محسوب می شود.

تکنولوژی انقلابی بلاک چین، پشتوانه ارزش بالای بیت کوین

بیت کوین وسیله استفاده از تکنولوژی انقلابی بلاک چین این مسائل را از بین برد و اعتماد از درست رفته کاربران به پول های دیجیتالی را بازگرداند. بلاک چین یک شبکه نظیر به نظیر (Peer to Peer) بوده و تفاوتی اساسی با شبکه های متداول بانکی دارد. در شبکه های بانکی سرور - کلاینت امروزی، همه اطلاعات مربوط به تراکنش ها در قالب یک دیتابیس وسیع، روی سرور ذخیره می شوند. فقط یک نسخه از آن وجود داشته و همه نمی توانند تراکنش ها را رصد نمایند.

تفاوت اصلی بلاک چین که در واقع به افزایش امنیت آن منجر شده، وجود نسخه ای از فایل حاوی تراکنش ها در همه کامپیوتر های متصل به شبکه است. هر کامپیوتری که اقدام به ماینینگ می نماید، به دفترچه حاوی اطلاعات همه تراکنش ها از ابتدای راه اندازی شبکه بیت کوین تا امروز دسترسی دارد.

اعتمادسازی و شفافیت، مزیت اول این روش است. از طرفی، از آن جایی که فایل روی همه سیستم ها قرار گرفته است، امکان تغییر آن برای به جیب زدن پول های نامشروع وجود ندارد. در آن سو، همانطور که در ابتدای مطلب به آن اشاره کردیم، در شبکه های بانکی سرور - کلاینت امروز، در صورت دست پیدا کردن به سرور، قادر به اعمال هر نوع تغییری در آن خواهید بود. در شبکه بیت کوین، برای اعمال تغییرات این چنینی، به اتک 51 درصد احتیاج دارید. در این روش باید بیشتر از 50 درصد کامپیوتر های متصل به شبکه این پول دیجیتال، مثلا پنج هزار دستگاه، را به صورت همزمان هک کنید!

به خاطر شفافیتی که بلاک چین به بیت کوین آورده، می توان از مشروع بودن یک واحد پولی و خرج نشدن آن برای چندین مرتبه اطمینان حاصل کرد. جیمز فرو، دلیل اصلی موفقیت بسیار زیاد بیت کوین را تکنولوژی بلاک چین می داند. کوشش برای ایجاد پول های الکترونیکی به چند دهه قبل برمی شود، اما تا یک دهه پیش و قبل از ظهور بلاک چین، آن ها هیچ محبوبیت و مشروعیتی نزد عموم پیدا نکردند.

منبع: makeuseof

منبع: برترین ها
انتشار: 31 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1018

به "ارزش بیت کوین چرا اینقدر بالا است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارزش بیت کوین چرا اینقدر بالا است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید