آیا فرایند کاهشی قیمت ها در بازار مواد اولیه بازار پتروشیمی شروع شده است؟

به گزارش مجله بوشهری ها، خبرنگاران: با نگاهی به فرایندهای بازارهای جهانی نفت، نفتا و شاخص های محصولات پتروشیمی این سوال ایجاد می گردد که آیا فرایند کاهشی قیمت ها در بازار مواد اولیه شروع شده است؟ این موضوع را با نگاهی همزمان به نمودار ها می توان پاسخ داد.

آیا فرایند کاهشی قیمت ها در بازار مواد اولیه بازار پتروشیمی شروع شده است؟

جهت دریافت مشاوره خدمات طراحی لوگو از بهترین و باتجربه ترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی لوگو و آرم تجاری تا برندینگ حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش خبرنگاران درحال حاضر قیمت نفت همچنان در پی شیوع ویروس کشنده کرونا در چین فرایند کاهشی نسبتا پایدار و تندی را تجربه می نماید. قیمت نفت آمریکا تا لحظه تنظیم این گزارش طی ماه قبل بیش از 14 درصد افت را در کارنامه خود ثبت نموده و این کاهش برای نفت برنت در حدود 10 درصد گزارش شده است. براساس آمارها اکنون قیمت نفت آمریکا تا قیمت 50 دلاری فقط 2 دلار فاصله دارد و نفت برنت نیز مرز 60 دلاری را شکسته و به 58 دلار رسیده است؛ البته فرایند این بازار درحال بهبود نسبی است.

این موضوعات باعث شده قیمت نفتا به عنوان ماده اولیه پتروشیمی ها فرایند کاهشی خود را شروع کند. تنها در روز گذشته نفتا حدود 5 دلار افت را تجربه کرد و به این ترتیب افت ماهانه 3 درصدی را به ثبت رساند و نشان داد با یک تاخیر زمانی اما فرایند کاهشی خود را شروع نموده است. در سوی دیگر نگاهی به شاخص قیمت محصولات پلیمری و شیمیایی نیز حکایت از آن دارد که قیمت این محصولات که تا ژانویه 2018 میل زیادی به رشد داشت با شیب ملایم فرایند کاهشی را در دامنه دو ساله ادامه داده و با آنکه در سه ماه پایانی 2019 و در پی بهبود تقاضا در بازار محصولات پتروشیمی فرایند رو به رشدی را شروع نموده بود در پی کاهش قیمت نفت بار دیگر نزولی شده است و اکنون شاخص قیمت محصولات پتروشیمی درحال کاهش مجدد است.

همه این شواهد حکایت از آن دارد که شمای کلی قیمت مواد اولیه در دنیا به طرز قابل توجهی با کاهش قیمت نفت و نفتا همزمان شده و همه این محصولات درحال طی کردن یک راستا هستند. با این حال آن طور که گزارش های معتبر دنیای منتشر شده حکایت دارند در سه ماه چهارم 2019 فرایند حرکتی بازار محصولات پتروشیمی به صورت منطقه ای تغییر نموده و بیشتر تابع تقاضای منطقه ای درحال حرکت است. این گزارش ها نشان می دهند تقاضا در نقاط مختلف دنیا تابع موضوعاتی مانند تحولات فصلی در نیمکره های شمالی و جنوبی زمین، موجودی انبارها در بخش ها و مناطق مختلف و همچنین برای محصولات مختلف، تحولات رشد مالی در نقاط مختلف دنیا و مسائل تجاری مانند تعرفه ها و جنگ های تجاری است و همه این موضوعات تقاضا را به صورتی ناهمگون تغییر داده است. نتیجه این امر نیز مازاد تقاضا در بعضی نقاط و کسری در بعضی نقاط دیگر است.

به عنوان مثال ICIS در گزارشی به محصول پلی اتیلن ترفتالات اشاره نموده و می نویسد تقاضا برای این محصول در آمریکای لاتین کاهش یافته و در آمریکای مرکزی و جنوبی افزایشی است با این حال اروپا با تقاضای پایین تری روبه رو است و تقاضا برای کشورهای آسیایی به ویژه جنوب و شرق آسیا بهبود یافته است. عرضه ها نیز به صورت متوازن تغییر ننموده، بنابراین از تلاقی عرضه و تقاضا قیمت ها به صورت منطقه ای درحال تحول است. نتیجه این امر آن است که درحال حاضر بیش از گذشته قیمت محصولات پتروشیمی تابع تحولات منطقه ای است و باید بهای نفت را عامل کمکی برای بازار به شمار آورد. دلیل این امر نیز آن است که در دوره های فراز و فرود شدید قیمتی متغیر نفت در بازار خودنمایی می نماید و راستا تغییرات را در بازارها معین تر می سازد در غیر این صورت به عنوان مثال در دوره های گذشته مانند سال 2018 که قیمت نفت راستا مناسب و صعودی را پشت سر می گذاشت شاخص قیمت محصولات پتروشیمی درحال کاهش بود و این موضوع از استقلال نسبی بازار و تاثیرپذیری بالاتر آن از مسائل غیرنفتی حکایت دارد. البته همان طور که اشاره شد این تفسیر به معنای استقلال از نفت نیست و باید گفت اثرگذاری نفت در نرخ های تغییرات پایین قابل توجه نیست و در شرایطی که نرخ های تغییرات نفت چشمگیر است می تواند روی راستا کلی حرکت شاخص قیمت محصولات پتروشیمی اثر بگذارد.

این موضوع در سه ماه پایانی 2019 نیز مشاهده شد. رشد قابل توجه بهای نفت توانست راستا کلی حرکت شاخص ها را تغییر دهد و قیمت های منطقه ای را از خود متاثر سازد و افت شدید آن نیز بار دیگر همین اثر را با خود به همراه دارد. بعضی فراوریکنندگان چینی به دلیل حاشیه سود پایین و کاهش تقاضا حتی میزان فراوری خود را کاهش داده اند و این درحالی است که موجودی انبار برای این فراوریکنندگان صعودی بوده و پیش فروش ها نیز کاهش یافته است. در این بین نباید از مسائل پیرامون چین به عنوان یکی از مراکز اصلی فرماندهی بازار محصولات پتروشیمی غافل ماند. درحال حاضر طبق دستورالعملی که دولت چین منتشر نموده در راستای حمایت از محیط زیست استفاده از محصولات یک بار مصرف برای بسته بندی ممنوع خواهد شد. این مساله روی خرید پلی اتیلن تاثیر زیادی بر جای خواهد گذاشت. گفته می گردد 4/ 9 درصد از تقاضا برای پلی اتیلن کاهش خواهد یافت که در امسال رقمی معادل 880 هزار تن و در سال های آینده به 4 میلیون تن نیز خواهد رسید. براساس گزارشی که ICIS منتشر نموده است استفاده از محصولات پلاستیکی که در ارسال خریدهای آنلاین و بسته های پستی و خریدهای سوپرمارکتی و... استفاده می گردد رقم بسیار بالایی از مصرف این نوع محصول را در بر می گیرد.

ممنوعیت استفاده از کیسه های پلاستیکی غیرقابل تجزیه تاثیر عمده ای بر تقاضای PE خواهد داشت. داده های دفتر ملی آمار چین (NBS) نشان می دهد فروش آنلاین کالاهای فیزیکی به 5/ 8 تریلیون یوآن در سال 2019 رسیده که در مقایسه با سال گذشته 5/ 19 درصد رشد را تجربه نموده است. طبق اعلام گروه چین پست، تعداد کل تحویل های اکسپرس در چین در سال 2019 بالغ بر 5/ 63 میلیارد دلار بوده که نسبت به سال 2018 معادل 3/ 25 درصد افزایش داشته است. اکنون پیش بینی می گردد ممنوعیت استفاده از کیسه های بسته بندی پلاستیکی غیرقابل تجزیه در خدمات پستی و حمل ونقل سریع تاثیر بسزایی در تقاضای PE داشته باشد.وود مکنزی در گزارشی که به تازگی منتشر نموده شروع یک دوره نزولی قیمتی را در صنعت پتروشیمی چین پیش بینی نموده است. دلیل این امر براساس این گزارش عرضه بیش از پیش در بازارهای الفین و پلی الفین است.چین بزرگ ترین کشور فراوری کننده پتروشیمی در دنیا است. صندلی این کشور به عنوان فراوریکننده برتر با سرمایه گذاری گسترده در زنجیره های الفین و آروماتیک تقویت شده است که ناشی از رشد تقاضا از یکسو و پشتیبانی دولت در سال های اخیر است. کلی چویی، مدیر ارشد وود مکنزی در این باره گفت: در سال 2020، چین موجی از ظرفیت جدید را مشاهده خواهد نمود که به وسیله مگاپروژه های پالایشگاهی و پتروشیمی صورت می گیرد. این افزایش عرضه همراه با یک اقتصاد شکننده، چالش های جدی را برای بازار پتروشیمی چین ایجاد خواهد نمود. به گفته وی ما انتظار داریم قیمت کالاهای پتروشیمیایی بیشتر کاهش یابد و حاشیه فراوری همچنان کاهشی باشد. براساس این گزارش در سال 2020 چین 8/ 5 میلیون تن در سال اتیلن و 75/ 5میلیون تن پروپیلن را به ظرفیت فراوری خود اضافه می نماید که به ترتیب 47 و 75 درصد از رشدهای دنیای را به خود اختصاص می دهد. ظرفیت اتیلن چین در سال 2020 برابر با 57 درصد از کل ظرفیت اتیلن کره جنوبی و 85 درصد از کل ظرفیت ژاپن بیشتر خواهد بود که این امر قیمت را برای این محصولات تحت فشار قرار خواهد داد و باعث خواهد شد صنعت الفین چین از امسال وارد چرخه نزولی گردد. چویی اضافه نمود: بهبود سرمایه گذاری های خارجی و مجوزهای واردات نفت خام و ارتقای سهمیه شرکت های خصوصی چینی ظرفیت بیشتری برای بخش الفین ها ایجاد نموده است. از طرف دیگر، انتظار می رود تقاضا در سال 2020 براساس ارقام گذشته پایدار بماند که این نشان می دهد بازار پیچیده تر و بی ثبات خواهد شد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 16 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 629

به "آیا فرایند کاهشی قیمت ها در بازار مواد اولیه بازار پتروشیمی شروع شده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا فرایند کاهشی قیمت ها در بازار مواد اولیه بازار پتروشیمی شروع شده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید