بزرگترین تولیدکننده LNG دنیا به دردسر افتاد

به گزارش مجله بوشهری ها، قطر در مواجهه با تحولات اخیر بازار دنیای گاز طبیعی مایع (LNG)، انتخاب شرکای غربی برای بزرگترین پروژه LNG دنیا را به مدت چند ماه به تاخیر انداخت.

بزرگترین تولیدکننده LNG دنیا به دردسر افتاد

به گزارش خبرنگاران، بازارهای جهانی LNG با اشباع کم سابقه عرضه روبرو هستند. توسعه بین المللی فراوری LNG در استرالیا، قطر، موزامبیک و مصر با ادامه رشد چشمگیر صادرات گاز شیل آمریکا همراه شده است.

تحلیلگران مدت ها قبل هشدار داده بودند که اشباع عرضه LNG ممکن است تبعات منفی برای فراورینمایندگان داشته باشد اما هیچ کس در بازار انتظار نداشت بخش تقاضا از شوک هایی مانند شیوع ویروس کرونا در چین صدمه ببیند. در چند هفته گذشته محموله های بزرگ LNG به چین برگشت خورده و به مقاصد صادراتی دیگری رفته اند یا همچنان منتظر پیدا شدن یک مشتری هستند.

فراورینمایندگان بزرگی مانند قطر و مصر مسائل ناشی از شرایط جاری بازار LNG را لمس می نمایند. حاضران در کنفرانس نفت و گاز EGYPS2020 نسبت به شرایط مصر به عنوان هاب گاز خاورمیانه در آینده نزدیک ابراز نگرانی کردند زیرا قراردادهای جدید صادرات LNG هنوز امضا نشده اند و قیمت های فروش ممکن است مورد قبول واقع نشوند.

تصمیم اخیر قطر برای به تاخیر انداختن انتخاب شرکای غربی برای بزرگترین پروژه LNG به مدت چند ماه، از نظر بازار پنهان نماند.

منابع مطلع اظهار نموده اند که تصمیم برای تاخیر انتخاب شرکا بر مبنای شرایط فعلی بازار گرفته شده است به خصوص که هنوز پیامدهای اقتصادی شیوع ویروس کرونا معین نیست. قطر پیش از این هم در بازار LNG که با صادرات گاز شیل آمریکا اشباع شده و افت تقاضای چین را تجربه نموده بود، مبارزه می کرد.

علاقه بین المللی زیادی به توسعه LNG قطر به خصوص در میان غول های صنعتی مانند شرکت شل و اکسون موبیل وجود داشته است. شرکت قطر پترولیوم فهرست شرکتهای علاقمند به سرمایه گذاری در پروژه این شرکت را اعلام ننموده است اما تصور می رود شش شرکت غربی ابراز تمایل نموده اند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، برای فراورینمایندگان عربی به خصوص قطر، الجزایر یا مصر آینده مبهم است. اکتشافات جدید گاز باید برای حمایت از رشد اقتصادی و برنامه های متنوع سازی اقتصاد تامین اقتصادی شوند. طرحهای توسعه فعلی قطر نه تنها برای صادرات جدید بلکه برای حفظ علاقمند سرمایه گذاران و اپراتورهای بین المللی به داستان موفقیت LNG قطر لازم است.

همه چشمها اکنون به چین دوخته شده که از سال 2015 منبع 40 درصد از رشد تقاضای جهانی برای LNG بوده است. استراتژیهایی که تصمیم گیری شده اند بر این مبنا بوده اند که تقاضای چین برای گاز تا سال 2023 از 82 میلیون تن در سال فراتر خواهد رفت. همین میزان تقاضا برای هند و احتمالا مناطق دیگر آسیا و حتی اروپا پیش بینی شده اند.

افت فعلی تقاضا و تاثیر اپیدمی ویروس کرونا همه این پیش بینی ها را در هاله ای از ابهام فرو برده است. نگرانی اصلی این است که اشباع عرضه LNG از کنترل خارج گردد و فراورینمایندگان بزرگ را زمین بزند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 698

به "بزرگترین تولیدکننده LNG دنیا به دردسر افتاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزرگترین تولیدکننده LNG دنیا به دردسر افتاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید