آیا درمان آلزایمر امکان پذیر است؟

به گزارش مجله بوشهری ها، آلزایمر یکی از بیماری های نورولوژیکی محسوب می گردد و تا امروز برای درمان آلزایمر راه چاره قطعی ارائه نشده است. با این حال می توان با تجویز پزشک داروهایی مانند دونپزیل، گالانتامین، ریواستیگمین و ... استفاده نمود تا به یاری آنها علائم بیماری کاهش یابد و مغز بتواند مدت زمان بیشتری به کارایی خود ادامه دهد.

آیا درمان آلزایمر امکان پذیر است؟

آلزایمر چیست؟

آلزایمر یک اختلال نورولوژیکی محسوب می شود که در آن مرگ سلولهای مغز باعث فراموشی و مسائل شناختی می شود. این بیماری شایع ترین نوع دمانس (زوال عقل) است. این بیماری زمانی اتفاق می افتد که پلاک هایی شامل بتا آمیلونید در مغز شکل می گیرد. هرچه علائم بیماری شدیدتر شود یادآوری حوادث اخیر، استدلال و شناسایی افرادی که قبلا می شناخته اند سخت تر می شود.

علائم بیماری

افرادی که دارای آلزایمر هستند باید زوال شناختی و رفتاری و عملکردی را نسبت به قبل تجربه نمایند. این مسائل مانع انجام کارهای روزانه و عادیشان می شود. این زوال شناختی باید در حداقل دو مورد از 5 مورد اشاره شده در لیست پایین دیده شود:

1- کاهش توانایی به خاطر سپردن اطلاعات جدید که نتیجه آن ایجاد این مسائل است:

 • سوالات و یا مکالمات تکراری و پشت سر هم
 • جاگذاشتن وسایل شخصی در مکانهای گوناگون
 • فراموش کردن رویدادها و قرارها
 • گم شدن در مکانهایی که با آنها آشنایی داشته اند

2- اختلال در استدلال، کار های پیچیده و تصمیم گیری صحیح به عنوان مثال:

 • عدم توانایی در شناسایی خطرات ایمنی
 • عدم توانایی در مدیریت اقتصادی
 • کاهش توانایی در تصمیم گیری
 • عدم توانایی در برنامه ریزی برای کارهای متوالی و پیچیده

3- اختلال در توانایی دیداری-فضایی

منظور از این مسائل انواعی از آنهاست که حاصل از مسائل بینایی نیستند که از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • عدم توانایی در شناسایی چهره، اشیاء معمولی و یا پیدا کردن اشیاء در نمای مستقیم
 • عدم توانایی در استفاده از اشیاء ساده مانند چگونگی لباس پوشیدن

4- اختلال در صحبت کردن، مطالعه و نوشتن به عنوان مثال:

 • مشکل در ادای کلمات ساده و دودلی
 • خطا در صحبت، هجی و نوشتن خطاها
 • مشکل در خواندن که به آن آلکسی هم گفته می شود

5-تغییرات در ویژگی های شخصیتی و رفتاری به عنوان مثال:

 • تغییر حالات به صورت غیر عادی شامل پریشانی، بی تفاوتی، انزوای اجتماعی و یا کاهش علاقه، انگیزه و یا ابتکار عمل
 • از بین رفتن همدلی
 • رفتارهای ناگهانی، وسواس و نیز رفتارهای غیر قابل قبول اجتماعی

اگر بنا بر این علائم به وجود بیماری دمانس (زوال عقل) شک کردید، این نکات می تواند شما را مطمئن سازد که آلزایمر به وجود آمده است:

 • پیشرفت بیماری به صورت تدریجی یعنی در طول ماه ها و سالها و نه به صورت ناگهانی و چندساعته و یا چندروزه
 • بدتر شدن و یا زوال شناختی در موارد تعیین

اگر این علائم در یک دوره چند ساعته و یا چند روزه بدتر شد، باید سریعا به دنبال معاینه تخصصی پزشکی باشید چرا که می تواند نشانه ای از یک بیماری حاد باشد.

احتمال وجود آلزایمر در صورتی که فراموشی در سالمندی و یا حتی جوانی چشمگیر باشد، بیشتر است به خصوص اگر این فراموشی در یادگیری و به خاطر سپردن اطلاعات جدید باشد.

درمان آلزایمر

در حال حاضر هیچ درمانی برای بیماری آلزایمر وجود ندارد. زمانی که شخصی علائم بیماری را همچون فراموشی و مسائل در یادگیری، استدلال، ارتباطات و به طور کلی زندگی روزانه از خود نشان می دهد، درمانی وجود ندارد که این فرایند را متوقف و یا معکوس کند.

با این حال درمانهایی وجود دارد که می تواند بعضی از این علائم را در بعضی افراد کندتر و سهل تر کند. این درمان ها سرعت وخیم تر شدن بیماری را کند می نمایند و به مغز یاری می نمایند تا برای زمان طولانی تری بتواند کارایی بهتری داشته باشد. در این حالت باید با پزشک درباره گزینه مناسب برای این مشکل صحبت نمایید.

چگونه یک درمان مناسب انتخاب کنیم؟

پزشک شما به شما یاری می کند تا بتوانید بهترین درمان را بر اساس ویژگی های خودتان انتخاب نمایید. این ویژگی ها شامل این موارد می باشد:

 • سن، سلامت کلی و تاریخچه درمانی
 • شدت بیماری
 • این که تا چه حد درمان پزشکی به شما برای طولانی مدت یاری می کند
 • مزیت هایی که شما در مراقبت از طریق خانواده و یا پرستار دارا هستید

چه نوع درمان هایی می توانند به شما یاری نمایند؟

بعضی دارو ها از بین رفتن مواد شیمیایی موجود در مغز را محدود می نمایند که به آن ها استیل کولین گفته می شود. این داروها در حافظه و یادگیری اهمیت بالایی دارند. این دارو ها می توانند سرعت وخیم تر شدن علائم بیماری را برای نیمی از کسانی که دچار آلزایمر می شوند، کند نمایند. تأثیر این دارو محدود است و بین 6 تا 12 ماه می تواند تأثیر داشته باشد و بدون شک مانند دیگر دارو ها عوارض جانبی را نیز داراست که شامل اسهال، استفراغ، تهوع، خستگی، بی خوابی، بی اشتهایی عصبی و کاهش وزن است. این نوع از دارو شامل سه دسته دونپزیل، گالانتامین و ریواستیگمین است.

 • دونپزیل تنها درمانی است که توسط سازمان غذا و دارو آمریکا برای سطوح کم، معمولی و شدید بیماری آلزایمر تأیید شده است. شما می توانید این دارو را به عنوان یک قرص به صورت بلع و یا حل کردن در دهان مصرف نمایید.
 • گالانتامین نیز به منظور کاهش سطح بیماری آلزایمر استفاده می شود. شما می توانید از قرص این دارو که سریعا عمل می کند، کپسول این دارو که تأثیر آرام آرام دارد استفاده و یا به صورت مایع مصرف نمایید.
 • ریواستیگمین برای افرادی است که دارای سطوح کم تا متوسط آلزایمر هستند. در این موارد می توانید از کپسول و یا نوع مایع آن استفاده نمایید.

ممانتین

از ممانتین برای درمان سطوح متوسط تا شدید آلزایمر استفاده می شود. این دارو از طریق تغییر مقدار مواد شیمیایی خاصی در مغز به نام گلوتامات کار می کند که نقش مهمی در یادگیری و حافظه ایفا می کند. سلولهای مغزی افرادی که دارای آلزایمر هستند در میزان فراوری گلوتامات تغییرات ایجاد می نمایند. ممانتین سطح فراوری این ماده شیمیایی را در مغز کنترل می کند. این دارو می تواند عملکرد بهتری نیز داشته باشد در صورتی که شما آن را با دونپزیل، گالانتامین و ریواستیگمین مصرف نمایید. از جمله عوارض جانبی این دارو می توان به خستگی، سرگیجه، یبوست و سردرد اشاره نمود.

نامزاریک

نامزاریک ترکیبی از ممانتین و دونپزیل است. این نوع درمان بهترین درمان برای کسانی است که از نوع شدید آلزایمر رنج می برند.

پزشکان همچنین ممکن است داروهایی را برای مسائل سلامتی که در امتداد آلزایمر به وجود می آیند تجویز نمایند که برای درمان افسردگی و بی خوابی و نیز مسائل رفتاری مانند پریشانی و پرخاشگری کاربرد دارد.

تحقیقات دیگر مرتبط با درمان آلزایمر

محققان به دنبال درمان های جدیدی برای این مشکل هستند. این مطالعات شامل آزمایش داروهای جدیدی است تا بفهمند که آیا این داروها می توانند از وخیم تر شدن فراموشی و دیگر علائم بیماری جلوگیری نماید؟ تحقیقات پا را فراتر از داروها گذاشته و به دنبال راه های دیگری همچون واکسن نیز هستند.

بسیاری بر این باورند که مکمل هایی مانند ویتامین E، کوآنزیم کیو 10، کلسیم مرجانی، کهن دار و هوپرزین ای نیز می تواند مانند سایر درمان های یاد شده به بیمار یاری نماید، اما تا کنون هیچ شواهدی مبنی بر تأثیر آن ها روی آلزایمر نشان داده نشده است. مطالعه بر روی تأٍثیرات اسید های چربی امگا 3 نیز نتایج متفاوتی را ارائه داده است و دانشمندان درحال تحقیقات بیشتر تأثیرات این نوع اسید چرب بر روی آلزایمر هستند.

دانشمندان به دنبال راه هایی برای تشخیص آلزایمر سریع تر از زمانی که علائم نمایان می شوند هستند که به افراد یاری می کند تا درمان را سریع تر شروع نمایند.

آیا داروهای دیگری یا درمان های خانگی برای افراد مبتلا به آلزایمر وجود دارد؟ تجربیات خود را با ما درمیان بگذارید.

برگرفته از: webmd و medicalnewstoday

منبع: setare.com
انتشار: 20 اسفند 1399 بروزرسانی: 20 اسفند 1399 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1423

به "آیا درمان آلزایمر امکان پذیر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا درمان آلزایمر امکان پذیر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید