کشف محل تولد سیارک اسرارآمیز با آنالیز نمونه های معدنی آن

به گزارش مجله بوشهری ها، ایرنا نوشت: نمونه های معدنی جمع آوری شده از سیارک ریوگو احتمالاً محل تولد اسرارآمیز این سیارک را تعیین می نمایند.

کشف محل تولد سیارک اسرارآمیز با آنالیز نمونه های معدنی آن

این نمونه ها همچنان دفینه ای از اطلاعات جالب برای دانشمندان است که تجزیه وتحلیل تازه آن محل تولد ریوگو را نشان می دهد. به نظر می رسد ریوگو در دامنه بیرونی منظومه شمسی شکل گرفته است که معمولاً دنباله دارها در آن شکل می گیرند.

تیم بزرگی از محققان به سرپرستی محققان دانشگاه هوکایدو در ژاپن، با استفاده از ابزارهایی از جمله میکروسکوپ الکترونی روبشی و طیف سنج جرم یون ثانویه، مواد معدنی تشکیل دهنده ریوگو و به طور خاص، سطوح ایزوتوپ های اکسیژن 16 را آنالیز کردند.

دنباله دارها در مقایسه با سیارک ها در فاصله بیشتری از خورشید شکل می گیرند و به علت سرمای بیشتر آن منطقه ها، میزان چشمگیری یخ را به عنوان بخشی از ترکیب خود حفظ می نمایند. سیارک ها تقریباً به طور کامل از سنگ ساخته شده اند.

مواد معدنی یافت شده در نمونه های ریوگو

وجود مواد معدنی کربنات در نمونه های غبار ریوگو، همراه با اسیدهای آمینه، نشان می دهد که این سیارک در دمای پایین و در حضور آب شکل گرفته است؛ یعنی جایی که یخ به راحتی تبخیر نمی گردد، شاید در منطقه ها اطراف سیاره اورانوس و سیاره نپتون.

تیم پژوهشی بعلاوه توانست بعضی از مواد معدنی مانند اسپینل، الیوین و پروسکایت را که در دماهای بالاتر (بالاتر از 1000 درجه سانتیگراد) تشکیل می شوند، شناسایی کند.

فرضیه این است که بعضی از مواد از درون منظومه شمسی به سمت خارج از خورشید حرکت و در نهایت با سیاره ریوگو برخورد می نمایند و بخشی از آن می شوند.

این سیارک احتمالاً میلیاردها سال عمر دارد و اطلاعاتی درباره اولین سال های منظومه شمسی به ما می دهد. دانشمندان همچنان به آنالیز مواد جمع آوری شده از این سیارک ادامه می دهند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 6 دی 1401 بروزرسانی: 6 دی 1401 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 2129

به "کشف محل تولد سیارک اسرارآمیز با آنالیز نمونه های معدنی آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف محل تولد سیارک اسرارآمیز با آنالیز نمونه های معدنی آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید