پنجره های هوشمندی که با نور خورشید برایتان اینترنت بی سیم فراهم می نمایند

به گزارش مجله بوشهری ها، استفاده از پنجره های هوشمندی که از نور خورشید برای تامین اینترنت بی سیم منازل و شرکت ها بهره می برد، از جمله تازه ترین پیشرفت های حاصل در حوزه فناوری ارتباطی و اطلاعاتی است که پژوهشگران در عربستان سعودی در پی توسعه آن هستند.

پنجره های هوشمندی که با نور خورشید برایتان اینترنت بی سیم فراهم می نمایند

به این ترتیب با توجه به پژوهش های صورت گرفته در این زمینه، پنجره ها به سرعت در حال تبدیل شدن به پورتال های آینده اتصال به اینترنت و دریافت اطلاعات هستند.

دانشمندان در سوئیس پیش تر پژوهش های اولیه ای را برای ساخت پنجره هایی با قابلیت فراوری الکتریسیته برای نصب در خانه ها انجام داده بودند و اکنون پژوهشگران در عربستان سعودی درصدد توسعۀ فناوری نوینی هستند که می تواند سیگنال اینترنت بی سیم فراوری شده از انرژی خورشید را به وسیله شیشه های ویژه ای به آنسوی پنجره ها منتقل کند.

اسامه امین، محقق ارشد این پروژه که در دانشگاه علم و فناوری ملک عبدالله تدریس می نماید می گوید: امیدوارم [در آینده] ساختمان های اداری مدرن و هوشمند با پنجره های شیشه ای غول پیکر به اینترنت فراوری شده بواسطه این فناوری مجهز شوند.

به گفته تیم دانشمندانی که روی این پروژه کار می نمایند، اگر فناوری یاد شده بتواند به انتقال داده با سرعت بالا یاری کند هرکاری می توان انجام داد.

فناوری توسعه داده شده از سوی این گروه تحقیقاتی، در مراحل ابتدایی برای انتقال داده های اینترنتی به وسیله پنجره ها و شیشه های هوشمند با استفاده از پهنای باند و سرعتی معادل 15 تا 16 کیلوبیت بر ثانیه طراحی شده است.

اسامه امین می افزاید: هدف این است که این عدد به طور اساسی بهبود یابد، اما در حال حاضر می توان از آن برای برنامه های آی او تی استفاده کرد زیرا حسگرها به سرعت داده پایینی احتیاج دارند.

وی بعلاوه در ادامه یادآور شد که: ما به سمت منازل هوشمند پیش می رویم، بنابراین هر نوع سنسوری باید از این فناوری بهره مند گردد.

تبدیل نور خوشید به کد های باینری صفر و یکی

اسامه امین دربارۀ شیوۀ کار این فناوری می گوید که برای درک بهتر آن، ابتدا باید پنجره های شیشه ای را به عنوان یک مودم تصور کرد.

در نوآوری ارائه شده به وسیله این تیم، از پلاریزاسیون نور خورشید برای انتقال داده ها با بهره بردن از عناصر هوشمندی به نام کرکره های کریستال مایع دو سلولی (DLS) در شیشه های هوشمند استفاده می گردد.

پلاریزاسیون الکترومغناطیسی یکی از خواص امواج الکترومغناطیسی مانند نور است. به عنوان مثال، عینک آفتابی پلاریزه، از قطبش الکترومغناطیسی برای فیلتر کردن نور استفاده می نماید.

عینک های پلاریزه، نور منعکس شده را مسدود می نمایند و فقط نور مفید را از خود عبور می دهند؛ تکنیکی که خستگی چشم و خیرگی را کاهش می دهد و زمینه ایجاد یک میدان دید ایمن و راحت را برای چشم فراهم می نماید.

اسامه امین در شرح می گوید: نوری که بدون قطبش یا پلاریزاسیون از سطحی عبور کند، جهات گوناگونی دارد اما قطبش جهت و میزان نور مورد احتیاج را سازماندهی می نماید... قطبش به نور خورشید امکان می دهد تا به کد باینری یا زبان صفر و یکی از پیش تعریف شده ای سامان دهی گردد که داده های اصلی فراهم شده به وسیله یک کابل LAN متصل به لبه شیشه هوشمند، آن را از پیش تعریف و رمزگذاری نموده اند.

آیا دستگاه های ما آماده دریافت اینترنت به وسیله پنجره ها و شیشه های هوشمند هستند؟

فن آوری های ارتباطی بی سیم معمولاً متکی بر ارتباطات فرکانس رادیویی یا مبتنی بر ارتباطات نوری هستند که به منابع نوری فعال و پرهزینه مانند لیزرها و دیودهای ساطع نور (LED) احتیاج دارند.

فناوری اتصال به اینترت بی سیم به وسیله انرژی خورشیدی که به وسیله این پژوهشگران توسعه داده شده، مانند هر سامانه ارتباطی متکی با نور مرئی (VLC) عمل و نور ال ئی دی ها را برای انتقال اطلاعات تعدیل می نماید.

با این حال، رویکرد این تیم پژوهشی نوآورانه است زیرا شدت نور طبیعی خورشید را تعدیل و جهت دهی می نماید و در عین حال داده های اینترنتی را به وسیله شیشه های هوشمند رمزگذاری می نماید تا بتوان به وسیله دستگاه های موجود در اتاق، آنها را شناسایی و رمزگشایی کرد.

منبع: انتخاب
انتشار: 11 دی 1401 بروزرسانی: 11 دی 1401 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 2132

به "پنجره های هوشمندی که با نور خورشید برایتان اینترنت بی سیم فراهم می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پنجره های هوشمندی که با نور خورشید برایتان اینترنت بی سیم فراهم می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید