نمک زیاد، سیستم ایمنی تان را ضعیف می کند!

به گزارش مجله بوشهری ها، ایسنا/ پژوهشگران آلمانی در بررسی جدید خود دریافتند که مصرف بیش از اندازه نمک می تواند به کاهش توانایی سیستم ایمنی منجر شود.

نمک زیاد، سیستم ایمنی تان را ضعیف می کند!

پژوهشگران دانشگاه بن (University of Bonn) آلمان در بررسی جدید خود دریافتند که مصرف بیش از اندازه نمک، توانایی بدن را در مقابله با عفونت های باکتریایی از بین می بردـ

کریستین کرتز (Christian Kurts)، پژوهشگر دانشگاه بن و گروهش در بررسی خود که روی موش ها و 10 انسان صورت گرفت، نشان دادند موش هایی که رژیم غذایی پرنمکی دارند، کمتر در مقابله با عفونت های کلیوی ناشی از باکتری اشریشیا کلی (E. Coli) و عفونت های دیگری که ناشی از باکتری لیستریا منوسیتوژنز Listeria monocytogenes هستند، پیروز می شوند.

کرتز گفت: این باکتری ها پیش از این که سیستم ایمنی بتواند آنها را از بین ببرد، به آن آسیب می رسانند.

پژوهشگران پس از بررسی موش ها، به 10 زن و مرد سالم بین 20 تا 50 سال، روزانه شش گرم نمک اضافه دادند و مشاهده کردند که برخی از سلول های ایمنی موسوم به نوتروفیل (Neutrophil)، توانایی خود را در از بین بردن باکتری ها از دست می دهند.

ایده پژوهشگران این است که دو مکانیسم در این فرآیند نقش دارند. نخستین مکانیسم، هنگامی فعال می شود که نمک زیادی مصرف می کنیم. با مصرف زیاد نمک، هورمون هایی ترشح می شوند تا بدن را به دفع بیشتر نمک وادار کنند. یکی از عوارض جانبی این واکنش، سرکوب سیستم ایمنی در سراسر بدن است.

دومین مکانیسم، بر کلیه اثر می گذارد. کرتز و گروهش دریافتند که مصرف بیش از اندازه نمک، به انباشته شدن آن در کلیه و سرکوب نوتروفیل ها منجر می شود.

این پژوهش ، در مجله Science Translational Medicine به چاپ رسید.

منبع: همگردی
انتشار: 31 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 836

به "نمک زیاد، سیستم ایمنی تان را ضعیف می کند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمک زیاد، سیستم ایمنی تان را ضعیف می کند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید