نحسی عدد 13 و دلیل حذف آن در هواپیما

به گزارش مجله بوشهری ها، شاید تا به حال در خصوص نحسی عدد 13 شنیده باشید اما، خبرنگاران در این مطلب به صورت گسترده در خصوص این موضوع بحث نموده و در بخش ایرلاین ها به آن می پردازیم، پس با ما همراه باشید.

نحسی عدد 13 و دلیل حذف آن در هواپیما

آیا می­ دانستید در بسیاری از هواپیماها ردیف 13 وجود ندارد؟

در بسیاری از باورها و فرهنگ­ های مختلف، عدد 13 به عنوان عددی نحس شناخته می­ گردد. عموم مردم بر این باورند که عدد 13 موجب بدشانسی می­ گردد. این باورها در اثر خرافات و ذهنیت نادرست مردم شکل گرفته و تاثیرات آن حتی در جامعه­ مدرن امروزی نیز قابل مشاهده است. آیا شما تابحال در یک سفر هوایی روی جایگاه ردیف 13 نشسته ­اید؟ آیا تا به امروز بلیطی با شماره­ 13 داشته ­اید؟ درواقع خرافه­ نحس بودن عدد 13 آن­قدر در میان مردم ریشه پیدا کرده است، که بسیاری از ایرلاین­ها و شرکت ­های هواپیمایی معتبر در چینش جایگاه ­ها و شماره بلیط، عدد 13 را حذف می ­نمایند و شماره ردیف جایگاه آن­ها به صورت 10، 11، 12، 14 و … می­ باشد. از جمله­ این شرکت­های هواپیمایی می­توان به ایرفرانس (Air France)،ایبریا (Iberia)، ایرترن (AirTran)، ایر نیوزلند (Air New Zealand) و هواپیمایی مشهور و لوکس لوفت هانزا (Lufthansa)اشاره نمود.

دلیل حذف جایگاه ردیف شماره 13

دلایل نحسی عدد 13 چیست؟ همه ما در خصوص نحسی عدد 13 چیزهایی شنیده ایم. باورهای خرافه ای بسیاری در خصوص این عدد وجود دارد که مردم خیلی از کشورها علی رغم آداب و رسوم مختلف و فرهنگ های متفاوتی که دارند، بر نحسی عدد 13 معتقدند. با اینکه این باورها و خرافات در گذشته به دلایل نه چندان واضح به وجود آمده اند ولی همیشه کسانی هستند که به آن اعتقاد دارند و در تصمیماتی که می گیرند به آن توجه می نمایند.

علت اصلی این شماره­ گذاری ناتعیین است، اما چیزی که معلوم است، آن بود که در سالیان گذشته، یک نفر که شدیدا بر نحسی عدد 13 معتقد بوده است، ردیف شماره 13 را از جایگاه­های هواپیما حذف کرده تا مانع سقوط هواپیما در اثر بدشگونی این عدد گردد. امروزه نیز شرکت­ های هواپیمایی همچنان این جهت را ادامه می­ دهند زیرا هزینه­ تغییر جایگاه ­های هواپیماهای شرکت­ها بسیار زیاد خواهد بود.

اعتقاد ایرلاین ها به نحسی عدد 13

جودی گراهام ویور، سخنگوی شرکت هواپیمایی ایرترن (AirTran) در مصاحبه ای با روزنامه یو اس آ تودی (USA Today) در این خصوص اعلام کرد: ((هدف شرکت­ های هواپیمایی ارائه­ بهترین خدمات به مسافران است و با توجه به اینکه بسیاری از مسافران عدد 13 را نحس و بدشگون می ­دانند، به باور آن­ها احترام گذاشته و عدد 13 را از شمارگان ردیف هواپیما حذف می­ کنیم)).

جنیفر جانزن، مدیر روابط عمومی شرکت لوفت هانزا نیز در این خصوص می­گوید: ((بسیاری از مسافران عقیده دارند اگر در هواپیما ردیف شماره 13 وجود داشته باشد، آن هواپیما قطعا سقوط خواهد کرد و یا معتقدند اگر روی جایگاه ردیف 13 بنشینند دچار مشکل یا حادثه خواهند شد. مردم کشورهای برزیل و ایتالیا نیز معتقدند علاوه بر عدد 13، عدد 17 نیز نحس است. به همین خاطر شرکت هواپیمایی لوفت هانزا، عدد 17 را نیز از شمارگان ردیف جایگاه­ های هواپیما حذف کرده است)).

این امر به این خاطر است که هم به عقاید مسافران احترام گذاشته گردد و هم از هرج و مرج مسافران جلوگیری کرد. زیرا بسیاری از مسافران ترس از پرواز دارند، حال اگر روی جایگاه ردیف 13 نیز بنشینند و به این خرافات عقیده داشته باشند، این امر ترس آن­ها را چند برابر خواهد کرد و خدمه پرواز را دچار مشکل خواهد کرد. علاوه ­براین بیشتر مردم به­ سختی بلیط شماره 13 یا 17 را خریداری می­ نمایند، این امر موجب سوخت شدن بلیط هواپیما و تحمیل هزینه به شرکت ­های هواپیمایی می­ گردد. از این رو شرکت­ های هواپیمایی جهت کاهش هزینه­ ها و کنترل شرایط پرواز ترجیح می­ دهند شماره 13 را از ردیف جایگاه ­ها حذف نمایند.

نظر مسافران در خصوص انتخاب جایگاه شماره 13 در هواپیما

طبق نظرسنجی ­های انجام گرفته، جایگاه ­های ردیف 13 به عنوان جایگاه قرمز در بین عموم مردم شناخته می ­گردد. جایگاه قرمز، بدترین جایگاه برای نشستن است که هیچ کس حاضر نیست روی آن بنشیند.

یک اتفاق جالب توجه در هواپیمایی آلاسکا (Alaska Airlines) اتفاق افتاده است. این شرکت هواپیمایی، در تمام هواپیماهایش به جز یک هواپیما: بوئینگ 737-9800، ردیف 13 را حذف کرده است. وقتی از این شرکت علت امر را جویا شدند تعیین شد که این شرکت، هواپیمای فوق را سفارشی تهیه نکرده، بلکه حاضر و آماده خریداری کرده و به همین دلیل ردیف 13 در آن وجود دارد. نکته جالب توجه آن­ است که کلیه هواپیماهایی که بعد از بوئینگ 737-9800، سفارش داده و تهیه شده است، ردیف 13 ندارند!!

البته لازم به ­ذکر است، شرکت هواپیمایی لوفت هانزا علی­رغم این باورهای نادرست و نداشتن ردیف شماره 13 در هواپیماهای سفارشی ­اش، از گیت شماره 13 استفاده ­می­ کند و حتی هواپیمایی به نام LF-013 نیز دارد.

حرف آخر

با وجود مدرنیته شدن دنیای امروز، همچنان خرافات و عقایدی در میان مردم وجود دارند که بر سبک زندگی آن­ها و حتی کسب و کارشان تاثیرگذار است. از جمله­ این خرافات و عقاید، نحسی عدد 13 است که نه تنها در کشور ما بلکه در بسیاری از کشورهای دنیا به عنوان یک عدد شوم و بدشگون شناخته می گردد. نکته ­ای که از آنالیز موارد فوق می­ توان نتیجه گرفت آن است که علت حذف ردیف شماره 13 هواپیماها توسط شرکت ­های هواپیمایی، کاهش اضطراب و نگرانی مردم هنگام پرواز و کاهش هزینه ­های ناشی از فروش نرفتن بلیط­ جایگاه­ های ردیف شماره 13 است.

نکته قابل توجه آن است که نحسی عدد 13 هنگام پرواز با هواپیما، تنها زمانی مورد توجه مسافران قرار می­ گیرد که این عدد در شماره جایگاه به ­کار برده گردد، زیرا پروازهایی با شماره 113، 213، 313 و … انجام می­ گردد و هیچ­کس نگران احتمال سقوط آن­ها نیست؛ درحالی که شماره 113 به همان اندازه می تواند نحس باشد که شماره ­ی 13 نحس است!!

با این حال باید کمی تامل کرد. آیا بر نحسی اعداد باور دارید؟ آیا باور به اینکه عددی شانس آور است و عددی هم موجب بدشانسی گردد درست است؟ شما چه نظری دارید؟

0

منبع: دلتابان
انتشار: 13 مهر 1399 بروزرسانی: 13 مهر 1399 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1108

به "نحسی عدد 13 و دلیل حذف آن در هواپیما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحسی عدد 13 و دلیل حذف آن در هواپیما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید