دلیل روشن نشدن صفحه لپ تاپ چیست؟

به گزارش مجله بوشهری ها، مسائل کامپیوتری آزاردهنده هستند اما روشن نشدن صفحه لپ تاپ در صدر همه مسائل قرار گرفته است. از این رو لازم دانستیم تا در این مقاله دلیل روشن نشدن صفحه لپ تاپ و نحوه برطرف این مشکل را مورد بحث قرار دهیم.

دلیل روشن نشدن صفحه لپ تاپ چیست؟

آیا لپ تاپ شما به برق وصل است اما تصویری ندارد؟ صفحه نمایش خاموش آزاردهنده است؛ چون شما نمی دانید چه چیزی باعث ایجاد این مشکل شده است. در این شرایط هیچ کد خطایی نمایش داده نمی گردد و شما قادر به تشخیص علت روشن نشدن صفحه لپ تاپ نیستید. شناسایی علت خاموش ماندن صفحه لپ تاپ موضوعی نیست که قابل حل نباشد. در ادامه به شما خواهیم گفت که چه کاری باید انجام دهید.

دلایل خاموش شدن صفحه نمایش لپ تاپ

یکی از چند علت روشن نشدن لپ تاپ در برندهای دل و لنوو، وجود فایل سیستمی خراب است. این فایل از بارگذاری سیستم عامل جلوگیری می نماید و در نتیجه صفحه خاموش یا خالی نمایش داده می گردد. برای حل این مشکل شما می توانید ویندوز را ریستارت کنید تا ببینید آیا مشکل موقتی است یا خیر. احتمالا علت روشن نشدن صفحه لپ تاپ با راه اندازی مجدد دستگاه حل می گردد. اگر مشکل برطرف نشد، هارد دیسک را پاک نموده و ویندوز را دوباره نصب کنید.

دلایل ذیل را می توان با خاموش شدن صفحه نمایش لپ تاپ مرتبط دانست:

 • گرم شدن بیش از حد قطعات کامپیوتر
 • نصب بدافزار
 • نصب یا آپدیت اشتباه ویندوز 10
 • مسائل صفحه نمایش
 • خطاهای درایور و نرم افزار
 • مسائل منبع برق

عیب یابی صفحه نمایش لپ تاپ

اگر صفحه لپ تاپ شما هیچ تصویری را نمایش نمی دهد، چندین مرحله عیب یابی می تواند به شما در حل مشکل یاری کند. برای برطرف علت روشن نشدن صفحه لپ تاپ موارد ذیل را آنالیز کنید:

کامپیوتر بوت نمی گردد

ممکن است چیزی روی صفحه نمایش نبینید اما صداهایی را بشنوید که نشان دهنده بوت شدن لپ تاپ شما هستند. اگر شما صدایی نمی شنوید علت روشن نشدن لپ تاپ، بوت نشدن سیستم است.

سیستم های جدیدتر دارای SSD و بدون درایو ،اضافی حتی در هنگام بوت معمولی هم بی صدا هستند؛ بنابراین این پیشنهاد فقط برای لپ تاپ هایی با هارد دیسک قدیمی درست است.

برای تعمیر لپ تاپ از برترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

محاسبه قیمت برای شما

مطلب پیشنهادی:تعویض کابل شارژر لپ تاپ

مشکل باتری لپ تاپ

خرابی باتری لپ تاپ می تواند علت روشن نشدن صفحه لپ تاپ شما باشد؛ حتی اگر بتوانید آن را با ظرفیت کامل شارژ کنید. شاید باتری دارای ایرادی باشد که باعث اختلال در فرآیند روشن شدن لپ تاپ می گردد. برای حل کردن مشکل احتمالی باتری، این مراحل را امتحان کنید:

 1. آداپتور برق را از لپ تاپ جدا کنید.
 2. باتری لپ تاپ را بردارید.
 3. دکمه پاور لپ تاپ را به مدت 10 ثانیه فشار داده و نگه دارید تا برق ذخیره شده تخلیه گردد.
 4. آداپتور برق را دوباره به لپ تاپ وصل کنید.
 5. دکمه پاور را فشار دهید تا ببینید لپ تاپ روشن می گردد و چیزی روی صفحه نمایش می دهد یا خیر.

اگر لپ تاپ روشن شد اما صفحه نمایش خاموش بود، برای این که بدانید چرا لپ تاپ روشن نمی گردد، بقیه مراحل عیب یابی را ادامه دهید:

مسائل سیستم عامل

اگر لپ تاپ دل یا لنووی شما بوت می گردد اما صفحه نمایش سیاه است، ممکن است مشکل از سیستم عامل باشد. یکی از نشانه های نقص در بارگذاری سیستم عامل این است که فقط می توانید نشانگر ماوس را روی صفحه ببینید.

در اینجا علت خاموش ماندن صفحه لپ تاپ وجود فایل سیستمی خراب است. این فایل خراب از بارگذاری صحیح سیستم عامل جلوگیری نموده و در نتیجه صفحه سیاه می گردد.

برای حل این مشکل، ویندوز را ریستارت کنید تا ببینید آیا مشکل موقتی است یا خیر. سپس آنالیز کنید که با راه اندازی مجدد مشکل حل می گردد یا نه. اگر مشکل برطرف نشد، هارد دیسک لپ تاپ دل یا لنوو خود را پاک نموده و ویندوز را دوباره نصب کنید.

روشنایی صفحه، در کمترین حالت تنظیم شده است

اگر تصویر تا حدی قابل مشاهده است، احتمالا روشنایی لپ تاپ خیلی کم است. این احتمال هم وجود دارد که با تنظیم برق نور صفحه نمایش کاهش پیدا می نماید. با وصل کردن لپ تاپ به برق مطمئن شوید که لپ تاپ شما در حالت صرفه جویی در مصرف برق نیست.

در مرحله بعد، روشنایی لپ تاپ خود را افزایش دهید. گاهی علت روشن نشدن صفحه لپ تاپ، تنظیم نادرست نور نمایشگر است.

صفحه نمایش خارجی

اگر صفحه نمایش خارجی مانند مانیتور کامپیوتر را به لپ تاپ متصل نموده اید، ممکن است صفحه لپ تاپ چیزی را نمایش ندهد. اتصال صفحه نمایش ثانویه به لپ تاپ، یکی از علت های روشن نشدن صفحه لپ تاپ محسوب می گردد.

عملکرد پیش فرض در بعضی از لپ تاپ ها این است که در صورت اتصال، تصویر را فقط در یک صفحه خارجی نمایش می دهند. بیشتر لپ تاپ ها دارای کلیدی با عملکرد ثانویه هستند که مکان و نحوه نمایش تصویر را تغییر می دهد و فشار دادن این کلید می تواند مشکل صفحه نمایش را برطرف کند.

برای دسترسی به عملکرد تغییر صفحه نمایش ثانویه روی کلیدها، باید ابتدا کلید Fn و سپس کلید عملکرد مناسب را فشار دهید.

مطلب پیشنهادی:تنظیمات باتری لپ تاپ

صفحه نمایش خارجی متصل نیست

قبل از اتصال مانیتور یا نمایشگر دیگری به لپ تاپ، آنالیز کنید که کارت گرافیک لپ تاپ مسئله ای نداشته باشد. اگر نمایشگر خارجی به خوبی کار می نماید، مشکل از صفحه LCD لپ تاپ شما یا اتصال از مادربرد به صفحه LCD است.

اگر مانیتور خارجی کار نمی نماید، مادربرد یا کابل ویدیو معیوب است. خرابی این 2 قطعه می تواند علت روشن نشدن لپ تاپ شما باشد. در این شرایط لپ تاپ دل یا لنوو خود را نزد یک فرد متخصص ببرید تا ببینید آیا قابل تعمیر است یا خیر. البته شما میتوانید از خدمات تخصصی تعمیر لپ تاپ خبرنگاران در منزل خود بهره ببرید و بدون خروج از منزل، مشکل خود را کاملا حل کنید!

داغ شدن بیش از حد لپ تاپ

آنالیز کنید که آیا لپ تاپ بیش از حد گرم شده است یا خیر. در بیشتر موارد، لپ تاپ زمانی که بیش از حد گرم گردد، خاموش خواهد شد. با این حال ممکن است قطع برق GPU یا واحد پردازش گرافیکی علت روشن نشدن صفحه لپ تاپ باشد.

مشکل گرمای بیش از حد لپ تاپ بعلاوه ممکن است به علت تجمع زباله روی فن، سینک حرارتی یا دریچه ها باشد. شما می توانید از هوای فشرده برای از بین بردن گرد و غبار و آلودگی بهره ببرید.

مسائل سخت افزاری دیگر

اگر پس از انجام مراحل بالا، لپ تاپ شما همچنان دارای صفحه سیاه یا خالی است، یک مشکل سخت افزاری وجود دارد. در ادامه رایج ترین خرابی های سخت افزاری که علت روشن نشدن لپ تاپ هستند را لیست می کنیم:

 • کابل شل یا جدا شده
 • خرابی اینورتر برق LCD
 • بی کیفیت بودن CCFL یا نور پس زمینه
 • کیفیت پایین صفحه نمایش LCD
 • کیفیت پایین کارت گرافیک یا چیپ گرافیک داخلی
 • خرابی یا کوتاه بودن مادربرد

برای تعمیرات لپ تاپ از برترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

محاسبه قیمت برای شما

اگر لپ تاپ شما گارانتی دارد، توصیه می کنیم تا برای هدایت در خصوص نحوه تعمیر آن با شرکت گارانتی لپ تاپ تماس بگیرید. اگر گارانتی لپ تاپ شما به اتمام رسیده، تعمیر ال سی دی یا مادربرد خراب می تواند پرهزینه باشد اما با استفاده از خدمات تعمیر لپ تاپ خبرنگاران، این هزینه ها به حداقل می رسد.

از قلم نیاندازید که اگر این قطعات به درستی تعمیر نشوند، ممکن است باعث ایجاد آسیب جدی تری شوند.

جمع بندی

صفحه سیاه یا خاموش مسئله ای رایج در لپ تاپ های انواع برندهای دل، لنوو، ایسر و غیره است. ترفندهایی که در این مقاله آنالیز کردیم در برطرف علت روشن نشدن صفحه لپ تاپ به شما یاری خواهند کرد. برای جلوگیری از آسیب پذیری لپ تاپ بهتر است ویندوز خود را بروز نگه دارید. علاوه بر این، روش های تعمیر و نگهداری ذکرشده، در فعال سازی بی نقص لپ تاپ شما مؤثر خواهند بود. امیدواریم که از این نکات برای شما مفید بوده باشد.

منبع: آچاره
انتشار: 22 مرداد 1401 بروزرسانی: 22 مرداد 1401 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 2067

به "دلیل روشن نشدن صفحه لپ تاپ چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل روشن نشدن صفحه لپ تاپ چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید