طرح جنجالی اکونومیست درباره هوش مصنوعی، فرشته یا شیطان؟ ، عکس

به گزارش مجله بوشهری ها، ایسنا نوشت: مجله اکونومیست تصویر مفهومی جالبی در ارتباط با هوش مصنوعی روی جلد خود منتشر نموده است و در خصوص واکنش محققان به رشد این فناوری نو نوشته است.

طرح جنجالی اکونومیست درباره هوش مصنوعی، فرشته یا شیطان؟ ، عکس

اکونومیست با انتشار تصویری مفهومی روی جلد مجله خود که نمایانگر بُعد مثبت و نیمه تاریک هوش مصنوعی است نوشته است: هوش مصنوعی نه تنها مشاغل، دقت حقایق و معروفیت و اعتبار را تهدید می نماید بلکه وجود بشریت را نیز تهدید نموده و همین باعث درخواست برای توقف توسعه این فناوری شده است اما آیا محققان بیش از حد واکنش نشان داده اند؟

حامیان هوش مصنوعی در خصوص قابلیت های آن برای حل مسائل بزرگ با توسعه داروها و مواد تازه برای یاری به مبارزه با تغییرات جوی یا از بین بردن پیچیدگی های انرژی همجوشی سخن می گویند و دیگر افراد نگران این واقعیت هستند که قابلیت های هوش مصنوعی در حال پیشی گرفتن از درک سازندگان از خطراتی است که یک فاجعه علمی تخیلی ماشینی در زندگی را رقم خواهد است که اغلب با عواقبی مرگبار همراه خواهد بود.

این ترکیب جوشان از هیجان و ترس، سنجش فرصت ها و خطرات را تبدیل به امری سخت می نماید. اما می توان از سایر صنایع و تغییرات فناوری در گذشته درس گرفت.

این مجله بعلاوه نوشت: آیا باید تمام مشاغل از جمله کارهای رضایت بخش خود را اتوماتیک کنیم؟ آیا باید فکر های غیرانسانی را پرورش دهیم که در نهایت ممکن است تعداد آنها از ما پیشی گرفته و جایگزین ما شوند؟ آیا باید خطر از دست دادن کنترل تمدن خود را به جان بخریم؟ این سؤالات ماه گذشته در نامه ای سرگشاده از سوی موسسه آینده زندگی(Future of Life) که یک سازمان غیردولتی است، پرسیده شد. این سند خواهان یک مکث شش ماهه در ایجاد پیشرفته ترین شکل های هوش مصنوعی شده و به وسیله بزرگان فناوری از جمله ایلان ماسک امضا شده است. این قابل توجه ترین نمونه تا به امروز است که نشان می دهد چگونه پیشرفت سریع در هوش مصنوعی باعث ایجاد نگرانی در خصوص خطرات بالقوه این فناوری می گردد.

نگرانی به ویژه در خصوص مدل های زبانی بزرگ(llms) که مشابه هوش مصنوعی چت جی پی تی Chatgpt هستند وجود دارد. هوش مصنوعی که حتی سازندگان خود را با توانایی های غیرمنتظره اش غافلگیر نموده است. چنین توانایی هایی شامل همه چیز از حل پازل های منطقی و نوشتن کد رایانه ای گرفته تا شناسایی فیلم ها از خلاصه داستان آن ها به صورت اموجی می گردد.

تصویر این مجله که به وسیله ریکاردو ری(Ricardo Rey) طراحی شده است نمایانگر نقطه تاریک و روشن این فناوری نوظهور در آن واحد است.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 31 فروردین 1402 بروزرسانی: 31 فروردین 1402 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 2183

به "طرح جنجالی اکونومیست درباره هوش مصنوعی، فرشته یا شیطان؟ ، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح جنجالی اکونومیست درباره هوش مصنوعی، فرشته یا شیطان؟ ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید