سطح پوشش برف 37 هزار کیلومتر کاهش یافت

به گزارش مجله بوشهری ها، تهران (پانا)- سطح پوشش برفی کشور در نوزدهم آذرماه سال جاری نسبت به مدت مشابه پارسال بیش از 37 هزار کیلومتر مربع کاهش یافت.

سطح پوشش برف 37 هزار کیلومتر کاهش یافت

شرایط بارشی کشور از ابتدای سال آبی جاری(مهرماه 1400) نسبت به دو سال قبل چندان مطلوب نیست به گونه ای که گزارش مرکز ملی پایش و هشدار خشکسالی سال جاری را یکی از خشکسال ترین سال های 50 ساله اخیر دانسته است.

نگاهی به آمار بارش ها نشان می دهد که همچنان بارش ها از شرایط مطلوبی برخودار نشده، گرچه پیش بینی قبلی موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو از بهتر شدن شرایط در بهمن ماه سال جاری خبر داده است.

تازه ترین گزارش وزارت نیرو نیز بیانگر آن است که مقدار بارندگی های کشور از ابتدای سال آبی جاری (اول مهرماه) تا 19 آذرماه به 33.5 میلی متر رسیده که این رقم در مقایسه با بارش های مدت مشابه سال گذشته (68.4 میلی متر) کاهش 51 درصدی و در مقایسه با میانگین بلندمدت با حدود 49.6 میلی متر بارندگی، کاهش 33 درصدی را نشان می دهد.

کاهش بارش ها به خصوص بارش برف در کشور سبب شده سطح پوشش برفی نیز نسبت به پارسال از شرایط مطلوبی برخوردار نباشد.

تازه ترین گزارش دفتر اطلاعات و داده های آب کشور نشان می دهد سطح پوشش برفی کشور تا 19 آذرماه پارسال 170 هزار و 994 کیلومتر مربع بوده است.

این درحالی است که سطح پوشش برفی تا 19 آذرماه سال جاری به 133 هزار و 11 کیلومتر مربع کاهش یافته که کاهش 37 هزار و 983 کیلومتر مربعی را نشان می دهد.

سطح پوشش برفی یکی از مهمترین عوامل در تامین آب مورد احتیاج است و هرچه این مقدار بیشتر باشد نشان دهنده شرایط مناسب تامین آب است.

بعلاوه این سطح پوشش در تامین آب ذخیره سدهای کشور نیز بسیار تاثیر گذار است چنانکه این کاهش سبب شده در شرایط کنونی، از مجموع ظرفیت 50.5 میلیارد متر مکعبی مخازن سدهای مهم کشور، فقط حدود 35 درصد آب ذخیره شده وجود داشته باشد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 16 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1401 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1982

به "سطح پوشش برف 37 هزار کیلومتر کاهش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سطح پوشش برف 37 هزار کیلومتر کاهش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید