راه اندازی موزه استاد شهریار در تهران

به گزارش مجله بوشهری ها، شهردار منطقه 6 تهران از راه اندازی موزه استاد شهریار در قلب فرهنگی پایتخت و در محل بوستان بهجت آباد تهران خبر داد.

راه اندازی موزه استاد شهریار در تهران

به گزارش شهر به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه 6، تورج فرهادی، شهردار منطقه 6 تهران با اعلام این خبر از پیگیری ثبت بوستان بهجت آباد به نام استاد شهریار خبر داد و گفت: این موضوع به عنوان یک رویداد- مکان در وزارت میراث فرهنگی نیز در حال پیگیری است. به گفته شهردار منطقه 6، موزه استاد شهریار پیرو مصوبه کمیسیون بند 6 ماده 55 قانون شهرداری، در ساختمان واقع در ضلع شمالی بوستان بهجت آباد راه اندازی خواهد شد.

فرهادی همچنین با اشاره به اعلام آمادگی بنیاد استاد شهریار برای مشارکت در تامین هزینه های بازسازی و تجهیز ساختمان در نظر گرفته شده برای این موزه، اضافه نمود: بخشی از آثار و دستنوشته های استاد شهریار هم اکنون گردآوری شده و آماده ارائه به علاقه مندان در این موزه است. بهجت آباد محله ای در مرکز تهران و در محدوده خیابان ولی عصر و بلوار کریمخان زند است که بوستانی به همین نام در آن واقع شده که به لحاظ اهمیت فرهنگی جایگاه ارزشمندی در میان پارک های تهران دارد. غزل معروف بهجت آباد خاطره سی در دیوان استاد شهریار نشان دهنده تأثیر عمیق اتفاقاتی است که در محل این بوستان در زندگی این شاعر پرآوازه رخ داده است و همین است که دوستداران استاد، همه ساله در سالروز درگذشتش در این مکان به یاد شهریار اجتماع می کنند.

علی اصغر شعردوست، از دوستداران استاد شهریار و سفیر اسبق ایران در تاجیکستان با اشاره به ابیاتی از شعر بهجت آباد می گوید: عشق معنوی شهریار از عشق زمینی شروع شده است. شهریار وقتی می خواست در عنفوان جوانی از دختر مورد علاقه اش جدا شود؛ مادر دختر، شهریار را مجبور کرد که به وی بگوید هیچ گاه به وصال هم نخواهند رسید و از این رو از وی خواست که با دخترش در پارک بهجت آباد قرار گذاشته و این موضوع را بیان کند. نقطه عطف زندگی محمدحسین بهجت تبریزی که در پارک بهجت آباد رقم می خورد و او درس پزشکی را رها می کند و راهی دیگر پی می گیرد، در منابع خبری اینگونه روایت شده است: در شب حادثه شهریار از ساعت ها پیش در محل قرار حاضر می شود، زمان قرار می گذرد، اما خبری از معشوقه اش نمی شود. در همان شب تحول بزرگ روحی در راستا رشد و تعالی شهریار اتفاق می افتد، که بعدها خود آن مرحوم بیان می کند که اگر آن شب به وقوع نمی پیوست الان من پزشک بودم، ولی وقوع آن شب مرا تاریخی کرد و من در تاریخ ماندگار شدم.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 12 آذر 1399 بروزرسانی: 12 آذر 1399 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1232

به "راه اندازی موزه استاد شهریار در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی موزه استاد شهریار در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید